صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

سفر به عمق تاریخ بهشهر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: باغ مصفا و دلفریبی که امروزه محل شهرداری بهشهر است، همان باغشاه معروف به اشرف البلاد دوره‎ صفوی است که به گفته سیاحان و جهانگردان پر از درختان سرو صد ساله و گل‌های آراسته بوده ‌است.

کد خبر : 6943

تاریخ انتشار : 11/11/1392 - 23:19


 سفر به عمق تاریخ بهشهر

به گزارش خط امید بهشهر _ سیف الله فرزانه به پیشینه تاریخی بهشهر اشاره کرد و افزود: بهشهر در قدیم خرگوران، تمیشه و ثامیه نام داشت و جزء ولایت اسپهبدان کبود جامه گان بوده و در زمان شاه عباس اول به اشرف البلاد در سال 1316 هجری شمسی به بهشهر تغییر نان یافت.

 

وی ادامه داد: اوج شکوفایی بهشهر در زمان سلطنت شاه عباس اول بود. به دلیل اینکه خیرالنساء مرعشی مادر شاه عباس، بهشهری بود، توجه خاصی به این شهر می‌شد و کاخ‌های مجللی از جمله کاخ صفی آباد، سد عباس آباد، باغشاه و بنای چشمه عمارت و محله‌های تاریخی دیگر به فرمان او در این منطقه بنا شد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی مازندران درباره قدمت تاریخی و کاوش‌های باستان شناسی که در این شهرستان انجام شد، گفت: قبل از ورود آریایی‌ها به سرزمین ایران، اقوامی بنام دیو یا دیوان در بهشهر زندگی می‌کردند که مطابق کاوش‌های باستان شناسی که از تپه‌های شمال غرب بهشهر ( نزدیک رستمکلا)، غارهای هوتو و کمربند به عمل آمد، آثار حیات را در دوران‌های مزو لیتیک (میانه سنگی) 6000 تا 8000 سال قبل از میلاد و نئولیتیک (نوسنگی) در محدوده بهشهر نشان می‌دهد.

 

وی به جاذبه‌های گردشگری بهشهر اشاره کرد و افزود: شبه جزیره‌ی میانکاله در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرق بهشهر واقع شده است. این زیستگاه مجموعه‌ای از شنزارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه‌های گز، تپه‌های شنی، جنگل انارستان و بوته‌های تمشک است. این منطقه به خاطر دارا بودن ویژگی‌هایی چون جذب گونه‌های نادر و در معرض خطر انقراض، پرندگان آبزی مهاجر، ارزش‌های آبزی پروری به خصوص در جهت تکثیر طبیعی و زاد و ولد ماهی کپور وهمچنین جاذبه‌های طبیعی خاص به " پناهگاه حیات وحش" ارتقاء یافته است.

 

فرزانه ادامه داد: آبشار سمبی در روستای یخکش، منطقه تفریحی سنگ نو در جنوب بهشهر، ساحل زاغمرز بهشهر، پارک جنگلی مهربان رود در رستمکلا، منطقه جنگلی پاسند در بهشهر، منطقه جنگلی سرخ او در خلیل شهر، منطقه تفریحی جنگلی 10 هکتاری یانه سر در بهشهر، پارک ساحلی فدک در رستمکلا، کوه‌های داراب تُرشیدو، کوه اَندرَک، کوه سردره و کوه بادله از دیگر مناطق گردشگری بهشهراست.

 

مدیر کل میراث فرهنگی مازندران درباره جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بهشهر گفت: مجموعه تاریخی باغ عباس آباد در 9 کیلومتری شرق بهشهر و در میان جنگل‌های انبوه واقع شده و مربوط به دوره شاه عباس کبیر است. این کاخ در زمان آبادی از مشهورترین باغ‌های صفوی بوده است که ابنیه مختلف آن با توجه به موقعیت استثنائی‌ آن که از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به جنگل دید دارد آنرا به یک مجموعه بی‌ نظیر تبدیل کرده است.

 

فرزانه افزود: متاسفانه وضعیت خاص محیطی‌ مجموعه تاریخی باغ عباس آباد به علاوه بی‌توجهی‌ که پس از دوران صفوی نسبت به آن صورت گرفته، باعث تخریب بسیار این مجموعه شده است و در سال‌های اخیر نیز حفاری‌های غیرمجاز باعث تخریب مضاعف آن شده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران به قابلیت‌های توریستی دریاچه عباس آباد اشاره کرد و گفت: دریاچه عباس آباد، در ارتفاع 400 متری از سطح دریا در جنوب شرقی بهشهر میان جنگل قرار گرفته‌ است و به دلیل ساخت و سازهایی که شاه عباس در اطراف آن انجام داد، به نام عباس آباد معروف شده ‌است. این دریاچه به دلیل دسترسی مناسب سواره، محوطه اتراق، آثار باستانی و آب و هوای مناسب قابلیت‌های توریستی فراوان دارد.

 

وی ادامه داد: شهر باستانی گوهرتپه مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در دو کیلومتری شهر "رستمکلا" بهشهر واقع شده بود که در دوران عصر آهن متروک شده‌ است. با کشف یافته‌های جدید و اسرار سر به مهر، گوهرتپه به عنوان بزرگترین سایت تاریخی حاشیه دریای خزر معرفی شد.

 

فرزانه با اشاره به مناطق تاریخی بهشهر، بیان کرد: چشمه عمارت بهشهر، غار هوتو و کمربند، بقعه امیر کمال الدین و جمال الدین(امیر بابلکانی)، بقایای آتشکده کوسان، بقایای آسیاب‌های صفوی، عمارت سیامی بهشهر، امام زاده محمد رستمکلا و موزه شهدای بهشهر از دیگر مناطق تاریخی بهشهر است.


منبع : ایسنا

 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر دوشنبه 14 بهمن 1392 - 15:07
  محمد عظیمی

  با سلام. اطلاعات داده شده در مورد بهشهر غلط و بدون سند تاریخی است. اقایان مقداری کتاب بخوانند.

  0 0
دیدگاه شما در مورد : سفر به عمق تاریخ بهشهر

 سفر به عمق تاریخ بهشهر

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر