صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تهاجم فرهنگی غرب را رها کنید؛ جلوی غضنفر فرهنگی را بگیرید

دلسوختگان فرهنگی کشور مانده اند با مظاهر و تهاجم فرهنگی غرب مبارزه کنند یا جلوی غضنفرهای فرهنگی کشور را بگیرند!

کد خبر : 8618

تاریخ انتشار : 05/01/1393 - 13:27


تهاجم فرهنگی غرب را رها کنید؛ جلوی غضنفر فرهنگی را بگیرید

به گزارش خط امید بهشهر _ مدتهاست که در برنامه ها و سریال های طنز همواره هنرمندان از گفتمانی بی ادبانه و غیر اخلاقی نسبت به همدیگر استفاده می کنند حتی برای خنداندن چند ثانیه ای مخاطبان خود به لگد زدن و سیلی زدن نیز متوسل می شوند . سوأل اینست که آیا اینگونه برخوردها می تواند نشان از هنر هنرمندان ما در ترویج طنز باشد؟ آیا طنزی که تهی از ادب ، اخلاق و حرمت داری است می تواند پیام آور ادب و اخلاق باشد ؟

پایتخت 3 همانند سری اول و دوم این سریال یکی از همان برنامه هایی است که موجی از نارضایتی ها را در بین مردم فهیم مازندران بهمراه داشته است.

علیرغم انتقاد شدید آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران و بسیاری از رجال سیاسی و فرهنگی استان که خواستار عذرخواهی رسانه ملی از مردم مازندران به دلیل هجویات و توهین هایی که به این مردم در سریال پایتخت 1 و 2 شده بودند اما پایتخت 3 ساخته شد تا به همه بفهماند رسانه ملی! برای فروش ساعتی از آنتن پخش خود حاضر است دست به هر کاری بزند!

گویا عوامل این سریال و بالاتر رسانه ملی! تفاوت اساسی بین دو مقوله"طنز" و "هجو" را به درستی درک نکرده و  برای اینکه در  تعطیلات نوروزی  بینندگان خود را شاد کنند,حاضر شده اند به هجو قومی روی آورند که کتاب  ارادت آنان به خاندان اهل بیت(علیهم السلام) پر از برگه های زرین افتخار است.

رسانه ملی هم از این سریال که به صراحت لهجه و فرهنگ شیعی مردم مازندران به سخره گرفته است را با بودجه کلان بیت المال حمایت می کند.

البته رسانه ملی مدتهاست که از طریق تمسخر و از وجود زن ها با آرایشی بسیار زننده به دنبال جلب مخاطبین خود در انواع تبلیغات کانال های تلویزیونی است و برای کسب درآمد هرچه بیشتر به نوعی آنتن فروشی می کند!

در سالی که نیاز به اقدام و مدیریت جهادی برای تغنی فرهنگ ایرانی اسلامی و مبارزه با مظاهر بی فرهنگی و تهاجم فرهنگی  است و با توجه به اینکه تهاجم فرهنگی غرب تلاش در تهی کردن مضامین غنی فرهنگی ایران اسلامی دارد، بی احترامی به خرده فرهنگ های بومی کشور از سوی رسانه ملی کاری بس سخیف و ناشیانه به نظر می رسد.

رسانه ملی و نهادهای فرهنگی نمی توانند از سویی حرف از مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب را بزنند  و از سویی دیگر زمینه های تمسخر و بی احترامی به خرده فرهنگ های بومی کشور را مهیا کنند.

سریال سرزمین کهن از دیگر تولیدی های سخیف رسانه ملی است که باعث رنجاندن دل هزاران نفر از قوم بختیاری کشورمان شد که انتظار می رفت ممیزی رسانه ملی پس از انجام این اشتباه فاحش فرهنگی سعی در اصلاح نوع نگاه خود به اقوام و لهجه های بومی به عنوان ابزار برای خنداندن قومی دیگر می کرد.

دلسوختگان فرهنگی کشور مانده اند با مظاهر و تهاجم فرهنگی غرب مبارزه کنند یا جلوی غضنفرهای فرهنگی کشور را بگیرند! رهبر انقلاب در دیدار با مسئولین و برگزارکنندگان اجلاسیه بزرگ سرداران شهید استان مازندران در دی ماه 92 از مازندران به عنوان منطقه ای نام می برند که مردمش از همان ابتدا شیعه و دوستدار اهل بیت بودند و به سختکوشی و شجاعت شهره بودند؛ اما عوامل سازنده سریال پایتخت 3 (و البته به همراه برخی مسئولین استانی و برخی رسانه های همسویشان)افعال و اعمال مذموم شکم پرستی،بی سوادی، نداشتن یک شخصیت اجتماعی، لودگی،دیرفهمی،ساده لوحی و عقب افتادگی آنهم با چاشنی ادای تمسخر آمیز برخی کلمات را به عنوان خرده فرهنگ های اهالی دیار علویان معرفی می کنند.

 

سریال پایتخت 3

 

استانی که در همین ایام میزبان میلیون ها مسافر از اقصی نقاط کشور است شایسته نیست که اذهان مردم ایران از یک سری صفت های ناپسند از مردم ولایی مازندران پر شود.

از سویی دیگر مگر تاکیدات حضرت امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب در جلسه درس خارج فقه در خصوص "حرمت" رواج تقلید لهجه‌ اقوام ایرانی از باب تمسخر ,به گوش مسئولین سازمان صدا و سیما نرسیده است؟

رهبری معظم انقلاب اسلامی باور دارند قالب شهرهایی که لهجه‌های آنها تقلید می‌شود شهرهایی هستند که مردم غیرتمند آنها در حوادث مهم 100 سال گذشته در مقابل دشمنان و مهاجمین ایستاده‌اند و این عمل تصادفی نیست.

ایشان تصریح کردند: «یکی از مناطقی که ایستادگی سرسخت کرده مناطق شمال است،اینها آن جاهایی هستند که مردمش سرسختی و سلحشوری نشان دادند؛ اتفاقاً سعی شده است که همین‌ها از لحاظ لهجه در بین مردم سبک بشوند!

حال چطور ممکن است که دوباره باید شاهد این نوع تولیدات غیر هنری و غیر اخلاقی باشیم و از چنین توهین به فرهنگ شیعی و نمادهای مازندران دم بر نیاوریم؟! در حالی که مسئولان و متولیان فرهنگی استان اقدامی برای دفاع از فرهنگ و ارزش های بومی استان مازندران نمی کنند.

عدم موضع گیری مسئولان ارشد استان از دوحالت خارج نیست یا مسئولین استانی این تمسخرها و این اهانت ها و صفت های مذموم را قبول دارند و یا اینکه ...


منبع : بلاغ

 

 

  

دیدگاه شما در مورد : تهاجم فرهنگی غرب را رها کنید؛ جلوی غضنفر فرهنگی را بگیرید

تهاجم فرهنگی غرب را رها کنید؛ جلوی غضنفر فرهنگی را بگیرید

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر