صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
از شیرینی پزی تا تولید گیاهان دارویی

هاجر خواجوند؛ بانوی اقتصاد مقاومتی مازندران

هاجر خواجوند را می توان بانوی اقتصاد مقاومتی مازندران دانست که با سرمایه ای اندک توانسته در عرصه های تولیدی و اقتصادی نقش موثری را ایفا کند.

کد خبر : 9797

تاریخ انتشار : 17/02/1393 - 14:48


هاجر خواجوند؛ بانوی اقتصاد مقاومتی مازندران

به گزارش خط امید بهشهر _ زنان در جامعه ما همواره نشان داده اند که دارای توانایی ها و توانمندی ها و خلاقیت های فراوانی هستند و می توانند همچون همیشه موجب رشد و شکوفایی و آبادانی هر منطقه ای شوند. یکی از این زنان موفق و پرتلاش «خانم هاجر خواجوند» بانوی کارآفرین و تولیدکننده اهل روستای لیگوش کجور است که پس از ازدواج در زادگاه همسر خود یعنی شهر پول به همراه سه فرزندش مشغول کار، تلاش و زندگی است، با وی به گفت‌وگو نشسته ایم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید.

 

http://www.bloghnews.com/uploads/Ax/1393/khajevand.jpg

 

وی در گفت‌وگو با بلاغ، گفت: همیشه با خودم فکر می کردم که کار کردن مرد و زن ندارد و زن هم می تواند همانند مرد در اجتماع کار کرده و به جامعه خود خدمت کند.

خواجه وند افزود: به همین منظور با توجه به علاقه ام به حرفه شیرینی پزی، به کلاس های آموزشی این رشته در ابتدا به شهر چالوس رفتم و دوره های اولیه را سپری کردم و سپس برای آموزش درباره چگونگی پخت کیک و شیرینی صنعتی به بابل رفتم.

وی اذعان داشت: با توجه به طولانی بودن مسافت از کجور تا بابل مجبور شدم کلاس ها را به صورت فشرده و به مدت دو روز در هفته و هر روز نیز از صبح تا غروب حاضر باشم و این تلاش و پشتکارم موجب شد تا مدرک معتبر چگونگی پخت شیرینی خشک و تر را دریافت کنم.

بانوی کارآفرین کجوری بیان کرد: پس از اخذ این مدرک اقدام به ایجاد اولین قنادی در بخش کجور کردم و خودم اقدام به تولید و پخت انواع کیک و شیرینی کرده و با این کار هم مردم بخش کجور از طی کردن مسافت طولانی تا نوشهر و چالوس برای تهیه کیک و شیرینی در مناسبت های مختلف رهایی یافتند و هم خوداشتغالی و کارآفرینی به وجود آمد.

این بانوی پرتلاش درباره تولیدات خود گفت: در اینجا، در کنار تولید و پخت انواع شیرینی های صنعتی، نان محلی و سنتی، حلوای سنتی مخصوص عروسی، شیر حلوا نیز تولید می کنم که گردشگران و مسافران به عنوان سوغاتی کجور آن را خریداری و با خود به شهر و دیارشان می برند که با این کار حتی بحث گردشگری هم تا حدودی رونق یافت.

وی ادامه داد: دوست دارم کارگاه خودم را گسترش دهم و دستگاه های بیشتری را برای تنوع تولیدات به کار بگیرم و ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه کنم اما شرایط اقتصادی ام این جازه را نمی دهد و اگر این شرایط برایم فراهم شود، فضای کاری خود را گسترش داده و ایجاد اشتغال می کنم.

خواجوند درباره رسیدگی همزمان کار در خانه و کارگاه قنادی عنوان کرد: از اینکه به عنوان یک زن، بیکار ننشسته ام افتخار می کنم و با برنامه ریزی هم به کارهای منزل رسیدگی می کنم و هم به کارهای کارگاه قنادی.

وی در خصوص بیکاری جوان اظهار کرد: اکثر جوان ها کار را در پشت میز نشستن می دانند در حالی که به نظر من اگر کسی بخواهد کار کند نیاز به سرمایه زیادی ندارد بلکه کافی است تا فکر و اندیشه خود را به کار بیندازد و با مدیریت فکر و ایده و تلاش و پشتکار برای خود اشتغال و درآمد ایجاد کند.

این بانوی کارآفرین کجوری در بخش دیگری از حرف های خود به اهمیت گیاهان دارویی و تولید آن در منطقه کجور پرداخت و گفت: زمانی که برای درمان به یک گیاهپزشک در بابل مراجعه کردم، در آنجا هر آنچه گیاهان دارویی که دیدم، در منطقه کجور خودمان به طور طبیعی در دامان طبیعت رویش فراوانی دارد و حتی آن پزشک حاضر شد گیاهان دارویی خود را در منطقه کجور مانند گل های بابونه، آویشن و... خریداری کند.

وی ابراز کرد: به تولید و فرآوری گیاهان دارویی نیز علاقمند هستم اما چون هزینه خرید دستگاه خشک کن گیاهان دارویی را ندارم بنابراین به ناچار از این کار صرف نظر کردم.

خواجوند تصریح کرد: در حال حاضر گیاهان دارویی طبیعی که در دامان طبیعت رویش دارند را جمع آوری می کنم و به صورت سنتی آن را خشک و به عنوان سوغاتی به آشنایان و اقوام که از راه های دور به منزل ما می آیند، می دهم.

وی با بیان اینکه از گیاهان دارویی شناخت کافی دارم، تأکید کرد: اگر مسئولین حمایت کنند، حاضر هستم تا در زمینه تولید و فرآوری گیاهان دارویی نیز در کجور فعالیت و ایجاد اشتغال کنم.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : هاجر خواجوند؛ بانوی اقتصاد مقاومتی مازندران

هاجر خواجوند؛ بانوی اقتصاد مقاومتی مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر