صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مالکیت قانونی یا غیر قانونی میانکاله ؟! تکلیف چیست؟! سکوت یا پیگیری و شکایت ؟!

کد خبر : 8839

تاریخ انتشار : 19/01/1393 - 11:41


مالکیت قانونی یا غیر قانونی میانکاله ؟! تکلیف چیست؟! سکوت یا پیگیری و شکایت ؟!

گلستان که خود بخشی جدا شده از مازندران در همین چند سال اخیر است، چگونه می تواند مدعی بازپس گیری قانونی! بخشی دیگر از مالکیت سرزمینی مازندرانی باشد که بر گلستان حق پدری دارد و حیرت انگیزتر اینکه مقامات و کارشناسان وزارت کشور و بعد هم هیئت دولت را پس از آن همه اختلاف حقوقی در تقسیمات کشوری، متقاعد به تصویب عاجلانه آن به نفع خود نماید.

خط امید بهشهر - بالاخره و مستند به اظهارات و ادعاهای مسئولین و نمایندگان استان گلستان معلوم شد که خبر استاندار محترم مازندران به نقل از وزارت کشور، مبنی بر منتفی شدن مصوبه الحاق شرق میانکاله مازندران به استان گلستان صحت نداشته  و شرق میانکاله مازندران پس از سالها کشمکش حقوقی، با مصوبه سلسله مراتبی وزارت کشور و نهایتاً هیئت دولت، از مازندران منتزع و به گلستان هبه شده است و تذکر رسانه ای شده ی نماینده محترم ولی فقیه در مازندران در خطبه های نماز چمعه ساری و بیانیه و هشدار نمایندگان محترم مردم مازندران در مجلس و همراهی برخی از نمایندگان محترم مازندران در مجلس خبرگان رهبری، ائمه محترم جمعه و سایر فرهیختگان و رسانه های استان بی نتیجه و عقیم مانده و عملاً گلستانی ها در تکاپوی برگزاری بزرگترین جشن استانی به میمنت این فتح الفتوح سرزمینی و یا همان استان گشایی به سبک های فتوحات قدیم اند!

در واکاوی ادعای استاندار مازندران که ظاهراً به نقل از قائم مقام وزارت کشور، این خبر را رسانه ای کرده بود، می توان برداشت کرد که مازندران این بار از جانب مسئولین وزارت کشور در دو مرحله یعنی هم در مرحله کارشناسی و تصویب و هم در مرحله اعتراض مازندران به این مصوبه، تنها و تنها بخاطر اعتماد بالایی که پایین دستی ها به مسئولین مافوق خود داشته و دارند، ناجوانمردانه رودست خورده و سرش کلاه رفته است!

از طرفی باید بپذیریم که "شرق میانکاله" که البته در حالتی کاملاً مشکوک از سوی گلستانی ها از واژه "میانکاله" استفاده می شود، بلحاظ زیست محیطی و سرمایه های اقلیمی و مواهب الهی ناشی از چنین شرایط ویژه ای، یک استثناء جهانی و از بکرترین مناطق جلگه ای و ساحلی است که حداقل از سماجت حقوقی و لابی گرانه گلستانی ها در همه سطوح مسئولیتی می توان پی به اهمیت آن برد و از کنار آن با حالت بی تفاوتی و اغماض گذر نکرد!

تعجب انگیزترین نگاه به این ماجرا و این ادعا این است که گلستان که خود بخشی جدا شده از مازندران در همین چند سال اخیر است، چگونه می تواند مدعی بازپس گیری قانونی! بخشی دیگر از مالکیت سرزمینی مازندرانی باشد که بر گلستان حق پدری دارد و حیرت انگیزتر اینکه مقامات و کارشناسان وزارت کشور و بعد هم هیئت دولت را پس از آن همه اختلاف حقوقی در تقسیمات کشوری، متقاعد به تصویب عاجلانه آن به نفع خود نماید، تا جایی که حتی نماینده بهشهر و گلوگاه و نکا هم زمانی متوجه شود که کار از کار گذشته و به تصویب نهایی هم رسیده و تأسف بار تر اینکه این کار آنچنان چراغ خاموش و بی سر و صدا انجام شد که همین نماینده هنوز فکر می کرد که این مصوبه به تصویب هیئت دولت نرسیده است!؟

وقتی نماینده مینودشت و کلاله ادعا کرد که مسئولین مازندران غیرواقع حرف می زنند و اگر راست می گویند، سند رو کنند، مسئولین و افکار عمومی معترض در مازندران منتظر بود که استاندار محترم مازندران جواب ایشان را با ارائه مستندات ادعایش بدهد، اما نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه در یکی دو روز گذشته شاهد اهتمام هماهنگ نماینده محترم رهبری معظم در گلستان، نمایندگان مجلس و تنی چند از دیگر مسئولین گلستان، دقیقاً به نقل از همان مقامی که استاندار مازندران ظاهراً از قول ایشان خبر منتفی شدن این مصوبه را اعلام کرده بود، مدعی نهایی شدن این مصوبه در هیئت دولت و برگشت ناپذیر بودن این مصوبه شده اند!

از این فعل و انفعالات می توان فهمید که دیگر امیدی به نتیجه بخش بودن پیگیری این اعتراض از طریق استانداری و سایر دستگاههای اجرایی نمی توان داشت و شاید زمانی به این پیگیری ها توجه کنند که با توجه به وعده های گلستانی ها که می خواهند میانکاله را با اهتمام مسئولین و سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی به کیش شمال مبدل کنند، دیگر امکان بازگشت شرق میانکاله وجود نداشته باشد!

خوب حالا چه باید کرد؟! تکلیف ما چیست؟! آیا باید مثل دروازه بان های ضعیف، ایستاد و به مسیر گل شدن توپی که حریف شلیک کرده نگریست و گریست و یا آنکه باید با رفلکس عالی، دایوی را طراحی کرد و تا فرصت باقی است، آن را مهار کرد و مانع از گل شدن آن شد؟! و اگر قصد چنین کاری را داریم، راهکارش کدام است؟

بنظر حقیر اعاظم مازندرانی باید با هم بنشینند و جدای از دستگاههای منتسب به دولت محترم، چاره ای بیندیشند و عجالتاً جهت ترغیب هر چه بیشتر و تقویت اندیشه ها پیشنهاد می گردد:

۱-نمایندگان محترم مازندران در مجلس با طرح سئوال، وزیر کشور را ملزم به حضور و پاسخگوئی در مجلس نموده و او را وادار به پیگیری این اعتراض تا مرز بازپس گیری و لغو این مصوبه از سوی هیئت دولت نمایند!

۲-در صورت عدم تحقق درخواست نمایندگان مازندران، طرح استیضاح وزیر کشور را به هیئت رئیسه داده تا دولت مجبور به بازنگری این مصوبه ناعادلانه و بازپس گیری آن گردد.

۳-مجمع نمایندگان مازندران در مجلس در دیوان عدالت اداری طرح شکایت کرده و از طریق اهرم قوه قضائیه، عدالت را اجرا کرده و حق تضییع شده مازندران را بازپس بگیرند.

۴-رسانه های مازندران با طرح مباحث حقوقی و سایر روشنگری ها، پرده از ابهامات برداشته و نگذارند تا گلستانی ها با طرح مبحث کلی همانند پیگیری حقوقی و قانونی، مازندران را مغبون نگه دارند.

۵-مجمع مازندرانی های مقیم تهران با استعانت از مقامات ملی مازندرانی همانند حجت الاسلام ناطق نوری و برادران لاریجانی، آنها را نیز به کمک فراخوانده و با استفاده از نفوذ اداری و اجتماعی آنها نگذارند که بی کسی و احتمالاً ضعف مدیریتی در بخشهای مختلف استان، موجب قطع عضو پیکره مازندران گردد.

۶-در نمازجمعه های مازندران طومارهایی گذشته و با اخذ امضاء های کثیر از شهروندان مازندرانی، مراتب اعتراض مکتوب مازندرانی ها به رئیس جمهور محترم انعکاس داده شود تا بدانند که با قاطبه مردم مازندران مواجه اند.

۷-نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و نظامی و انتظامی مازندران نیز با نظرسنجی ها و ارزیابی های مستند، مراتب نگرانی مازندرانی ها و نیز تبعات اجتماعی و غیره ناشی از آن را به مقامات کشوری اعلام دارند.

۸-اهالی گلوگاه و مناطق موردنظر طی طوماری مراتب نارضایتی خویش را از الحاق به استان گلستان اعلام کرده و خواهان ادامه عضویت در استان گلستان گردند.

۹-صدا و سیمای مازندران با تهیه فیلم ها و گزارشات مستند و تاریخی به کمک مازندرانی ها آمده تا بی جهت شاهد حق به جانب نشان دادن گلستانی در این غصب آشکار نباشیم.

۱۰-کمپینی اینترنتی راه اندازی شود و طی آن امکان رأی دادن مازندرانی ها به مخالفت با الحاق شرق میانکاله به گلستان فراهم گردد و نتیجه آن به استحضار مقامات اجرایی کشور رسانده شود.

به هر حال بر اساس اخبار دریافتی که البته نیاز به ارزیابی دارند، باید به آگاهی مسئولین ارشد مازندران رسانده شود که تهرانی ها نیز در راستای الحاق ورسک و روستاهای پیرامونی به استان تهران، ظاهراً طوماری را در این روستاها نصب کرده تا از اهالی امضاء جمع آوری کرده و مقدمات الحاق مذکور را فراهم آورندو مشابه همین مسئله در حوزه گلوگاه شاهد اقدام سمنانی ها نیز هستیم که بنا به ادعای موجود، سمنان تا بیش از ۷ کیلومتر مربع پیشروی داشته است و در صورت صحت این خبرها، مازندران در ماههای آتی شاهد چه رمان های تراژدی خواهد بود !؟

در پایان تأکید می کنیم که کمترین انتظار ما از مسئولین محترم استان، انعکاس دقیق همه این نگرانی ها و دغدغه های عمومی به مقامات تهران نشین مخصوصاً به هیئت محترم دولت تدبیر و امید و اعتدال بوده و در صورت امکان قبول مسئولیت های هماهنگی جهت تحقق پیشنهادهای فوق الذکر می باشد.

صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه 

  

دیدگاه شما در مورد : مالکیت قانونی یا غیر قانونی میانکاله ؟! تکلیف چیست؟! سکوت یا پیگیری و شکایت ؟!

مالکیت قانونی یا غیر قانونی میانکاله ؟! تکلیف چیست؟! سکوت یا پیگیری و شکایت ؟!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر