صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گزارش خط امید از زیباسازی بهشهر

جولان تبلیغات بر دیوارهای بهشهر+عکس

شهرداری بهشهر با راه اندازی و فعال نمودن واحد زیبا سازی شهری خصوصا در 2 سال اخیر با اصلاح و آرایش فضای سبز شهری و دیوار نگاری های زیبا تلاش مجدانه در تحقق این امر داشته است.

کد خبر : 7701

تاریخ انتشار : 03/12/1392 - 14:20


جولان تبلیغات بر دیوارهای بهشهر+عکس

به گزارش خط امید بهشهر همگام با پیشرفت همه جانبه زندگی شهرنشینی و تلاش برای هرچه بهتر نمودن زندگی در شهرها، برای اولین بار عنوان "زیبا سازی شهری" در در اواخر قرن نوزدهم در نمایشگاهی در شیکاگو  بکار گرفته می شود و پس از آن است که در همایش ها و نمایشگاه های مختلف محققان و دانشگاه های برتر جهان به ارائه تحقیقات خود در این موضوع می پرازند و به تبع آن شهرداری ها اقدام به استفاده از این تحقیقات نموده و به روند زیبا سازی شهرها کمک شایانی می شود.

 

دیگر بر همگان روشن شده است که آراستگی و زیبایی محیط زندگی بر روحیات و خلق و خوی افراد تاثیر مستقیم می گذارد و حتی برخی از کارشناسان بر تاثیر پذیری شخصیتی افراد از محیط زندگی شان به صورت ناخودآگاه اشاره می کنند.

 

 

زیباسازی شهر از دو بُعد کاربردی و بصری مورد مطالعه قرار می‌گیرد. بُعد کاربردی  همانطور که از نامش پیداست به جنبه‌های عملکردی عناصر محیط، المان‌ها، مبلمان و طراحی‌های منظر شهری پرداخته و معمولا بر جسم شهروندان تاثیر می گذارد. بُعد بصری نیز به مقوله‌ی رنگ، فرم و ترکیب فضا و محیط می‌پردازد و اکثرا مولفه‌های روحی و روانی را مورد نظر قرار می‌دهد.

 

شهرداری بهشهر نیز مانند اکثر شهرداری های کشور در سال های اخیر با راه اندازی و فعال نمودن واحد زیبا سازی شهری به جرگه ی شهرداری های فعال در این زمینه پیوسته است. و خصوصا در 2 سال اخیر با اصلاح و آرایش فضای سبز شهری و دیوار نگاری های زیبا تلاش مجدانه در تحقق این امر داشته است.

که به طور مثال می توان به نقاشی های دیورای بر روی دیوارهای کارخانه بهپاک بهشهر اشاره کرد که نمای زیبایی به آن قسمت از شهر داده است.

 

 

 

 

 

 

همچنین دیوار نگاری های سالن توحید واقع در خیابان هنر و یا نقاشی بر روی ستون های دوربین مدار بسته در وسط چهارراه گرگان  و پایه های پل راه بند  نقش بسزایی در تقویت روحیه انسان برای حضور در شهر و عرصه های عمومی و آرامش روحی و روانی دارد. 

 

 


 

 

 

با توجه به پتانسیل های بالای گردشگری و تاریخی در شهرستان بهشهر این نقاشی های دیواری و زیباسازی شهری نقش بسزایی در جذب گردشگر و توریست برای این شهرستان دارد.

 

اما نکته ای که بسیار حاتز اهمیت است لزوم وجود الگوهای اسلامی ایرانی در طرح های زیبا سازی می باشد ، که امید است با توجه نمودن به این امر در ارائه ی شناسه ای مناسب از بهشهر به عنوان شهری ایرانی اسلامی با قدمتی کهن ، موثر باشند.

 

 

البته این مسئله نیز بسیار مهم است که برای زیباسازی یک شهر علاوه بر این که ابعاد روانشناختی شهری توسط مسئولین رعایت شود شهروندان نیز از این امر مستثنی نبوده و رعایت این مضوع باید برای ما نیز یک اصل رفتاری باشد ، یعنی مردم نباید فقط از سازمان‌های دولتی توقع زیباسازی داشته باشند و خود را نیز مسئول بدانند ، به طور مثال ریختن نخاله های ساختمانی در خیابان ها وتخلیه انواع آشغال و زباله در جوی‌ها به امید آنکه رفتگران زحمت‌کش وظیفه نظافت دارند. 

 

متاسفانه در برخی موارد نیز مشاهده می شود که هیچ  گونه نظارتی بر تبلیغات بر روی دیوارهای شهر از سوی مسئولین وجود ندارد و صاحب هر صنعتی با سلیقه شخصی خود و بدون هیچ محدودیتی اقدام به دیوار نوشته و تبلیغات صنعت خود می کند که در برخی اماکن نمای زشتی را به زیبایی شهری داده است.

 

 

امید است مسئولین مربوطه با توجه به نقش پر رنگ الگوهای بصری در ملکه سازی ، بیشتر از پیش به فکر هنجارها و ارزش های رایج و فرهنگ بومی منطقه سعی در استفاده هرچه بیشتر و بهتر از این رسانه ی عمومی داشته باشند و همچنین شهروندان نیز با رعایت آداب شهری و اخلاقی به این امر کمک کنند. 

  

دیدگاه شما در مورد : جولان تبلیغات بر دیوارهای بهشهر+عکس

جولان تبلیغات بر دیوارهای بهشهر+عکس

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر