صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گزارش خط امید از معدن زباله بهشهر

طلای کثیف تهدیدی برای مردم بهشهر+تصاویر

فاجعه از این منظر که اگر آن 5 درصد شیرابه زباله ها ی دپو شده با بارش باران و نفوذ به سفره های زیر زمینی وارد چاه های آب آشامیدنی شهر شوند آیا با کمی کلر زنی این آلودگی ها تصفیه می شوند؟

کد خبر : 6253

تاریخ انتشار : 14/10/1392 - 10:23


طلای کثیف تهدیدی برای مردم بهشهر+تصاویر

خط امید بهشهر - "بهشهر شهری است تاریخی با جاذبه های فراوان گردشگری " این جمله پای ثابت تمام سخنرانی های مسولین بهشهر است اما متاسفانه صرفا در بیان می ماند و به عمل نمی رسد! به عنوان نمونه همه ی گردشگران و شهروندان بهشهری که قصد استفاده از فضای مناسب و فرح بخش وتاریخی جنگل عباس آباد  بهشهر را دارند در ابتدای جاده ی عباس آباد با کوه بلندی از زباله روبه رو می شوند که در همان ابتدای تفریح، مزاجشان را خراب می کند! این منظره ی زننده و  نمای زشت و فضای آلوده سالهاست که مزاحم بهشهر است!

 

شهری با بیش از دویست هزار سکنه،  متاسفانه باید چنین جایگاهی برای دفع زباله اش داشته باشد! زباله دانی بر بلندای کوه، آن هم در ورودی شرقی شهر که تمامی آلودگی های خود را با بادهای موسمی برای مردم به ارمغان بیاورد!

 

سوالی که مدتهاست ذهن اهالی شهر و گردشگران ورودی را به خود مشغول ساخته و می سازد این است که چرا مدیران شهرستان برای این معضل چاره ای نمی اندیشند! مکانی که به دلیل زیبایی و موقعیت خاص خود می تواند به بهترین فرصت برای جذب گردشگر و تفریح مردم شهر تبدیل شود اکنون بزرگترین تهدید سلامت شهر است!

 

انباشت زباله و آتش زدن آن از سوی کولی ها آن هم در بلندی مشرف بر شهر می تواند بر بهداشت و سلامت افراد تاثیر بسیار مخربی گذاشته و مسبب بیماری های فراوانی شود! به عنوان مثال با یک باد و بارندگی ساده تمامی آلایندگی های ناشی از آتش زدن زباله ها به سطح شهر منتقل می شود و همچنین اگر طبق آمارهای رسمی متوسط زباله های تر به همراه شیرآبه های آنها را 40 در صد از کل زباله ها در نظر بگیریم و به این فکر کنیم که فقط 5درصد از این شیرآبه ها وارد سفره های زیر زمینی شود به عمق فاجعه پی خواهیم برد!

فاجعه از این منظر که آب آشامیدنی مردم بهشهر از چاه هایی که در نقاط مختلف شهر حفر شده اند تامین می شود و شهرستان بهشهر از داشتن تصفیه خانه علمی و بهداشتی محروم می باشد و آب این چاه ها با کمی کلر زنی وارد لوله های آب شرب شهری می شوند حال اگر آن 5 درصد شیرابه زباله ها ی دپو شده با بارش باران و نفوذ به سفره های زیر زمینی وارد چاه های آب آشامیدنی شهر شوند آیا با کمی کلر زنی این آلودگی ها تصفیه می شوند؟

 

اما ورود شیرابه ها به سفره های زیر زمینی  و  نمای زشت ورودی شهرستان تنها معظلات این معدن زباله نیستند و باید به معظلی اشاره کرد که اگر این منطقه زیبای سیاه از نگاه شما دور ماند اما شما متوجه وجود مشکلی بزرگ در ورودی شهر خواهید شد و آن هم بوی بسیار بدی است که حوالی ساعت 20 تا حوالی 5 صبح از این معدن بر خاسته و بر قسمت شرقی شهر حاکم می شود.

 

البته مسئولین چند سالی است که پیگیر ساخت کارخانه کمپوستی برای شهرهای شرقی مازندران هستند اما متاسفانه با سرعت بسیار کمی در حال پیشرفت است حتی می توان گفت که پیشرفت آن به کلی متوقف شده است و مدتهاست که معطل رسیدن بودجه جهت بهره برداری است.

 

نا گفته نماند که متاسفانه هر زمان که روند پیشرفت این کارخانه کمپوست از سوی رسانه های بومی و استانی پیگیری شد  مسئولین شهرستان جلساتی را برگزار کردند و قول هایی را دادند تا به اصطلاح سر و صداها بخوابد، و پس از خروج از جلسات کارخانه کمپوست بهشهر به فراموشی سپرده شد.

 

کارخانه ایی که میزان پیشرفت آن دارای ابهام است  چراکه نماینده شهرستان بهشهر در مجلس شورای اسلامی درصد پیشرفت آن را 90 درصد اعلام کرده در صورتی که یکی از اعضای شورای شهر بهشهر در گفتگو با خط امید این پیشرفت را به دلیل عدم احداث ساختمان اداری ،محوطه سازی و ... بیشتر از 60 درصد نمی داند،البته این موضوع از حوصله این بحث خارج است و به همین دلیل در مطلبی دیگر به صورت تخصصی به آن خواهیم پرداخت.

 

در کنار ساخت کارخانه نباید از نقش سازمان ها و خصوصا شهرداری و گروه های مردم نهاد جهت آموزش تفکیک زباله در مبدا نیز غافل شد که می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های دفع زباله داشته باشد.

 

قابل ذکر است که قریب به اتفاق اعضای فعلی شورای شهر ، در میتینگ های تبلیغاتی خود به وجود برنامه ایی برای ساماندهی این معدن زباله  اشاره کرده اند که شاید ساکنین خیابان های شرقی بهشهر به همین دلیل به آنها رای داده اند ولی متاسفانه تا کنون هیچ اقدامی از سوی شورای شهر و شهرداری بهشهر مشاهده نشد.

 

اگر شهرداری بهشهر عوارضی که بابت جمع آوری زباله ها از مردم می گیرد را جهت اتمام کارخانه کمپوست هزینه کند  با تفکیک زباله های خشک و فروش آن به کارخانه های بازیافت می تواند محل درآمد دیگری را برای خود به وجود بیاورد.

 

امیدواریم که مسئولین زحمتکش شهرستان همت خود را مضاعف کنند به جای برگزاری جلسات رسانه ایی جلسات فنی و کارشناسی برگزار کنند تا این معظل شهرستان هر چه زودتر بر طرف شود.


به گزارش خط امید شنیده ها حاکی از اعلام آمادگی یک سرمایه گذار خصوصی جهت احداث تله کابین از همین مکان دفن زباله به مقصد عباس آباد است که این مطلب نیز همت مسئولین امر در سرعت بخشیدن در بهره برداری از کارخانه کمپوست و پاک سازی منطقه دفن زباله را می طلبد!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

دیدگاه شما در مورد : طلای کثیف تهدیدی برای مردم بهشهر+تصاویر

طلای کثیف تهدیدی برای مردم بهشهر+تصاویر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر