صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آینده مذاکرات هسته ای، معامله بر سر آرمان های انقلاب بدلیل هزینه بر بودن

به مناسبت سالروز ملی فناوری هسته ای گفتگویی را با دکتر سراج کارشناس مسائل هسته ای در خصوص آینده مذاکرات هسته ای و اهداف غرب در این مذاکرات انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

کد خبر : 8855

تاریخ انتشار : 20/01/1393 - 10:37


آینده مذاکرات هسته ای، معامله بر سر آرمان های انقلاب بدلیل هزینه بر بودن

خط امید بهشهر _ رضاسراج کارشناس مسائل استراتژیک به مناسبت سالروز ملی فناوری هسته ای در گفتگو با بلاغ گفت:عزت ملی کنونی ما به برکت انقلاب اسلامی است دشمن در بررسی های خودش به این نتیجه رسیده که اگر مردم ایران را در مورد انرژی هسته ای به عقب برانیم و گام به گام وادار به عقب نشینی بشوند می توانیم عزت مردم را ازآنها بگیریم.

 

وی افزود: علت اینکه روی مساله انرژی هسته ای پافشاری می کنیم به خاطر این است که از ناحیه دشمن فتح باب است که می تواند از این طریق عزت ملی ما را از بین ببرد.

 

سراج تصریح کرد: رهبرانقلاب اسلامی از ما خواسته که از تیم مذاکره کننده قرص و محکم حمایت می کنیم و تیم مذاکره کننده را فرزندان انقلاب خواندند اما مردم باید آگاه و بیدارباشند و ببینند چه اتفاقی می افتد؛ دشمن برنامه ریزی کرده در چارچوب مذاکره هسته ای به مساله عزت ملی ما لطمه بزند و اگردر اینجا موفق شد و در این مسیر پیشروی کند موجودیت انقلاب شاید به خطر بیفتد؛ برای مقابله باید بصیرت و آگاهی و اطلاعات در خصوص مسائل هسته ای بالا برود و تحلیل مردم نسبت به مسائلی که در مذاکرات هسته ای بیان می شود قوی شود اگر ملت به عنوان حامیان اصلی فناوری هسته ای با تحلیل قوی و درست و بینش بالا با زیاده خواهی غرب مقابله کنند این توطئه در نطفه خفه می شود.

 

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به طرح های آمریکا و دنیای غرب برای ضربه زدن به عزت ملی ایران گفت: آمریکا می گوید اگر ایران را به نقطه برچیده سازی انرژی هسته ای برسانیم می توانیم به عزت ملی ایران حمله کنیم و در آن زمان می توانیم امیدوار باشیم عزت ملی ایران را از ما بگیرند.

 

وی در ادامه افزود: غرب در طراحی های خودش تشدید تحریم های گزنده را علیه مردم ایران عامل تغییر نگرش مردم دانست که باعث می شود یک جریانی از دل حاکمیت به وجود بیاید که به دنبال کاهش دادن تحریم ها می رود و اگر فشار بیشتر شود آنها از اصول و آرمان های خود دست خواهند کشید.

 

سراج با اشاره به سوء مدیریت در اواخر دولت احمدی نژاد در حوزه انرژی هسته ای گفت: در داخل کشور به این مسئله خوب اهتمام نداشتیم، دولت احمدی نژاد در دو سال آخر به مساله  مدیریت تحریم ها توجه نکرد و اختیارات فرا ماده ای و فرا قوه ای می خواست که مناسبات در نظام را به هم می ریخت و این اختیار به ایشان داده نشد و مدیریت تحریم را رها کرد و این بیشتر تحریم های دشمن را گزنده تر کرد.

 

این کارشناس مسائل سیاسی گفت:  آمریکایی ها سه اصل را در مساله هسته ای دنبال می کنند متوقف سازی برنامه هسته ای ،معدوم سازی و برچیده سازی برنامه هسته ای ایران؛ این سه هدف راهبردی موضوع هسته ایران است، مسئول تیم مذاکرکننده آمریکایی و معاون وزیر خارجه آمریکا در گزارشی که به کمیته روابط خارجه سنا می دهد می گوید ما درگام اول باید برنامه هسته ای ایران را متوقف و در گام دوم به عقب برانیم؛ رئیس جمهور آمریکا نیز صراحتا اعلام کرده که ما به دنبال برچیده سازی انرژی هسته ای ایران هستیم.

 

این کارشناس مسائل هسته ای در ادامه افزود: آمریکایی ها این سه هدف را به نقشه راهبردی تبدیل کردند یعنی اینکه باید به این سه هدف با فاصله زمانی مشخص برسیم، انها برای اینکه به اهداف سه گانه خود برسند نقشه راهبردی 9 مرحله ای دارند که با اجرای این 9 مرحله به سه هدف خود خواهند رسید! 5 گام رابری متوقف سازی طراحی و 3 گاه برای برای معکوس سازی و 1 گام نهایی را برای برچیده سازی تعریف کردند.

 

وی ادامه داد: هوشمندی غربی ها و آمریکایی ها این بوده که سه هدف نقشه راهبردی را تبدیل به متن توافقنامه و اقدام مشترک که ساختارش مهندسی شده است، کردند! طرف غربی و آمریکایی برای اینکه نقشه راهبردی و 3 هدف خودش را عملیاتی کند یک متن با ساختار مهندسی شده طراحی کرد که همان متن توافقنامه ژنو است این متن ساختارش مهندسی شده است .

 

سراج تاکید کرد: اگر متن توافقنامه پیاده سازی و معماری و بنا شود نقشه راهبردی عملیاتی می شود و هدف های سه گانه محقق می شود اما تیم مذاکره کننده ایرانی به دلیل فشارهای زیادی که از داخل و خارج متحمل می شد می خواست در کمتر از یک روز نتیجه  ملموسی را بدست بیاورد و می خواستند حتما یک توافقی را به دست بیاورند و این اشتباه بود و ادراکشان در مذاکره با آمریکایی ها اشتباه بود و در دام فریب استراتژیک غرب افتادند.

 

وی با اشاره به جنگ ادراکی دشمن با طرف مذاکره کننده ایرانی تصریح کرد: قبل از اینکه مذاکراتی شکل بگیرد آمریکایی ها و طرف غربی جنگ ادراک را برای ما شکل دادند که نوعی جنگ استدلال و منطق است و بر استدلال و منطق تاثیر می گذارد و ادراک را مدیرت و در جهت اراده خودشان تغییر می دهد.در حین این جنگ چینی ها برای طرف ایرانی پیغام آوردند اگر با آمریکا مذاکره کنید، 40 میلیارد پول بلوکه شده ایران را آزاد می کند و همین طور پادشاه عمان در چارچوب جنگ ادراک وعده هایی داد.

 

سراج گفت: به نظر می رسد اگر به جای مذاکره با غربی ها با عوامل داخلی مانند بابک زنجانی مذاکره می کردیم پول بیشتری بدست می آوردیم. جنگ ادراکی که غرب بر اساس 3 هدف راهبردی خود در فضای مذاکره ایجاد کرده بود، باعث شد که طرف ایرانی ترغیب به قبول متن توافقنامه بشود.همانطور که می دانید در این توافقنامه ایران می تواند تا 5 درصد غنی سازی کند آنها هنوز غنی سازی را حق مسلم ما نمی دانند!

 

وی گفت: ایران یک میلیون بیمار خاص دارد که به رادیو داروهایی که محصول راکتور تحقیقاتی تهران است نیاز دارند اما طرف آمریکایی می گوید تا یک سال آینده راکتور تهران باید از رده خارج شود و باید تمام این دارو ها از خارج تامین شود. بيماراني كه اگر پس از جراحي راديوداروي مربوط به آنها نرسد به طور حتم بيماري آنها با شدتي وخيم‌تر عود خواهد كرد. بنابراين حتي تصور اينكه راكتور تهران بدون سوخت بوده و راديوداروها تنها از طريق واردات تأمين شده و با تهديدهاي گاه و بي‌گاه كشورهاي اروپايي و آمريكايي، جان بيماران تهديد شود، آسان نخواهد بود.

 

دکتر سراج با اشاره به توقعات بیجا طرف غربی گفت: طرف غربی می گوید ایران برای غنی سازی کردن باید نگرانی های جامعه جهانی را برطرف کند یعنی 4 نوع نگرانی که اصل غنی سازی،موشک های بالستیک و حمایت ازحماس و لبنان(به قول خودشان گروه های تروریستی) و حقوق بشر را در برمی گیرد.اگر این چهار تا نگرانی را برطرف کردید تازه می توانیم بر سر انرژی هسته ای مذاکره کنیم.می گویند شما باید قطعنامه های سازمان ملل را هم اجرایی کنید قطعنامه هایی که اساسا حقی برای غنی سازی هسته ای برای ایران قائل نمی شود در نتیجه کاملا باید فکر انرژی هسته ای را از ذهنمان بیرون کنیم همه تاسیسات هسته ای ایران از فردو گرفته تا نطنز و تهران و... تعطیل شود تا قطعنامه ها اجرا بشود!

 

کارشناس مسائل هسته ای در خصوص چالش های پیش روی مذاکرات هسته ای به خبرنگار بلاغ گفت: چالش ها از اینجا به بعد شروع می شود، ما فرصت های خوبی را روی میز مذاکره گذاشتیم و به باد هوا دادیم!غنی سازی 20 درصد، سانتری فیوژهای نسل دوم،اکسید کردن نزدیک به 200 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد،در مقابلش چه چیزی عایدمان شد؟ چهار و نیم میلیاردی که اگر ما اینها را فروخته بودیم بیشتر عایدمان می شد!ما در این دور مذاکره تاسیساتی چون فوردو و نطنزرا بر سر میز مذاکرات گذاشتیم اگر با همین روند پیش برود معلوم نخواهد بود در دور بعد باید بر سر چه چیزهایی با غرب معامله کنیم.

 

 وی افزود: یک جریان ممکن است بیاید و القا کند که به زبان آوردن ارزش ها و آرمان ها خسارت آفرین و چالش برانگیز است و برای نتیجه گرفتن در مذاکرات باید این ها را کنار گذاشت اینجاست که عزت ملی ما از بین می رود.این تفکر تا چند ماه دیگر ممکن است وارد فضای سیاسی اجتماعی کشور بشود بنابراین عزت ملی ما در دور بعد باید روی میزمذاکره بیاید تا تحریم ها لغو بشود دشمن اگر بداند کشور زیر فشار است هیچوقت دست را از روی نقطه فشار بر نمی دارد.

 

سراج یادآوری کرد: این یک قائده الهی است این را قرآن به ما آموزش می دهد و به مسلمانان هشدار می دهد که یهود و نصارا هیچوقت از شما خوشنود نمی شوند مگر اینکه شما از آنها تبعیت کنید.این مسئله چالش آینده ماست که دشمن بر سر عزت ملی ما معامله می کند دست کشیدن از سر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی به بهانه هزینه بر بودن به بهانه اینکه ارزش های انقلاب اسلامی عامل تحریم هاست.اگر می خواهیم چرخ معیشت مردم بگردد باید از این هزینه ها دست بکشیم!

 

این کارشناس در پایان تاکید کرد: ما نباید بگذاریم کار به معامله با ارزش ها بکشد این نقطه برگشت ناپذیراست.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : آینده مذاکرات هسته ای، معامله بر سر آرمان های انقلاب بدلیل هزینه بر بودن

آینده مذاکرات هسته ای، معامله بر سر آرمان های انقلاب بدلیل هزینه بر بودن

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر