صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلوزیونی:

حماسه 24 خرداد باید ضمیمه حماسه 22 بهمن امسال شود/ دولت از نقد دلسوزانه استفاده می‏کند/روابط گسترده با روسیه در آینده نزدیک

رئیس جمهور با اشاره به سال حماسه سیاسی، گفت: برای حماسه سیاسی تنها 24 خرداد و آن حماسه بزرگ ملی شاید کافی نباشد، باید آن حماسه ضمیمه حماسه حضور، فریاد وحدت مردم و اتحاد مردم در 22 بهمن امسال شود.

کد خبر : 7147

تاریخ انتشار : 17/11/1392 - 00:14


حماسه 24 خرداد باید ضمیمه حماسه 22 بهمن امسال شود/ دولت از نقد دلسوزانه استفاده می‏کند/روابط گسترده با روسیه در آینده نزدیک

به گزارش خط امید بهشهر _ دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب (16بهمن) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی با مردم سخن گفت. 

 
دکتر روحانی گفت: پیش از هر چیز باید از مردم عزیز بخاطر تاخیر در پخش برنامه و منتظر ماندن پای تلویزیون تشکر کنم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی ما یک معجزه بزرگ تاریخی بود، تصریح کرد: شاید سراغ نداشته باشیم که ملتی نه در برابر یک رژیم، آنهم یک رژیم بی رحم تا دندان مسلح بلکه ملتی در برابر قدرتهای جهان آن هم تنها با توان فرهنگی‌اش به پیروزی دست یابد. همانها که عامل پیروزی این انقلاب بزرگ شد امروز می‌تواند عاملی باشد برای پیروزی‌های مجدد این  ملت در برابر قدرت‌های جهانی.
 
رئیس‌جمهور گفت: در کنار فداکاری ملت، راهبری چون امام خمینی(ره) باعث آن پیروزی بزرگ شد و وقتی وحدت آمد، آگاهی و فداکاری آمد، آنجا دیگر فیض و لطف و نصرت الهی هم خواهد بود و همان است که باعث پیروزی می‏شود. امروز هم اگر همان آگاهی و بیداری و وحدت و اتحاد میان ملت و ایثار و فداکاری در کنار پرچمدار امروز انقلاب یعنی حضرت آیت الله خامنه‌ای ادامه داشته باشد پیروز صحنه در برابر همه قدرتها خواهیم بود.
 
وی تصریح کرد:من در این جا از ملت ایران می خواهم 22 بهمن امسال متفاوت با همه 22 بهمن ها باشد گرچه همه ساله 22 بهمن ملت بزرگ ما عزمت آفریدند حماسه آفریدند امسال سال دیگری است امسال سال حماسه سیاسی است و برای حماسه سیاسی تنها 24 خرداد آن حماسه بزرگ ملی شاید کافی نباشد.
 
دکتر روحانی اظهار داشت: باید آن حماسه با حماسه حضور و فریاد وحدت مردم اتحاد مردم امسال در روز 22 بهمن می‎خواهم از همه جناح‎ها و احزاب و تشکل‎ها و اقوام همه و همه پیر و جوان و زن و مرد و جوانان عزیز می خواهم که در روز 22 بهمن حماسه بزرگ دیگری را بیافرینند و امیدوارم شاهد شکوه و عزمت در روز 22 بهمن امسال هم باشیم. 
 
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی که علت برگزاری این نشست زنده خبری با مردم چیست و آیا دولت کار بزرگی را انجام داده است گفت: قرارمان این نبود که مصاحبه بعدی در صد روز دوم باشد صد روز اول یک برنامه بود که در دوران انتخابات به مردم قول داده بودیم بنابراین پایان صد روز لازم بود گزارشی به مردم ارائه شود اما در کار خیر هر چه سرعت بیشتر مطلوب است.
 
وی افزود: من تعارف نمی‎کنم هر کجا این دولت موفقیتهایی به دست آورده در سایه حضور مردم و فعالیت و حمایت مردم و نظارت مردم است و از این به بعد هم این چنین خواهد بود بنابراین در ایام دهه فجر یک فرصت مناسبی است گرچه امشب یک مقداری تاخیر پیش آمد و مردم شاید ساعاتی خسته باشند اما بنده در عین حال گزارش کوتاهی لازم می دانم خدمت ملت عزیز ارائه کنم.
 
دکتر روحانی تصریح کرد: در آغاز می‎خواهم از مردم بزرگوار استان‎های شمالی ما هم گیلان هم مازندران و هم این روزهای اخیر در کردستان و در برخی از استان‎های دیگر که به خاطر نزول رحمت الهی برای مردم مشکلاتی هم در کنار این رحمت برای مردم ایجاد شد برف در سال‎های اخیر کم سابقه بود تقریبا برف یا بی‏سابقه بود روزهای اولیه این بارش سنگین برق قطع می‏شود و نانوایی‎ها نمی‎توانند فعالیت کنند و مشکلات زیادی به تبع برای مردم ایجاد شد.
 
رئیس جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: مردم عزیزمان خودشان به هم یاری کردند و با وجود مشکلات زیادی که ایجاد شد ولی همه به صحنه آمدند و بعد همه مقامات اجرایی، نیروهای مسلح، ستاد بحران، بسیج، سپاه، ارتش همه مردم به صحنه آمدند و الحمدالله مشکلات تا به مروز مشکلات اساسی رفع شد گرچه هنوز مشکلات باقی مانده است.
 
دکتر روحانی افزود: بنده می‎خواهم از صبر و تحمل مردم و این که مردم توانستند در این شرایط سخت به خاطر تحملشان توانستند به هم کمک کنند تشکر کنم و هم چنان صراحتا می گویم از دستگاه های اجرایی، ستاد بحران می خواهم به فعالیت خودشان ادامه دهند.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی ضمن تشکر از وزرایی که به مناطق شمال به منظور بازدید رفته‌اند گفت: از مردم عزیز میخواهم در زمینه‌ مصرف گاز و برق صرفه جویی کنند تا مشکلات دیگری برای هموطنانمان پیش نیاید.
 
وی پیرامون گزارش 71 روز دولت اضافه کرد: بخش‌های مختلفی را میتوان به عرض ملت عزیز رساند در زمینه‌ سیاست داخلی من نمی‌خواهم بگویم مردم ما با هوشیاری بیداری وحدت و نشاطشان از ماه های قبل به مراتب بیشتر بوده و ما بایستی بدانیم که همه اعضای یک خانواده هستیم.
 
رئیس جمهور ادامه داد: ممکن است اختلاف نظر سیاسی و مذهبی داشته باشیم اما مشترکات انقدر زیاد است که این اختلافات در برابر آن ناچیز است، ما یک ملت هستیم و آینده برای ماست. در این زمینه وحدت و انسجام ملت ما با به پیش می‏برد.
 
رئیس جمهور ضمن تشکر از مردم به خاطر وحدت و انسجامشان و کوچک جلوه دادن برخی اختلاف سلیقه‎ها خاطرنشان کرد: در یک جامعه پر نشاط نقد باید باشد. دولت از نقد استفاده می‏کند، اما به شرط دلسوزانه بودن آن که موجب پیشرفت می‌شود.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه در زمینه سیاست خارجی دولت قدم بزرگی برداشته است تصریح کرد: این قدم در سایه حضور فداکارانه و حماسی مردم بود. فضای جدیدی بازشد که این فضا را مردم ایجاد کردند.
 
وی با بیان این که مردم بر روی ملت‎های دیگر دریچه و تعامل سازنده‎ای را ایجاد کردند افزود: هر روز شاهد تحول بزگر در روابط خارجی هستیم. این روابط با همسایگان از یک سو و با قدرت های جهانی از سوی دیگر قرار دارد. این تعامل سازنده میتواند شرایط جدیدی را برای ملت ما بوجود بیارود.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی اظهار داشت:‌ به ملت عزیز عرض میکنم روابط ما با همیسگانما ن رو به جلو است. در این زمینه مباحث بسیار مفصلی با همسایگان داشته ایم که البته با برخی از انها روابط نزدیک تر بود.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه با رهبران بسیار ی از کشور ها از جمله ترکمنستاٰن پاکستانٰ ارمسنتان و اخیرا نخست ورزیر ترکیه ملاقات داشته‏ایم ادامه داد: با کشور تریکه پیرامون روابط اقتصادی و فرهنگی بحث های گسترده ای داشتیم همچنین مسائل منطقه و جهان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
 
رئیس جمهور یاد آور شد: نخست وزیر عراق چندی پیش به تهران آمد و این دیدار به ویژه برای نزده نگه داشتن اروند رو و در سایه آن احیای آبادان و بصره صورت گرفت. همچنین بحث محیط زیست و زیر گردها مورد توجه قرار گرفت.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی روابط دو جانبی را کشور عراق همچنین مسائل مربوط به کشورهای احاشیه جوب خلیج فارس را از دیگر موارد مورد بررسی ارزیابی کرد و اظهار داشت: مقامات امارات متحده ، پادشگاه عمان، نخست وزیر پاکستان چندی پیش به تهران آمدند که در این دیدار ها نخست وزیر پاکستان تمایل دارند بازدیدی از ایران انجام دهد.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه به فکر قرارداری بلند مدت با کشور افغانستان هستیم افزود: ما شاهد روابط بسیار گسترده در آینده با کشور روسیه خواهیم بود چرا که روابط ما با همیساگان یک اصل و اولیوت است.
 
در ادامه این مصاحبه تلویزیونی حجت السلام والمسلمین روحانی پیرامون توافق نامه ژنو و روابط با سایر قدرتها جهانی اضافه کرد: شما مردم شاهد بودید که ما توانستیم با قدرتهای بزرگ در قدم اول با عزت و حفظ حقوق ملت به یک تفاهم و توافق برسیم.
 
حجت السلام والمسلمین روحانی خاطر نشان کرد: امروزه شاهدیم که بسیاری از زنجیرهای ظالمانه و ناحق در حال پاره شدن است.
 
رئیس جمهور ادامه داد: ما امروز در زمینه صنعت غذا و دارو خودرو سازی پتروشیمی خدمات سیتسم های بانکی و پولی بیمه کشتی رانی شاهد پاره شدن زنجیره ها هستیم.
 
وی با بیان اینکه توافق نامه ژنو باعث عصبانیت دشمنان ایران اسلامی شد تاکید کرد: در این توافق رژیم صهیونیستی بسیار عصبانی است و مردم ما شاهدند که آنها چه میزان از این حرکت ناراحت هستند.
 
رئیس جمهور توافق نامه‌ ژنهو را اولین موفقیت ملت بزرگ ایران در تعامل با جهان از موضع حرکت عزت و مصلحت دانست و اظهار داشت: روابط خارجی ما در سیاست خارجی از سوی مقام معظم رهبری تنظیم میشود که اجرای آن بر عهده‌ دولت است. 
 
حجت السلام والمسلمین روحانی ضمن تشکر از وزارت خارجه تصریح کرد: در پرانتز عرض میکنم ما یک دولتی داریم بسیار صمیمی و با همیاری بسیار نزدیک در این زمینه برخی حاشیه‌های گوشه و کنار از معاون اول و وزاری دولت بی اساس است. رئیس جمهور افزود: در دولت همه میخاهند خدمت گزار مردم باشند ملت بایتی از این دولت پشیتباین کرده و نسبت هب عمکردم ما نظارت داشته باشند.
 
وی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی روابط اقتصادی، فرهنگی ملت ما در منطقه گسترش خواهد یافت و شرایط حضور فعال ایران در سطح جهانی به وجود آمده است.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه تعامل قوا در کشور را چگونه می بینید و نظرتان در رابطه با روابط میان دولت و مجلس و نمایندگان چیست گفت: بدون تعامل قوا و هم فکری و همکاری و در سایه همدلی و منافع مربوط به ملت حتما باید یک حرکت به جلویی داشته باشیم و بدون تعامل با این قوا این حرکت کند خواهد بود.
 
وی ادامه داد: میان مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح یک روابط بسیار صمیمانه ای وجود دارد زیرا اهدافشان مربوط به اهداف ملی است و مردم می خواهند گام هایی را به جلو بردارند. 
 
رئیس جمهور اضافه کرد: اولین جلسه را با دولت داشتیم بنده و اعضای هیئت دولت با نمایندگان مجلس دیدار داشتیم و اصل این جلسه برای ما بسیار ارزشمند بود و ما با سران سه قوه جلسه داریم و خواهیم داشت و بحث اصلی من در این جلسه مربوط به روند یارانه در گام‎های آینده بود زیرا در یارانه نیاز به وحدت نظر داریم و تبصره ای را در این زمینه به مجلس داده ایم و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 
 
دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه شما اخیرا سفرهای استانی تان به استان خوزستان سفر کردید و این سفر شما نشان می دهد که شما استان ها را با دقت بیشتری انتخاب می کنید دستاورد شما از این سفر چه بود و استان ها را براساس چه معیاری انتخاب می کنید گفت: یک بار دیگر از مردم خونگرم و مقاوم خوزستان تشکرمی کنم زیرا مردم این منطقه در دوران هشت سال دفاع مقدس در خط مقدم بودند و حق بزرگی برای استقلال این کشور دارند و بنده احترام خاصی برای همه مردم قائلم علی الخصوص برای مردم خوزستان.
 
وی تاکید کرد: برای دولت مغتنم بود که از نزدیک نظرات علما، ایثارگران و دانشجویان و اقشار مختلف را ببیند و از طریق فضای صدا و سیما و رسانه های دیگر گفتگوهای من پخش شد و برای بنده بسیار مهم بود که تصمیماتی که گرفته می شود فی البداهه نباشد بلکه همه تصمیمات از قبل با برنامه ریزی و فکر مستمر به وجود آمده بود و سپس در تهران این تصمیم گیری ها مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی ادامه داد: بحث اصلی گفتگوی من در رابطه با سفر به خوزستان زمین های کشاورزی و رساندن آب به زمین های مستعد کشاورزی بود زیرا 5.5 هزار هکتار زمین ظرف سه سال می تواند تحت کشت قرار بگیرد و تصمیمی که گرفته شد قرار است ظرف هفته آینده آب مردم شهرستان اراک تامین شود و اساس بحث این است که در سفرهای استانی تصمیم گرفته می شود دولت بتواند در ظرف 4 سالی که فرصت دارد تصمیمات را عملیاتی و اجرایی کند.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه در سفر به داووس که اخیرا رفته بودید در دیدارهایتان محورهای مهمی را گشایش همکاری جدید ایران با دنیا مطرح کردید آیا شما در این سفر به دعوتی پاسخ داده بودید یا برنامه دراز مدتی را برای تعامل با جهان داشتید گفت: هر دو این موارد مدنظرمان بود و در این راستا هدف بالایی را ما مد نظر داشتیم با توجه به این که امسال سال حماسه سیاسی و اقتصادی است این حماسه ها به دست مردم ایران خلق شده و دولت در مسیری که ملت تعیین کرده است حرکت می کند. 
 
وی با اشاره به سفر اخیری که به بیشکک و دیدار با کشورهای عضو سازمان شانگهای داشت گفت: در این سفر بنده با سران این کشورها تبادل نظر داشتم در این راستا سفر به سازمان ملل متحد نیز مهم بود زیرا قرار بود حماسه سیاسی را در بخش سیاست خارجی در بیشکک و سپس در نیویورک کلید بزنیم.
 
دکتر روحانی با بیان این که حماسه اقتصادی را مردم ما می آفرینند اظهار داشت: تکیه ما همواره به منابع داخلی خودمان است و در حوزه اقتصاد ظرف شش ماهه گذشته شاهد حرکت های خوبی هستیم و در بحث تورم توانستیم یک قدم آن را مهار کنیم و قول دادیم که آن را به 3.5 درصد برسانیم و این در حالی بود که تورم 35 درصدی در دی ماه امسال بود که ما 7 واحد درصد کاهش تورم داشتیم و این بسیار ارزشمند است.
 
وی تاکید کرد: در این راستا دولت مقید است که از بانک مرکزی استفاده ابزاری نکند و این در حالی است که در این مسیر مشکلات فراوانی از لحاظ تورم و نقدینگی ایجاد می شود در تورم قدم خوبی برداشتیم و کاری که الان بسیار مهم است بحث رکود است که در دستور کار ماست.
 
رئیس جمهور ادامه داد: گاهی تورم و رکود با هم سازگار نیستند مانند داروهایی که با هم سازش نمی کنند و نمی توان آنان را در کنار هم پیش برد. 
 
دکتر روحانی به بحث بیکاری اشاره کرد و گفت: در این زمینه ولو بسیار اندک کاهش ایجاد شده است و شاهد تحول در ماهها و سال های آینده خواهیم بود.
 
وی با بیان این که در حوزه سرمایه گذاری حدود 8 میلیارد تومان برای ایجاد سد، نیروگاه ها، معادن، فولاد اظهار داشت: در برخی از شهرستان ها در زمینه مترو سرمایه هایی را جذب کردیم و 8.5 میلیارد دیگر تا سال بعد نیز جذب خواهد شد و در شکستن رکود، تحول و تاثیر بسیاری دارد.
 
روحانی با بیان این که در داخل کشور سرمایه داران و کارآفرینان حرکتی را شروع کرده اند تصریح کرد: در این راستا شاهدیم که نقدینگی در مسیر درستی قرار می گیرند و بورس خیلی فعال است اما در بخش اقتصاد تنها حرکت داخلی کافی نیست و ما نیاز به تعامل با بیرون داریم و این فضای سرمایه ای بسیار بزرگ است.
 
رئیس جمهور با اشاره به سفرش به داووس گفت: بنده در آن جا گفتم که بیش از 100 میلیون در بخش گاز و نفت سرمایه گذاری کردیم و 75 میلیون دلار در بخش پتروشیمی بنای سرمایه گذاری را گذاشتیم و در شش ماهه اخیر 4 میلیون سرمایه گذاری خارجی داشتیم.
 
روحانی با بیان این که رفتن بنده با داووس برای این بود که به دنیا اعلام کنیم فضای جدیدی در اقتصاد به وجود آمده تاکید کرد: در این زمینه یک طلوع مجدد اقتصاد ایران به وجود آمده و همه کارآفرینان جهانی و روسای کمپانی ها استقبال بسیاری با ایرانی ها داشتند و امروزه بسیاری از کمپانی هایی که به داخل کشور سفر می کنند منجر به ترافیک شده و از بخش سیاسی و اقتصادی در ظرف کمتر از شش ماه 117 گروه وارد ایران شدند.
 
روحانی افزود: بنده بیش از 100 ملاقات خارجی داشتم که بخشی از آن ها در داخل ایران و بخشی در خارج از آن بود و در این زمینه بازرگانان، سرمایه گذاران و مقامات سیاسی از شرق، اروپا و کشورهای دیگر عازم ایران شدند.
 
وی تاکید کرد: ما حماسه اقتصادی را در بخش خارجی کلید زدیم و شاهد تحول اقتصادی در ماه آینده خواهیم بود و این نیازمند این است که حرکت اقتصادی و سیاسی از داخل ایران شروع شود البته باید فرصت خارج را مغتنم بشماریم و هم در زمینه صادرات کالا و خدمات دیگر گام برداریم زیرا ما اولین ذخایر گازی را داریم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : حماسه 24 خرداد باید ضمیمه حماسه 22 بهمن امسال شود/ دولت از نقد دلسوزانه استفاده می‏کند/روابط گسترده با روسیه در آینده نزدیک

حماسه 24 خرداد باید ضمیمه حماسه 22 بهمن امسال شود/ دولت از نقد دلسوزانه استفاده می‏کند/روابط گسترده با روسیه در آینده نزدیک

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر