صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

8 جاذبه گردشگری جالب در اعماق زمین/عکس

جاذبه‌هاي گردشگري زيرزميني دنيا در همه جاي دنيا پراكنده هستند: از لهستان و فرانسه و استراليا و آمريكا تا تركيه و چين و اسكاتلند.

کد خبر : 9042

تاریخ انتشار : 25/01/1393 - 10:58


8 جاذبه گردشگری جالب در اعماق زمین/عکس

به گزارش خط امید بهشهر _ جاذبه‌هاي گردشگري هر كشوري مي‌تواند يكي از منابع پراهميت درآمد آن كشور باشد. گردشگراني كه هرساله براي بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري سفر مي‌كنند با خود پول مي‌آورند و فرصت‌هاي شغلي كه اين امر مي‌تواند تاثيري بسزا در اقتصاد و حال و روز زندگي مردمان يك كشور داشته باشد. تنوع مكان‌هاي ديدني در دنيا بسيار زياد است اما برخي از جاذبه‌هاي گردشگري در دنيا وجود دارند كه براي ديدن آنها نه روي زمين كه بايد به زير زمين سفر كرد!

جاذبه‌هاي گردشگري زيرزميني دنيا در همه جاي دنيا پراكنده هستند: از لهستان و فرانسه و استراليا و آمريكا تا تركيه و چين و اسكاتلند. در مطلب زير با هشت مورد از زيباترين جاذبه‌هاي زيرزميني دنيا آشنا مي‌شويد كه گردشگران زيادي را جذب كشورهاي خود مي‌كنند.

كوبر پدي - جنوب استراليا
 


 

شهري است در 846 كيلومتري شمال «آدلايد» كه در حاشيه بزرگراه «استوارت» قرار دارد. 70 درصد «اوپال» جهان در اين شهر توليد مي‌شود. «اوپال» گونه‌اي از سنگ‌هاي بهادار است. اكثريت 3 هزار نفري كه در اين منطقه زندگي مي‌كنند به دليل گرماي طاقت‌فرساي منطقه زير زمين زندگي مي‌كنند. در اين منطقه مي‌توان كليساي زيرزميني، رستوران زيرزميني، هتل و مركز خريد زيرزميني نيز يافت.

معدن نمك ويليسزكا - كراكف ـ لهستان


 

اين معدن در جنوب كشور لهستان واقع شده است. از قرن سيزدهم ميلادي پيدا شد و تا سال 2007 نيز از آن نمك برداشت مي‌شد. در حال حاضر تنها بخشي از معدن كه بالغ بر دو مايل است و حدود دو درصد از كل معدن را تشكيل مي‌دهد براي بازديد عموم آزاد است. علاوه بر مجسمه‌هاي متعدد، در اين معدن مي‌توان كليسا و دير نيز يافت كه معدنچي‌ها آنها را بنا كرده‌اند.

دخمه‌هاي پاريس - فرانسه


 

دخمه‌هاي پاريس براي علاقه‌مندان به جاذبه‌هاي گردشگري تاريك جالب است. اين دخمه‌ها بقاياي اجساد بيش از 6 ميليون نفر را در خود جاي داده است. وقتي بين سال‌هاي 1785 تا 1860 ميلادي گورستان‌هاي شهر همگي پر شدند، مسئولان ناچار شدند استخوان مردگان را به اين مكان منتقل كنند. حدود يك مايل از 180 مايل تونل اين دخمه ـ كه عمقي 20 متري دارد ـ براي بازديد عموم آزاد است.

 كاپادوسيه - تركيه


 

«كاپادوسيه» سرزمين باستاني است در مركز آناتولي كه شامل 200 شهر زيرزميني است كه مي‌تواند هزاران نفر را در خود جاي دهند. اين منطقه باستاني مدت زمان زيادي است كه وجود دارد. گفته مي‌شود قدمت اين سرزمين به قرن هشتم قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد. اين محوطه باستاني از سال ۱۹۸۵ از طرف يونسكو جزو ميراث فرهنگي جهان شناخته و ثبت شده است.

محوطه ماري‌كينگ - ادينبورگ ـ اسكاتلند


 

محوطه «ماري‌كينگ» منطقه‌اي زيرزميني نبوده است. درواقع شلوغ‌ترين خيابان «ادينبورگ» بود تا اينكه در سال 1645 ميلادي طاعون همه‌گير شد. براثر اين بلاي مهلك، بسياري از ساكنان اين منطقه جان خود را از دست دادند و شهر قرنطينه شد. اگرچه سرانجام در سال 1753 ميلادي قرنطينه برداشته شد اما ساكنان اين منطقه به زير شهر نقل مكان كرده بودند.

منطقه زيرزميني سياتل - سياتل ـ واشنگتن


 

وقتي آتش‌سوزي بزرگ سياتل در سال 1889 ميلادي خانه‌هاي چوبي شهر را ويران كرد، مسئولان شهرداري تصميم بزرگي گرفتند: ساختمان‌هاي شهر را با سنگ و آجر ساختند و شيب خيابان‌هاي جديد را بالاتر از خيابان‌هاي قبلي قرار دادند. اينگونه بود كه شهر جديد سه تا 10 متر بالاتر از شهر قديمي بنا شد. اين روزها بخش كوچكي از منطقه زيرزميني سياتل براي بازديد عموم آزاد است.

تونل‌هاي سيل‌گير - توكيو ـ ژاپن

نامش چندان مهم نيست، اما هر مهندسي كه چنين طرحي را پياده كرده كاري بس بزرگ و باشكوه انجام داده است. ساخت اين تونل‌ها از سال 1992 ميلادي آغاز شده است. تونل‌ها 50 متر عمق دارند و طول آنها شش كيلومتر است كه روز به روز بر آن افزوده نيز مي‌شود. در اين تونل‌ها پمپ‌ها و منابعي نصب شده‌اند كه وظيفه دارند «توكيو» را در فصل باران‌هاي سيل‌آسا خشك و دور از خطر نگه دارند!

شهر غارها - ناتينگهام ـ انگلستان


 

ورودي شبكه غارهاي ناتينگهام در مركز خريد Broadmarsh واقع شده است. اين غارها به عنوان محل‌سكونت مردمان منطقه از قرن يازدهم ميلادي تا سال 1845 استفاده مي‌شده است تا اينكه قانوني تصويب شد كه اقامت در غارها و سرداب‌ها را ممنوع اعلام كرد. باستان‌شناسان هنوز هم درحال بررسي وضعيت شگفت‌انگيز ساخت اين غارها هستند.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : 8 جاذبه گردشگری جالب در اعماق زمین/عکس

8 جاذبه گردشگری جالب در اعماق زمین/عکس

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر