صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
سریال تکراری تهدید های جان کری؛

فعالیت صلح آمیز هسته ای از ایران؛گزینه های نظامی روی میز آمریکا

در حالی که آمانو در گزارشی اعلام کرد ایران در 4ماه گذشته تمام موارد اعتماد سازی را انجام داده است؛ اما جان کری در نشست سالاه آیپک باز هم اعلام کرد که گزینه های نظامی علیه ایران روی میز است.

کد خبر : 7969

تاریخ انتشار : 13/12/1392 - 15:14


فعالیت صلح آمیز هسته ای از ایران؛گزینه های نظامی روی میز آمریکا

به گزارش خط امید بهشهر _ روز گذشته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه مقدماتی خود که در نخستین روز کاری نشست فصلی شورای حکام قرائت شد، تاکید کرد: اقداماتی که ایران اجرا نموده و تعهدات بیشتری را که برعهده گرفته است، نشانگر یک گام مثبت به جلو می باشد.

 "یوکیا آمانو"، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرد اقدامات توافق شده در چارچوب توافقنامه هسته ای ایران و قدرت های جهان طبق برنامه در حال اجراست.

آمانو افزود: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دوره موافقت شده سه ماهه، شش اقدام عملی اولیه را که در پیوست چارچوب همکاری بین ایران و آژانس درج شده، اجرا کرده است.

این اظهارات در حالی صورت گرفت که از طرف دیگر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس سالانه آیپک اعلام کرد: روند دیپلماسی همیشگی نیست و تمام گزینه ها همچنان بر روی میز قرار دارد. اما به گفته او تحریم های شدید و دیپلماسی قوی، امریکا و اسرائیل را امن تر ساخته است.

این اظهارات ضد و نقیض با گذشت بیش از 4ماه از توافقات ژنو همچنان پابرجاست.

باید به این نکته اشاره کرد اگر طبق گزارش آمانو، تمام فعالیت های ایران صلح آمیز بوده است و همچنین ایران طی چند ماه گذشته در مسیر توافقنامه حرکت کرده است، چرا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شده است؟

همچنین باید خاطرنشان شد که لزوم حرکت در چهارچوب های توافقنامه تنها برای ایران نیست؛ بلکه باید آمریکا نیز در این مسیر حرکت کند.

قطعاً تهدیدات نظامی هرچند برای ایران تنها در حد همان گزینه است اما باعث می شود مذاکرات از روند اصلی خود خارج شود.

اگر آمریکا و غرب پذیرفته اند فناوری هسته ای ایران صلح آمیز است، پس افزایش تحریم ها و زیر و رو کردن گزینه های روی میز اقدامی است که توافقنامه را نقض می کند.

با توجه به این رفتار های ضد و نقیض از سوی غرب و همچنین فهم این موضوع که آمریکا تا چه میزان بر روی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تأثیر دارد، می‌توان برای هزارمین بار تجربه کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست.

قطعاً رهبر انقلاب با پیش بینی این موارد اعلام کرد که به مذاکره با آمریکا خوش بین نیست و مسئولین وزارت خارجه کشور نباید سیاست خارجی و رفع مشکلات داخلی را در گرو ارتباط با غرب و کوتاه آمدن از مواضع هسته ای بدانند.


منبع : دانا

 

  

دیدگاه شما در مورد : فعالیت صلح آمیز هسته ای از ایران؛گزینه های نظامی روی میز آمریکا

فعالیت صلح آمیز هسته ای از ایران؛گزینه های نظامی روی میز آمریکا

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر