صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
سلسه مباحث زیباسازی شهری

نقش شهروندان در زیباسازی شهری

متاسفانه در کشور ما به سهم شهروندان در زیباسازی شهری توجه چندانی نشده است و با کمال شرمندگی باید ذکر کرد در اکثر مواقع این شهروندان هستند که خود عامل تخریب زیبایی شهر می شوند.

کد خبر : 8022

تاریخ انتشار : 14/12/1392 - 09:52


نقش شهروندان در زیباسازی شهری

به گزارش خط امید بهشهر؛ تاکنون در سه یادداشت متفاوت به بررسی مسئله ی زیباسازی شهری پرداختیم که در آنها تماما به نقش شهرداری و سازمانهای مربوطه اشاره شد و به نقش شهروندان در زیباسازی شهر پرداخته نشد. البته جا دارد در این مجال ابتدا از زحمات کمیته زیباسازی و فضای سبز شهرداری بهشهر و شخص سرکار خانم ذبیحی پور تشکر ویژه بعمل آوریم که در این سالهای قبول مسئولیت توسط ایشان شاهد روند رو به رشد فعالیت های زیباسازی و تغییر محسوس چهره شهر بوده ایم .


اما نقش شهروندان!


"شهروند" همانطور که مشخص است از مشتقات "شهر" است و در واقع به هر شخصی که در شهر زندگی می کند شهروند گویند. اما معنای شهروند با آنچه که ما در ذهن داریم و ذکر شد متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم. اگر کمی موشکافانه تر به "شهروند" بنگریم از خود پسوند "وند"  در زبان فارسی نیز می توان کمک گرفت و به معنای اصلی شهروند رسید!
در زبان فارسی پسوند "وند"  در اصطلاح شهروند نوعی مالکیت را برای اهالی و ساکنان یک شهر به عنوان صاحب و مالک آن، بیان می کند. طبیعی است کسی که خود را مالک شیء یا مکانی بداند در اداره ی امور آن نیز کاهلی نخواهد کرد!


در حوزه فرهنگ شهروندی، شهروندی شامل "مسئولیت پذیری شهری، قانونمند بودن، هنجار پذیری از الگوهای شهرنشینی"  شده است. و این اصل پیام این یادداشت خواهد بود.
سه فاکتوری که رعایت شدن و یا نشدن آن در اجتماع را بایستی از دوران کودکی و آموزش های دبستان و پیش دبستانی افراد جامعه جستجو کرد. 

متاسفانه در کشور ما به سهم شهروندان در زیباسازی شهری توجه چندانی نشده است و با کمال شرمندگی باید ذکر کرد در اکثر مواقع این شهروندان هستند که خود عامل تخریب زیبایی شهر می شوند و گره ای به گره های شهردار در زیباسازی شهر می افزایند.

شاید اولین نکته ای که پس از شنیدن عبارت شهروند و وظیفه ی شهروندی به ذهن برسد داستان شهروندان و زباله باشد! همان شعار معروف "شهر ما خانه ما " که نکته ی بسیار مهمی است و البته که در بحث زیباسازی شهری نقش بسازایی نیز دارد.

برای نمونه  انداختن پوست میوه، نایلون خوراکی، آدامس و پوست تخمه مصادیق بارزی از رعایت نکردن وظایف شهروندی است که شاید خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما واقعیت این است که شهروندانی که همین مصادیق به ظاهر کم اهمیت از وظایف شهروندی را نادیده می گیرند همان هایی هستند که از ارتکاب تخلفات بزرگ تر نیز ابایی نداشته و از مشارکت فعال در سایر امور مربوطه کنار می کشند!

 


همین رهاسازی زباله در سطح شهر مصداق بارز رعایت نکردن دو اصل " مسئولیت پذیری و قانونمند بودن " از اصول شهروندی است و متاسفانه اگر همه ی ما رفتارهای خود را بررسی کنیم قطعا مواردی را خواهیم یافت که این دو اصل را نقض می کنند.


در جوامع پیشرفته شهروندان نقش فعالی در بحث زیبا سازی شهری دارند، و علاوه بر رعایت قوانین و هنجارهای شهروندی، به صورت داوطلبانه و فعال به شهرداری ها در زیباسازی کمک می نمایند.


یادمان نرود فعالیت داوطلبانه جهت خدمت به اجتماع امری است که در اسلام تاکید فراوانی به آن شده است. 


در ادامه چند راهکار جهت کمک شهروندان به زیبایی شهر و محل سکونتشان ذکر می شود به امید آنکه در آینده شاهد همکاری بیشتر شهروندان با کمیته زیباسازی شهر و البته همت بیشتر ان عزیزان باشیم!


1- پاکسازی !


شهروندان هر منطقه ای با جمع آوری، انتقال و انحلال زباله ها نقش مهمی در حل مسایل زیبایی و پاكیزگی محیط زندگیشان خواهند داشت که با ساماندهی این فعالیتهای انفرادی توسط شهرداریها و شوراهای شهر در غالب برنامه هایی هدفمند و تخصیص بودجه های مورد نیاز نتایج موثرتری را در جهت رسیدن به شهری زیباتر و تمیزتر در پی خواهد داشت. این برنامه و یا به عبارتی این مأموریت ، شهروندان را عهده دار حل مسایل پاكی و زیبایی شهر، از بین بردن زباله ها، زیبایی محیط زیست و بسیاری از مسایل دیگر خواهد کرد.  


2- کاشت گیاه و فضای سبز!


برنامه درختكاری و کاشت گیاه از برنامه های بااولویت در امور شهرهاست كه علاوه بر همكاری مدیریت شهرداری، مشاركت مردم را نیز می طلبد. به همین جهت شهروندان با همت در سرسبز نمودن پیاده روی مقابل منزل خود و یا تشکیل گروه هایی جهت بهبود فضای سبز کوچه و محله ی خود (البته با هماهنگی شهرداری) به چشم نواز شدن شهر کمک کنند.


 3- مبلمان شهری !


نکته ای که پس از ارتقای فضای سبز شهری لزوم وجودش نمود پیدا می کند؛ مبلمان شهری است .وجود نیمکت های مناسب جهت استراحت و حتی تفریح های کوتاه مدت شهروندان می تواند به آرامش بخشی فضای شهر برای شهروندان بسیار کمک کند. که البته در این مورد هم علاوه بر نقش پررنگ کمیته زیباسازی شهری نباید نقش شهروندان را فراموش کرد!

 


4- لذت بردن !


برگزاری جشن ها و فستیوال ها، خیابانهای شهر را سرشار از شور و نشاط کرده و با کشاندن مردم به سطح شهر موجبات تفریح، لذت و سرگرمی آنها را فراهم می کند. برای نمونه می توان به جشن های مردمی نیمه شعبان و یا سالگرد پیروزی انقلاب در کوچه ها و خیابان ها و محلات اشاره کرد. که می توان آنرا به ولادت سایر ائمه (سلام الله علیهما) و مناسبت های ملی تعمیم داد.

 

 

ادامه دارد ... 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
دیدگاه شما در مورد : نقش شهروندان در زیباسازی شهری

نقش شهروندان در زیباسازی شهری

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر