صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
جوان ترین عضو شورای شهر در گفتگو با خط امید

از معجزه در کودکی تا دلایل عدم پیشرفت بهشهر و تهدیداتی که برای شورا مانع ایجاد می کنند

در ابتدای این گفتگو ها به مناسبت هفته شورا ،گرامی داشت هفته معلم با دکتر محمد موسی زاده جوان ترین عضو شورای شهر بهشهر به گفتگو نشستیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

کد خبر : 9911

تاریخ انتشار : 21/02/1393 - 10:21


از معجزه در کودکی تا دلایل عدم پیشرفت بهشهر و تهدیداتی که برای شورا مانع ایجاد می کنند

سایت خبری تحلیلی خط امید بهشهر در نظر دارد در جهت معرفی مسئولین شهرستان بهشهر و دیدگاه های آنها به مردم عزیز سلسله گفتگو هایی را در این سایت منتشر کند تا بتواند پل ارتباطی بین مردم و مسئولین این شهر برای ساختن شهری زیبا و فعال و تبدیل بهشهر به نگین شمال کشور شود.

به همین جهت در ابتدای این گفتگو ها به مناسبت هفته شورا ،گرامی داشت هفته معلم با دکتر محمد موسی زاده جوان ترین عضو شورای شهر بهشهر به گفتگو نشستیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

خط امید بهشهر - معرفی از خودتان و خانواده خود بفرمایید؟چه تعداد برادر و خواهر دارید؟ و سوابق تحصیلیتان چیست؟

 

 من اویس موسی زاده که البته نام شناسنامه ای من محمد است، فرزند شهید رمضانعلی موسی زاده که رئیس اسبق آموزش و پرورش بهشهر بودند، می باشم که دو برادر و دو خواهر هستیم. وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه و هم اکنون بعنوان عضو شورا در شورای شهر بهشهر در جایگاه هیأت رئیسه و رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و حقوقی شورا مشغول به خدمت می باشم.در رشته ریاضی وفیزیک تحصیل کرده که پس از اخذ دیپلم، در رشته عمران گرایش راه و ساختمان در دانشگاه پذیرفته شده که در حین تحصیل رشتۀ عمران، بطور همزمان در رشته حقوق قضایی موفق به قبولی در دانشگاه شدم که به لطف خداوند توانستم پس از اخذ دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته حقوق را تا مقطع دکتری ادامه دهم. 

 

خط امید بهشهر -  ایام کودکی شما چگونه بود؟کودک بیش فعال(شر و شیطان !!!)بودید؟

 

 ایام کودکی من مصادف شد با جبهه رفتن پدرم و  مشکلات عدیده ای که بعداز شهادت ایشان نصیبمان شد، که در حقیقت غیر توصیف است.به هر حال ایام سختی را سپری نمودیم. البته مردم و دوستان پدرم  به ما محبت های زیادی داشتند، اما هیچ چیزی برای یک کودک جای پدر را پر نمی کند. در این مدت به مادرم خیلی سخت گذشت که همین جا ، مجدداً از او که برایمان هم مادر بود و هم پدر،تشکر می کنم. کودک بیش فعال که باید از لحاظ روانشناسی توسط افراد متخصص، در همان زمان با رعایت اصول علمی مشخص شود، که این موضوع در دوران کودکی بنده اتفاق نیفتاده است ولی کودکی فعال بودم، اما نه شر و شیطان. در دوران نوجوانی نیز فعالیت زیادی در عرصه های مختلف داشتم که اهم آن مربوط به فعالیت های فرهنگی، مذهبی، هنری و ورزشی بود که عمده موفقیتهای مذهبی بدست آمده، کسب مقام در رشته های قرائت قرآن، حفظ، ترتیل، اذان، نماز، سرود، تواشیح بوده و کسب مقام هنر در رشته های طراحی و قلم فلزی و در زمینه ورزشی هم توانسته بودم تا عضویت  در تیم ملی فوتبال نوجوانان و جوانان ایران و فوتسال دانشجویی پیش بروم. 

 

خط امید بهشهر - خاطره ایی از دوران مدرسه و معلمان خود دارید بیان کنید؟

 

حقیقتاً اولین و مهمترین خاطره ای که در دوران مدرسه همیشه در ذهنم تکرار می شود و باید گفت که معجزه ای رخ داده بود و تاکنون در هیچ مصاحبه ای نقل نکرده ام، مربوط می شود به داشتن لکنت زبان شدیدم که بدلیل جبهه رفتن و دوری از پدرم که بعد از شهادت نیز تشدید شده بود، دچارش شده بودم .(و جالب اینکه بقدر اهمیت این موضوع، پدرم هم در وصیتنامه خود بدان اشاره کرده است.)به همین دلیل قادر نبودم همانند سایر دانش آموزان بطور عادی صحبت کنم و همین موضوع علی الخصوص در زنگ انشاء موجب آزارم می شد ، و چون معلمان، بنده و پدرم را می شناختند و علاقمند بودند، همیشه بخاطر تفاوت متن انشاهایم، اعتماد به نفس داده و مورد تشویق قرارم می دادند، بگونه ای که به سایر دانش آموزان می فهماندند مهمتر از خواندن انشاء، نوشته های آن است و این رفتار از سوی معلمان باعث می شد تا اکثر دانش آموزان به نوع خواندنم توجه نکنند و به نوشته هایم توجه داشته باشند و از همینجا از تمام معلمان خود بخاطراینکه به دانش آموزان خود اندیشیدن را آموختند، و قبل از هر چیزی برای افکار انسان ها ارزش قائل شدند تشکر می کنم و اما آن معجزه ای که گفتم مربوط می شود به همان زمانی که دچار چنین مشکلی شده بودم و علیرغم درمان های متعدد، لکنت زبانم مرتفع نگردید، اما زمانی که توانسته بودم قرآن را با قرائت بخوانم،پس از آن دیگر لکنتی نداشته و به لطف خداوند مهربان، چنین معجزه ای در آن زمان نصیبم شد، باری دیگر خداوند را شاکرم.

 

خط امید بهشهر - بهترین هدیه ایی که به مناسبت روز معلم به معلم خود دادید چه بود؟

 

البته بهترین هدیه را که خود معلمان باید بگویند که دریافت کرده اند، اما اگر از نظر بنده بهترین هدیه ام را که به معلم خود داده ام می خواهید بدانید، نامه ای بود که برای معلم خودم به همراه وصیت نامه پدرم بهش داده بودم و او بسیار از بنده تشکر کرده و عکس العمل خوبی در مقابل چنین کاری نشان داد که از نظر من بهترین هدیه بود.

 

خط امید بهشهر - بهترین هدیه ایی  به مناسبت روز معلم و استاد که از شاگردان خود دریافت کردید چه بود؟

 

بهترین هدیه ای که دریافت کرده ام،تشکر دانشجویان و شاگردانم و رضایتمندی آنان از عملکردم است.

 

خط امید بهشهر - هدفتان برای ورود به عرصه شورای شهر چه بود؟

 

اهداف من برای ورود به شورای شهر، شرح مفصل دارد که بصورتی واضح و مدون پس از مشورت با صاحبنظران و برگزاری جلسات کارشناسی و تخصصی در قالب دیدگاهها و راهبردهای علمی و نقد مسائل و مشکلات مدیریت شهری از طریق رسانه هاو نشریات ارائه گردید و انگیزه ام نیز، چون پدرم در سن 32 سالگی رئیس آموزش و پرورش شهرستان بهشهر شد، من هم در همین سن جهت خدمت به همشهریانم وارد این عرصه شدم تا انشاالله بتوانم راه پدر را ادامه دهم.

 

خط امید بهشهر - تعریف شما از شورای شهر چیست؟

 

شورای شهر از ملزومات نظام مردمسالاری دینی محسوب می شود که نماد مشارکت بخشی و منطقه ای مردم در امورات خود می باشد که البته برای رسیدن به جایگاه مطلوب و اثر بخشی کار شورایی، فاصله زیادی داریم اما معتقدم حرکت ایجاد شده برای تحقق این امر مهم ، باید با ممارست و صبر و حوصله و جدیت و تلاش بیشتر، ادامه یابد.

 

خط امید بهشهر - چند درصد از شعارهای انتخاباتی شما در این 8 ماه عملیاتی شد؟

 

برنامه های انتخاباتی بنده با شعارهای سایر کاندیداها خیلی متفاوت بود.من تلاش کردم بجای شعارهای زیبا وکلی و بعضاً فریبنده، به ارائه راهبردهای علمی و بیان دیدگاههایی که می تواند در اصلاح زیرساخت ها، مارا کمک کند، بپردازم. از این جهت که بخواهم در کوتاه مدت انتظار عملیاتی شدن آن را داشته باشم بنظر شدنی نیست، اما اقدامات و گامهای ارزشمندی برداشته و فضای مناسبی برای پیشبرد طرح ها و برنامه ها ایجاد، که در آینده انشاالله گامهای بلندی محقق خواهد شد. نکته دیگر هم آنست که معمولاً در سیستم مدیریتی انتخابی، پس از جابجایی ها و تغییر، بخش اعظم وقت و توان مدیران و مجموعه جدید اختصاص به تعهدات و مسائل مدیران و مجموعه قبلی مشغول می شود و این موضوع مصادیق زیادی در سال 92 در مدیریت شهری داشته است.

 

خط امید بهشهر - برای ورود به شورای شهر هزینۀ زیادی کردید؟

 

 بنده چون از همه کاندیداها و بخصوص اعضای فعلی شورا بسیار دیرتر وارد عرصه شدم ، ناچاراً می بایست فعالیت های خود را در مقایسه با بعضی ها که از دو سال قبل تبلیغات خود را شروع کرده بودند، در موعد رسمی تبلیغات انتخاباتی یعنی در همان زمان یک هفته ای انجام می دادم که اوج فعالیت های من مربوط به همان زمان می شد، و البته با شیوه ای متفاوت با سایر رقبا، یعنی بدون انجام تبلیغات رایج و خانه به خانه، به ارائه دیدگاهها و برنامه ها پرداختم. البته می دانستم در انتخابات شورا میزان رأی آوری این مدل تبلیغات خیلی بالا نیست، اما اعتقاد داشتم که بعنوان یک چهره دانشگاهی نباید در فضای شلوغ تبلیغاتی استحاله شوم و برای کسب آراء و پیروزی در انتخابات همانند سایرین عمل کنم از اینرو به دنبال آگاهی بخشی جامعه که خود این امر یک رسالت دینی و فرهنگی است ، فعال شدم و به همین دلیل از اقدامات غیر قانونی و نصب عکس و پوستر به غیراز اماکن مجاز، اجتناب کردم. بنابراین مقداری در حوزه رسانه ای  و نشریات در یک هفته آخر، فعالتر عمل کردم و البته با لطف و محبتی که مدیران نشریات و ارباب جراید داشته اند که واقعاً از آنها تشکر می کنم،  هزینه بسیار پایین تری را با من محاسبه کرده که شاید بعضی گمان کنند در آن روزهای آخر هزینه زیادی انجام شد که اینگونه نبود و مبالغ تبلیغاتی بنده نیز برخلاف برخی شایعات، بسیار پایین تر از خیلی های دیگر شد.

 

خط امید بهشهر - فکر می کنید اگر امروز دوباره انتخابات شورای شهر برگزار شود چند درصد از افرادی که به شما رأی داده اند دوباره به شما رای خواهند داد؟

 

اولاً بنده برای اولین بار کاندیدا شده و همانگونه که گفتم خیلی دیر وارد صحنه انتخابات شدم آنهم به روش متفاوت با سایر کاندیدا، که قطعاً اگر فرصت بیشتری داشتم ویا به روش سنتی و مرسوم رایج در انتخابات عمل می کردم، رأی بیشتری می آوردم، ولی با گذشت زمان فکر می کنم وضعیت بهتری داشته باشم، هرچند که این مسائل خیلی هم قابل پیش بینی نیست.

 

خط امید بهشهر - مهمترین ویژگی شورای شهر چهارم را در چه میدانید؟

 

البته بصورت مطلق نمی توان گفت، اما من حیث المجموع مهمترین خصیصه آن مردمی بودن  و تلاش برای مستقل بودن است.

 

خط امید بهشهر - مهمترین مشکلات این دوره شورا را چه می دانید؟

 

کمبود منابع مالی و تعهدات بسیار زیاد که علاوه بر این ها از مهرماه سال گذشته بصورت ماهیانه، شهرداری بایستی مبلغ قابل توجهی را بابت اقساط وامی که در گذشته توسط شورای قبل گرفته شده به بانک بپردازد. نکته دیگر که می توان اشاره نمود، انتخاب اعضای شورا که عمدتاً بصورت مستقل بوده و نه  تیمی که همین امر باعث شده تا مقداری تنش و عدم انسجام در شورا وجود داشته باشد، که فکر می کنم در آینده، هماهنگی بیشتری صورت بگیرد، البته اگر جریانات بیرون شورا اجازه دهند.چون برخی ها خارج از شورا می خواهند به نوعی به شورا خط دهند یا از شورا بهره برداری سیاسی  کنند و انتظار داشته باشند که شورا سرسپرده آنان باشد، که به لطف خداوند و حمایت مردم عزیزمان در مقابل این جریانات، محکم ایستادیم و در آینده هم خواهیم ایستاد و استقلال شورا را حفظ خواهیم نمود انشاالله.

 

خط امید بهشهر - درخصوص تهدیداتی که برای شورا مانع ایجاد می کنند توضیح بفرمایید؟

 

متأسفانه حفظ استقلال و بعبارتی مستقل بودن در جامعه ما هزینه بالایی دارد که شورای مستقل ما نیز، مستثنی نمی باشد و برای استقلال خویش هزینه های زیادی در طی این مدت پرداخت نمودیم.خیلی ها می خواهند در امورات شورا دخالت کنند که به لطف خداوند مهربان توانستیم مقابل آنان با جدیت ایستادگی کنیم، مخصوصاً ریاست محترم شورا نیز که در رأس همه اعضای محترم شورا قرار دارد، مقاومت خوبی نموده ومحکم ایستادگی کردند و از استقلال شورا دفاع نمودند،  ولی اگر بخواهند به روند خود و به کار شکنی ها ادامه دهند که همین امر باعث ورود ضرر ولطمه به همشهریان و عدم ارائه خدمت رسانی به مردم عزیزمان می شود، مجبور خواهیم شد حقایق را با مردم در میان بگذاریم تا جامعه روشنتر شود و با کمک خود مردم به کار خود ادامه دهیم.

 

خط امید بهشهر - وظیفه مردم در ساختن شهری زیبا و فعال چیست؟

 

مشارکت هدفمند مردم و نهادهای مردمی مثل تشکل ها و اصناف و انجمن ها و همچنین افزایش نظارت عمومی مردم و پیگیری مطالبات عمومی می تواند بسیار موثر باشد.

 

خط امید بهشهر - حلقه گمشده بین مردم و اعضای شورای شهر از نظر شما چیست؟

 

توجه به منابع انسانی و سرمایه اجتماعی – توجه به مدیریت علمی و راهبردی

 

خط امید بهشهر - تعامل شورا با سایر مراکز چگونه است؟

 

تلاش زیادی انجام شد تا تعامل خوبی با همه ارگان ها و مراکز داشته باشیم. با امام جمعه محترم و استانداری و فرمانداری و نماینده محترم مجلس تعامل داریم و در جهت توسعه و رشد و آبادانی شهر دست یاری بسوی همه خدمتگزاران و دلسوزان دراز می کنیم و البته هدف و رویکرد ما نیز از این تعامل ها خدمت هرچه بهتر به همشهریانمان خواهد بود نه چیز دیگری.

 

خط امید بهشهر - مهمترین اقدامات شما در طی این 8 ماه و همچنین سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب سال فرهنگ و اقتصاد نامگذاری شده چه خواهدبود؟

 

1)انتخاب فردی شایسته و کار بلد بعنوان شهردار که فردی ایثارگر، لایق، مجرب،مستقل و پرتلاش هستند که جا دارد همین جا از خدمت شبانه روزی ایشان تشکر نموده، و اعلام کنم از ایشان نیز حمایت خواهیم کرد تا بتوانند در مقابل جوسازی ها و کارشکنی ها ایستادگی نموده و به خدمات شایسته و روند توسعه و آبادانی و ارزنده ای که شروع کرده اند و حق شهروندانمان است، ادامه دهند.

 

2)فراخوان بزرگ مردمی برای ارائه طرح و المان شهری که نماد فرهنگ و هویت ما می باشد که استقبال خوبی هم بعمل آمد که پس از تصویب جهت اجراء به شهرداری ابلاغ گردیده و مقرر شد ساخت آن از اوایل امسال آغاز گردد.

 

3)تقویت سلامت فرهنگی و اجتماعی که در اولین گام پارک ویژه بانوان ساماندهی و افتتاح شد و انشاالله امسال نیز اقدامات بیشتری در این راستا مثل احداث پارکینگ طبقاتی ، احداث مجتمع فرهنگی ورزشی، افتتاح رینگ دوچرخه سواری، افتتاح فاز آزمایشی کارخانه کمپوست بهشهر(شرق استان مازندران)، افتتاح و بهره برداری جایگاه CNG شماره 2 شهرداری بهشهر و... و همچنین ظرف ایام آتی طرح و برنامه توسعه و ارتقاء فرهنگی اجتماعی شهر نیز در دستور کار شورا قرار خواهد گرفت.

 

4) در حوزه اقتصاد نیز تلاش شورا و شهرداری برای تشویق سرمایه گذاری در بهشهر از سال گذشته آغاز شده که امسال نیز با ارائه راهکارهای نوین علمی گسترش خواهد یافت.

 

5) عملکرد شش ماهه کمیسیون فرهنگی،حقوقی و اجتماعی شورا با همکاری روابط عمومی شهرداری بهشهر که از طریق رسانه ها اعلام گردید.

 

6)بنده نیز بصورتی فعال با بکارگیری از دانش و تجربه و مشورت نخبگان و صاحبنظران چند طرح و پروژه راهبردی را در دست مطالعه و بررسی دارم که پس از تدوین آن برای ارائه و تصویب به شورا تقدیم خواهم نمود که متعاقب آن به اطلاع رسانه ها نیز خواهم رساند.

 

خط امید بهشهر - آیا مرز بندی های سیاسی فعلی را قبول دارید؟و یا به حزب خاصی تمایل دارید؟

 

اولاً شورا نهادی اجتماعی و غیر سیاسی است و ثانیاً مرزبندی های سیاسی بیش از آنکه ناشی از نوع تفکر و دیدگاههای صاحبنظران باشد، ناشی از خرده فرهنگهای بقول معروف زنده باد، مرده بادی است. من نیز باتوجه به خصوصیت ذاتی شورا همانگونه که در زمان تبلیغاتم  اعلام نمودم بصورت مستقل وارد شدم ولذا، هم از ورود به اینگونه  جریانات اجتناب می کنم و هم تلاش می کنم که بصورت مستقل دیدگاهها و برنامه هایم را دنبال کنم. طبیعی است با بررسی دیدگاهها و راهبردهایی که اعلام نمودم شاید اینگونه احساس شود که بصورت کلی با برخی از جریانات نزدیکتر باشم اما در مجموع مستقل هستم.

 

خط امید بهشهر - آیا امروز تفکر شما نسبت به تفکری که نسبت به شورای شهر قبل از انتخابات داشتید تغییر کرده است؟

 

چون از ابتدا با مشورت با صاحبنظران و متخصصان و با مطالعه و تحقیق و بررسی وارد شدم تغییری نداشتم.
 

 

خط امید بهشهر -دلایل عدم پیشرفت بهشهر از نگاه شما چیست؟

 

پاسخ به این سؤال با چند جمله و کلمه امکان پذیر و مناسب نیست. انشاالله در این زمینه مصاحبه مفصلی خواهیم داشت اما به اجمال عدم رشد و توسعه بهشهر را در بدو امر عقب ماندگی برنامه ریزی علمی و نوع دیدگاههای ضعیف سنتی و سپس عدم استفاده از راهبردهای علمی و عدم بکارگیری متخصصان و فرهیختگان و شخصیت های نخبه میدانم که امید می رود با تغییر روش مدیریت سنتی به مدیریت نوین و پویا کمی اوضاع بهتر شود.
 

 

خط امید بهشهر - آیا از همه مکان های دیدنی و تاریخی بهشهر بازدید کردید؟ 

 

تقریباً بله
 

 

خط امید بهشهر -با توجه به شایعاتی که وجود دارد آیا برنامه ایی برای ورود به مجلس دارید؟

 

 راه برای ارائه خدمت مسدود نمی باشد و در انحصار یک جایگاه خاص نیست و همواره در تمامی عرصه ها هر آنچه را که خداوند مصلحت بداند خواستارم، اما در خصوص ورود بنده به مجلس، باید بگویم همانگونه که فرمودید در حد همان شایعه است و بنده تا کنون هیچ فعالیتی و دلبستگی در این زمینه نداشته و تصمیمی نگرفته ام.
 

 

خط امید بهشهر - چرا پروژه تعریض خیابان امام بهشهر تبدیل به یک پروژه تاریخی شده است؟

 

طویل المدت شدن پروژه های عمرانی در بهشهر دلایل زیادی دارد که بخش اعظم آن به سوء تدبیر و برنامه ریزی مناسب و ضعف مدیریتی بر می گردد. احداث بلوار در خیابان تعریض نشده یکی از بزرگترین خطاها و اشتباهات تاریخی بود که خسارت های معنوی ، مادی، امنیتی و اجتماعی فراوان را به شهر تحمیل نمود.


خط امید بهشهر - برای آزاد سازی صفی آباد چه برنامه ایی دارید؟آیا مردم به بازدید از این مکان تاریخی امید داشته باشند؟

 

اول باید نسبت به ارائه طرح و نقشه جامع گردشگری در منطقه ای که از استعداد و شرایط بالقوه کم نظیری برخوردار است، اقدام کرد، سپس برای آزاد سازی آن و بهره برداری بهینه و هدفمند اقدام نمود که دور از ذهن هم نیست و اقدامات امید بخشی صورت گرفته است.
 

 

خط امید بهشهر -یارانه می گیرید؟

 

خیر.انصراف دادم

 

خط امید بهشهر - در پایان اگر نکته ایی و حرفی دارید بفرمایید؟


 (بقول شاعر:گفتنی ها همه راز است ولی خواهم گفت ، سر این رشته دراز است ولی خواهم گفت)

اما،حرفها و نکات بسیاری دارم که در آینده انشاالله بازگو خواهم کرد.چالشها و موانع رشد و توسعه بهشهر بایستی بصورت تحلیلی،علمی و مدیریتی بیان شود و جهت رفع این مسائل و مشکلات رسانه ها می توانند خیلی مؤثر و کمک کار خوبی باشند.

از شما نیز که سؤالات مناسبی را که برخی از آنها دغدغه های مردمی است،بیان کردید سپاسگزارم. البته در آینده بایستی مسائل حاشیه ای را کمتر، و بیشتر به امور تخصصی در امر ارتقاء فرهنگ و اقتصاد بپردازیم تا زمینه های خدمت هموارتر و مستعدتر گردد. 

  

برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 - 18:17
  حامد

  با سلام از اینکه از شهردار محبوب و دوست داشتنی ما آقای آزموده حمایت می کنید متشکریم و ما هم از شما حمایت می کنیم آقای موسی زاده الحق که کمیسیون فرهنگی با ریاست جنابعالی و دبیر کمیسیون خانم ذبیح پور خیلی از مشکلات را حل کرده و طرحهای زیبایی را به اجرا گذاشته که باز هم بابت این مسائل از شما متشکریم .

  2 0
 • پاسخ به نظر دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 - 08:55
  محمود

  حامد یعنی اگر از آزموده حمایت نمی کرد تو هم ازش حمایت نمی کردی؟؟؟؟؟ خط امید ، یه مطلب بنویس با عنوان داستان های حامد و شهردار...!!! حامد دیگه شورشو در آوردی ها هرسایتی رفتیم کامنت گذاشتی برا شهردار

  1 1
 • پاسخ به نظر دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 - 17:01
  شهروند

  سلام خسته نباشید_واقعا چه زیباست که اگر دعوا نباشه همه چیز به نفع مردم تمام خواهد شد .مدیران بزرگ به رویاهای بزرگ و مدیران کوچک !! ممنونم از حسن توجه شما به امورات شهری

  0 0
دیدگاه شما در مورد : از معجزه در کودکی تا دلایل عدم پیشرفت بهشهر و تهدیداتی که برای شورا مانع ایجاد می کنند

از معجزه در کودکی تا دلایل عدم پیشرفت بهشهر و تهدیداتی که برای شورا مانع ایجاد می کنند

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر