صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

از پایتخت تا پای تخت

کد خبر : 8949

تاریخ انتشار : 23/01/1393 - 14:23


از پایتخت تا پای تخت

به گزارش خط امید بهشهراز پایتخت تا پای تخت نامه سرگشاده ی یک شهروند مازنی است به تهیه کنندگان سریال پایتخت 3 و دادخواست کمکی است از رئیس جمهور محترم چه زیباست نشاندن لبخند بر لب کسی و چه زیباست برآوردن آرزوی دلی اما به چه قیمتی !! من از دیار ایرانم نامم . فرهنگم . زبانم و ملیتم ایرانی است.

من از دیار شیر زنان و غیور مردانم زادگاهم مهم نیست . قومیتم مهم نیست . زبانم مهم نیست فقط به یک چیز می اندیشم .... من ایرانیم ایرانی .

برای خنداندن مردمت قومی را نرنجان مهم نیست این قوم فارس است یا بلوچ . ترک است یا کرد . لر است یا مازنی . گیلک است یا جنوبی مهم این است که ایرانی است مهم این است که هم کیش هست و هم آئین مهم این است که که برای دفاع از شرف و حیثیت و آبروی توی ایرانی دست به هر کاری زده مهم این است که خون من .

خون تو و خون ما یکی است مهم ما شدن است من و تو معنا ندارد. چرا برای خنداندن ملتی فرهنگ قومی را به سخره می گیرید؟ میگویند باید با هم بخندیم اما به هم نخندیم .. دشمن برای برانداختن هر قوم یک اصطلاح دارد تفرقه و اینک تفرقه را با ایجاد قومیت های مختلف و دست انداختن فرهنگهایشان و آداب و رسومشان چه به صورت فکاهی و پیامک و کلیپ و چه به صورت فیلم و سریال به دست آورده و تو تنها دستاری هستی برای ایجاد این انگیزه و چگونه نفهمیدی دست درازی به هر فرهنگی دودش را راهی چشمان خودتان خواهد کرد.

جناب کارگردان جناب نویسنده ریاست محترم صدا و سیما با شماها هستم با شما دست اندرکاران بخش تولید با شما دست اندرکاران رسانه ها شما که با ساخت هر برنامه فرهنگی را رواج میدهید شما ها که رسالت سنگین آموزشی را به عهده دارید شماها باید بهتر از هر کسی بدانید که خنداندن هنری است سخت چرا که باید بی شیله و پیله و بدون غرض باشد تا ملتی را دلشاد و قومی را راضی نگه داشت.

حماقت و ساده زیستی دو گزینه ی کاملا جداست. شما برچسب حماقت را بر پیشانی قومی نشاندید که همواره برجسته ترین افراد را از دامان البرز و دشت مازندران و دریای نیلگون روانه مجامع بین المللی کرده است .

مازندران قلب تپنده ی کشتی جهان است . شما کشتی مازندران و جامعه ی ورزش مازندران را به سخره گرفته اید . آیا به عواقب آن اندیشیده اید ؟ یک مازنی برای کسب مدال های چهانی از جان خود مایه میگذارد از زندگی خود می گذرد هستی و نیستی خود را بر طبق اخلاص می نهد تا پرچم کشورش در جهان به احتزاز درآید و تو این گونه او را اسیر فن فیتیله پیچی میکنی که خود او صاحب فن است. خنداندن به چه قیمتی ؟ به قیمت از دست دادن کشی گیران مازنی و فرار اسطوره های ورزشی ؟

فرار مغزهای ایرانی و مازنی بس نیست به فکر فراری دادن ورزشکاران هم هستید. نمی دانم امیدوارم قصد و غرضی از ساخت این سریال نداشته باشید و هدفتان فقط خنداندن باشد شاید جرمتان کمی سبک تر شود اما کمی هم به وجدان خود رجوع کنید شما هنر ساخت طنز را ندارید زیرا که طنز هنر خندادن مردمی است بدون ناراحت کردن عده ای حتی اندک و شما از این مقوله مستثنی هستید.

کمی به طنزپردازان بزرگ دنیا نگاهی بیاندازید به چارلی چاپلین . لورل و هاردی . مستر بین و دهها شخصیت طنزپرداز بزرگ دنیا به جای تمسخر دیگران از خود مایه گذاشتند. جناب آقای نویسنده و جناب کارگردان اگه خیلی راست میگوئید و اهل طنزید و میخواهید عده ای را بخندانید و دلشاد کنید لطفا از خودتان مایه بگذارید و شکلک دربیاورید قول میدهیم ما مردم مازندران به دلقک بازیهایتان بخندیم .حق ندارید برای خنداندن عده ای.

عده ای دیگر را بگریانید مطمئن باشید این کارتان بی جواب نخواهد ماند. رفتارهای زشت و پرخاشگرانه و توهین و حسادت و بی احترامی های مکرر فامیل به هم دیوانگی و احمقی بزرگ فامیل (پدربزرگ) و حرف و حدیث هایش .توهین به جامعه ورزشی . فرماندار و مسئولین ورزشی و غیر ورزشی که بدون تحقیق و بررسی جایزه ای را برای قهرمان باخته ای در نظر میگیرند.

ضربه فنی و فتیله پیچ شدن کشتی گیر مازنی در مقابل استانی که حتی یک کشتی گیر ندارد با توجه به این که مازندران قلب تپنده کشتی جهان است و پهلوانان و قهرمانان بزرگ و نامی را در خود جای داده توهین به افرا کم سواد و قشر روستائی که مکمل غذائی حیوانی را به جای مکمل غذائی انسانی به اشتباه و به کرات مصرف میکنند.رواج فرهنگ زمین فروشی و تخریب جنگل و زمین های کشاورزی در قبال خرید وسایل نقلیه .اهانت به آداب و رسوم و سنن قومی و قبیله ای و فرهنگ غنی مازنی . از پیامدهای سریال پوچ و بی محتوای پایتخت یک تا 3 بوده که برای خنداندن مردم حاضر شده دست به هر کاری بزند .

ذکر این نکته ضروری است زمانی که رضا عطاران یکی از هنرمندان طنز پرداز که از خودش برای دیگران مایه میگذارد زمانی اعلام کرد که من برای خنداندن مردم حاضرم شلوارم را هم دربیاورم.(البته این فقط قسمتی از سخنانش بود که با شیطنت سانسور شده بود و اصل ماجرا به این معنی بود که حاضرم با زیرشلواری خودم مردم را به خندانم )بزرگان هنر جناب آقای جمشید مشایخی یکی از اسطوره های هنر ایرانی این حرف او را زشت و توهین به جامعه ی هنری و او را بی ادب خواند .چگونه است که توهین به مردم مازندران که همواره بزرگترین و موفق ترین اساتید . پزشکان . ورزشکاران . نخبه گان . رتبه های تک رقمی کنکور و کارآفرینان را در خود جای داده کک کسی نمیگزد و این بی حرمتی را استیضاء نمی کند.

من همانند برخی از خوانندگان که اعلام می دارند "اگر جرات دارید یک ترک و یا لر و کرد را مسخره کنید ببینید چگونه دمار از روزگارتان در می آورند " اعلام میکنم نباید هیچ قومی از اقوام ایرانی را به تمسخر گرفت و بر آنها خندید زیرا معتقدم هم زبونی ها اگر شیرین تره . همدلی از هم زبونی بهتره جناب رئیس جمهور این نامه سرگشاده ی من است . زنی از دیار سرسبز مازندران از دیار مهمان نوازان و ساده دلان . آری ساده دلان زیرا ساده دلی روح لطیف می خواهد . دلی پاک میخواهد .

تقیسم کردن لقمه نان سر سفره با غیر هم زبان همدلی می خواهد .مناعت طبع و بلندی اندیشه می خواهد . زیبائی های دل مازندرانی ها را با حماقت و ساده لوحی اشتباه نگیریم. خلاصه کلام این که : طنزی بسازید که با هم بخندیم اما به هم نخنیدم


منبع : راحله رفاه کار

 

  

دیدگاه شما در مورد : از پایتخت تا پای تخت

از پایتخت تا پای تخت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر