صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
لزوم توجه ویژه به مبلمان شهری بهشهر

خیابان هایی که به سلیقه جیب مردم ساخته می شوند

خیابان امام خمینی (ره) در حال حاضر با توجه به عقب نشینی های انجام شده دارای پتانسیل کافی برای یک تغییر مناسب است. و این فرصت در صورت کاهلی مسئولین امر مانند سایر خیابان های شهر به سلیقه ی جیب معماران و مردم ساخته شده و به نوبه ی خود به تهدید تبدیل خواهد شد.

کد خبر : 7798

تاریخ انتشار : 06/12/1392 - 10:39


خیابان هایی که به سلیقه جیب مردم ساخته می شوند

خط امید بهشهر -  بی شک معماری و شهرسازی به عنوان یکی از پیچیده ترین و در عین حال ملموس و مردمی ترین هنر از دیرباز مورد توجه طراحان و متخصصین بوده است. همواره تحولات ایجاد شده در فرهنگ های انسانی و دگرگونی های جامعه بارزترین و مهمترین جلوه های خود را در سیمای شهرها و بناهای شهری نمایان ساخته است.

 

همانطور که در مطلب  " جولان تبلیغات بر دیوارهای بهشهر " نیز گفته شد؛ زیباسازی شهر از دو بُعد کاربردی و بصری مورد مطالعه قرار می‌گیرد. بُعد کاربردی  همانطور که از نامش پیداست به جنبه‌های عملکردی عناصر محیط، المان‌ها، مبلمان و طراحی‌های منظر شهری پرداخته و معمولا بر جسم شهروندان تاثیر می گذارد. بُعد بصری نیز به مقوله‌ی رنگ، فرم و ترکیب فضا و محیط می‌پردازد و اکثرا مولفه‌های روحی و روانی را مورد نظر قرار می‌دهد.

 

سیمای شهری و جلوه گاه بصری شهرهای ما نماهای ساختمان ها هستند که به نوعی نمایش فرهنگِ جامعه می باشند. ارزنده ترین تجریبات بصری انسان در محیط شهری، به ویژه در مقیاس انسانی، از طریق نمای ساختمان ها حاصل می گردد. نمای ساختمان علاوه بر وظیفه ی اولیه خود که حفاظت و جداسازی درون از بیرون می باشد، وظیفه ابراز هویت، زیبا سازی محیط شهری و همینطور کارکردهای فرهنگی بسیاری را به عهده گرفته است، در همین راستا توجه به ساماندهی و ضابطه مندی نما به عنوان یکی از چالش های مهم شهرسازی و معماری در مناطق مختلف محسوب می شود.

 

شایان ذکر است که در حال حاضر الگوی مناسبی برای شهرسازی و معماری وجود نداشته و اغلب سلیقه ی مردم و معماران، بنای کارِ شهرسازی و معماری ساختمان های شهری است، و انتقاد رهبر معظم انقلاب از وضعیت معماری شهری تهران، (تهران یک معماری وحشیِ مضطربِ بی نظمی دارد که از 40 - 50 سال پیش تا حالا ادامه دارد) درحال انطباق با وضعیت امروز بهشهر نیز می باشد. از این رو ضرورت تدوینطرحی جامعع و برنامه ریزی مناسب به منظور ساماندهی فضاهای و نماهای شهری بهشهر کاملا احساس می گردد. و این ماموریت مهم در وهله اول برعهده ی سامان نظام مهندسی و کمیته زیباسازی شهری شهرداری بهشهر است.

 

در جهت ساماندهی نماهای شهری بهشهر ، بناهای در دست ساخت در اولویت می باشند و به عنوان پیشنهاد می توان تدوین برنامه ی معماری شهری را از یک خیابان به عنوان طرح پایلوت آغاز کرد ، مانند خیابان شهید نواب صفوی تهران؛ البته انتظار ما در آن حد هم نیست، در گام اول صرفا نمای ساختمان ها در تضاد با یکدیگر نباشند کافی است.

 

 

خیابان شهید نواب صفوی تهران

 

با توجه به توضیحات فوق خیابان امام خمینی شهرستان بهشهر به عنوان مهمترین خیابان شهر که دارای ارزش های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی می باشد از جمله بدنه های شهریست که به میزان زیادی نیازمند طراحی درست می باشد و در حال حاضر با توجه به عقب نشینی های انجام شده دارای پتانسیل کافی برای یک تغییر مناسب است.  و این فرصت در صورت کاهلی مسئولین امر مانند سایر خیابان های شهر به سلیقه ی جیب معماران و مردم ساخته شده و به نوبه ی خود به  تهدید تبدیل خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

البته از خیابان امام خمینی (ره) به عنوان مثال یاد شد و شاید خیابان ها و فضاهای دیگری در سطح شهر وجود داشته باشند که رسیدگی به آنها از این زاویه راحت تر و کم هزینه تر باشد، مانند خیابان های جمهوری اسلامی،آیت الله کوهستانی، فضاهای اطراف میدان قدس که همگی فرصتهای نابی هستند که در صورت همت شهرداری و سازمان نظام مهندسی می توانند به بهترین وجه ممکن ساخته شده و در زیبایی شهر نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

 

 

 

 

امید است طراحی این فضاها به عنوان یک بدنه مهم و یک نشانه شهری، عمیق تر و دقیق تر مورد بازبینی قرار گیرد تا در آینده بتوان از این تجربیات در سایر مکان های شهر استفاده نمود.

نویسنده : حسین ییلاقی اشرفی

 

  

برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر سه شنبه 06 اسفند 1392 - 15:18
  sahar

  متن خوبی بود آقای ییلاقی .. مسوولین شهر اگه فقط به فکر صاف کردن این خیابونای کج و معوج شهر باشن کلی کار کردن + فضای سبز که خیلی مهمه خط امید تنها امید ما اشرفیا به یک رسانه منتقد دلسوز مثله توئه ادامه بده کاشکی صدات که به نمایندگی از صدای ماست به گوش این مسوولین زحمت! برسه .

  7 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 06 اسفند 1392 - 20:57
  dada

  سلام والا این شورا و شهرداری از بس دنبال حاشیه و بازی های سیاسی هستند کی وقت می کنند به این کارا برسند بازم دم خانم ذبیح پور گرم که یک تنه داره کار می کنه ذبیح پور دوست داریم

  5 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 06 اسفند 1392 - 21:03
  تیتر

  "خیابان هایی که به سلیقه جیب مردم ساخته می شوند" تیترش خیلی سنگین بود حال کردم با تیترش

  5 0
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 15 اسفند 1392 - 17:53
  دانشجو

  سلام تذکری : تبلیغات مغازه ها ، را ه های دیگری هم دارد بروبچ خط امید ..... ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  0 1
دیدگاه شما در مورد : خیابان هایی که به سلیقه جیب مردم ساخته می شوند

خیابان هایی که به سلیقه جیب مردم ساخته می شوند

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر