صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گذری بر علل فرهنگی طلاق

طلاق؛منفوری محبوب شده در جامعه

فاصله ای که امروز در بین جوانان دیروز و امروز یعنی پدران و مادران و فرزندانشان افتاده است هم می تواند موجب از بین رفتن قبح این قضیه پس از ازدواج باشد.

کد خبر : 6495

تاریخ انتشار : 26/10/1392 - 11:44


طلاق؛منفوری محبوب شده در جامعه

به گزارش خط امید بهشهر _ امروز واژه طلاق برای تمامی افراد جامعه یک واژه آشنا محسوب می شود به گونه ای که حتی اگر از کودکان جامعه نیز بپرسید به بهترین نحو ممکن آنرا تعریف می کنند و به نوعی قبح این امر در جامعه از بین رفته است.

همانطور که می دانیم طلاق یکی از منفورترین حلالها در نزد خداوند می باشد اما این منفورترین به یکی از محبوب ترین امور در نزد مردم مبدل گشته است.

امروز طلاق همانند قارچ های سمی در درون عموم خانواده ها رسوخ کرده و کمتر خانواده ای است که از گزند طلاق در امان بوده باشد، به طور کلی با رویه ای که در پیش است روزی خواهد رسید که تعداد طلاق ها در کشور از آمار ازدواج هم بیشتر می شود هر چند که در بعضی از شهرستان ها این اتفاق افتاده است.

اگر بخواهیم بهتر به این مسئله بپردازیم باید کمی موشکافانه تر مسائلی که موجب افزایش طلاق در خانواده ها میشود را یافته و به آن بپردازیم.

در این یادداشت سعی بر آن شده در دو گام و محور موضوعات را بر اساس امور فرهنگی و آموزشی بررسی و راهکارهای مقابله با آن را نیز ارائه کنیم.

محور اول مسائل قبل از ازدواج و محور دوم مسائل بعد از ازدواج.

محور اول

اگر بخواهیم به مسائل و علل پیدایش طلاق قبل از ازدواج بپردازیم چندین عامل را دخیل می بینیم اما باید گفت این محور از محور دوم مهمتر است، چرا که مسائلی که بعد از ازدواج به وجود می آیند در پی این قضایاست و اگر این نکات قبل از پیوند دو جوان به آن دو آموخته شود هرگز دچار مشکل نخواهند شد.

یکی از مهمترین نکاتی که در این گروه قرار دارد تغییر ارزش های دینی است که به جای آن ارزش های ضد دینی جایگزین شده ست، دشمنان انقلاب اسلامی ما خوب فهمیده اند که اگر بخواهند این نظام را از پای درآورند باید جوانان و خانواده ها را مورد هدف قرار بگیرند، لذا با تشکیل و تاسیس انواع شبکه های ماهواره ای و پخش انواع سریال های به ظاهر خانوادگی در اوج ساعت حضور خانواده در کنار هم سعی در بی ثباتی این جامعه کوچک دارد.

همانطور که برای همه این امر به اثبات رسیده است در بیشتر فیلم ها و سریال های ماهواره ای سعی شده است که وابستگی بین افراد خانواده مخصوصا زن و شوهر را از بین ببرند و به عادی شدن این امر می پردازند که هر یک از افراد در خارج از محیط خانه به دنبال تفریح نامشروع و معشوق خود باشد که همین امر سبب خیانت از سوی زن و یا مرد در خانواده می شود و روز به روز رابطه بین آن دو کمرنگ تر و سردتر می شود تا جائی که زندگی در کنار یکدیگر را غیر ممکن می دانند.

نظارت ضعیف در مدارس و دانشگاه ها هم به این امر دامن می زند، تبادل کلیپ های غیر اخلاقی و نامشروع با یکدیگر و بعضا با جنس مخالف که در حال شیوع است یکی دیگر از این عوامل قبل از ازدواج است.

دانشگاه هایی که هدف آنها درآمدزایی و کسب ثروت می باشد و کاری به کمرنگ شدن فرهنگ در آن محیط را ندارد آشفته بازار روانی برای جوانان ایجاد می کند که صدمات جبران ناپذیر آنها تا سالیان متمادی بر پیکره روح آن فرد باقی می ماند و بازگشت از آن اغمای حاصل شده در دوران تحصیل را به نوعی غیرممکن می کند.

امروز در بیشتر دانشگاه های ما جایگاه های زن و مرد رعایت نمی شود و ارتباطات نامشروع اذهان جوانان ما را شستشو می دهد، همین امر به بعد از ازدواج نیز کشیده می شود و سبب تنوع گرایی در خانواده ها می شود.

یکی دیگر از این عوامل می تواند حضور جوانانمان در قلیان سراها بجای اماکن مفید باشد.انواع آداب و رسومی که با فرهنگ اسلامی ما تناسب ندارددر ذهن فرزندان جوانانمان در این مکان جولان می دهد، اما یکی از نکات تاسف باری که امروزه در حال تبدیل شدن به یک عادت و فرهنگ غلط در جامعه است حضور بانوان و دختران جوان در قلیانسرا هاست که به عقیده بسیاری از کارشناسان این مرض آفت بزرگی برای جامعه است.

فاصله ای که امروز در بین جوانان دیروز و امروز یعنی پدران و مادران و فرزندانشان افتاده است هم می تواند موجب از بین رفتن قبح این قضیه پس از ازدواج باشد، پدران و مادران کسانی هستند که تجربه چند دهه را در کوله بار زندگیشان حمل می کنند و اگر این فاصله ایجاد شده بین آنها و فرزندانشان کمتر شود می تواند موجب انتقال این تجربه به جوانان شود و به نقشه راه زندگی آنها تبدیل شود.


منبع : حجت الاسلام میر تبار

 

  

دیدگاه شما در مورد : طلاق؛منفوری محبوب شده در جامعه

طلاق؛منفوری محبوب شده در جامعه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر