صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

واردات نخود و لوبیای خارجی کشاورزان را بیچاره کرد

درست است تورم اعلامی از سوی مرکز آمار در حال کاهش است، اما گزارشات میدانی نشان می دهد بسته مواد غذایی که سهم نسبتا بزرگی در اندازه گیری تورم دارد موید بیشتر شدن این شاخص در ماه آینده است.

کد خبر : 9546

تاریخ انتشار : 09/02/1393 - 08:23


واردات نخود و لوبیای خارجی کشاورزان را بیچاره کرد

به گزارش خط امید بهشهر _آمارها می گوید قیمت مواد غذایی در چهار روز نخست هفته جاری نسبت به هفته های قبل تر از آن با روند افزایشی مواجه شده و به نظر می رسد این افزایش قیمت ها همچنان ادامه داشته باشد.

 

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با تایید این خبر به مشرق گفت: آمارهای میدانی ما هم این موضوع را تایید می کند، به گونه ای که قیمت اغلب مواد غذایی در هفته اخیر و تا امروز سه شنبه نسبت به هفته گذشته با افزایش روبرو شده است.

 

قاسم علی حسنی گفت: در برخی از کالاها مانند حبوبات در روزهای اخیر با افزایش ۱۰ درصدی مواجه هستیم.

 

وی در ادامه دلیل اصلی گرانی قیمت مواد غذایی را گرانی دلار عنوان کرد و گفت: اغلب مواد غذایی ما وارداتی است به همین دلیل وقتی دلار گران میشود طبیعی است که قیمت محصولات و مواد غذایی نیز بالا برود.

 

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار مشرق با بیان اینکه از وقتی که دلار در دو هفته اخیر گران شده اغلب محصولات نیز با گرانی حدود ۲۰-۱۰ درصدی مواجه شده تصریح کرد: وقتی حتی در مواد غذایی نیز از برندهای خارجی استفاده می کنیم معلوم است چنین آفتی را باید متحمل شویم .

 

وی درباره اعلام شاخص تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار نیز گفت: درست است تورم اعلامی از سوی مرکزآمار در حال کاهش است اما گزارشات میدانی نشان میدهد بسته موادغذایی که سهم نسبتا بزرگی در اندازگیری تورم دارد موید بیشتر شدن این شاخص در ماه آینده است.

 

حسنی در ادامه با ارائه آمارهایی درباره مصرف مواد غذایی خارجی در کشور این موضوع را در نهایت به ضرر منافع ملی عنوان کرد و گفت: وقتی جنس وارداتی مثلا برنج، چای، نخود و لوبیا و عدس و حتی انواع خشکبار با قیمت کمتری وارد بازار می شود، مصرف کننده و تولیدکننده نیز مجبور می شود جنس ارزان تر را مصرف کند، مصرف جنس خارجی ارزان قیمت در ابتدا خیلی خوب است، اما باعث می شود کشاورز داخلی دیگر از تولید کالای مذکور دست بکشد و دیگر آن کالا را تولید نکند، بنابراین ما سال مجبوریم آن محصول را وارد کنیم اما نه با قیمت قبلی، حالا واردات کالایی که قبلا می شد وارد نکرد، به یک ضرورت تبدیل شده چرا که کشاورز ایرانی دیگر آن محصول را تولید نمی کند !

 

وی در ادامه گفت: هم اکنون ۹۵ درصد روغن را از خارج وارد میکنیم ، ۱۲۰ هزار تن چای از برخی کشورها وارد میکنیم و سالانه ده ها هزار تن برنج هندی وارد کشور می شود در حالی که کشاورز ایرانی دیگر حال کار کردن ندارد!

 

وی در ادامه با بیان اینکه به نظر شما وقتی نخود و عدس از چین و کانادا وارد میشود، آیا کشاورز در سال بعدش می رود سراغ کشت عدس و نخود توضیح داد: معلوم است دیگر با این کار برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد که کشاورزی کند، البته این مسئله زیانش ۴-۳ سال بعد گریبان ما را می گیرد، در حالی که اکنون هم گرفته است. مطمئنا با توزیع نخود و لوبیای خارجی در بازار کشاورز ایرانی بیچاره می شود.

 

وی دلیل چنین رفتاری را سیاستهای اقتصادی دولتها عنوان کرد و گفت: تصمیم گیری ها درگذشته اشتباه بوده و اکنون هم همان مسیر قبلی در حال طی شدن است.


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : واردات نخود و لوبیای خارجی کشاورزان را بیچاره کرد

واردات نخود و لوبیای خارجی کشاورزان را بیچاره کرد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر