صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کلاف سردرگم هدفمندی در بودجه 93/ معیشت مردم به تصمیم تاریخی دولت و مجلس گره خورد

بر اساس اعلام تعدادی از نمایندگان قرار است دولت لایحه اصلاح قانون هدفمندی را تا یکشنبه هفته آینده به مجلس ارائه کند.

کد خبر : 5796

تاریخ انتشار : 27/09/1392 - 09:46


کلاف سردرگم هدفمندی در بودجه 93/ معیشت مردم به تصمیم تاریخی دولت و مجلس گره خورد

به گزارش خط امید بهشهر _ حجت الاسلام حسن روحانی یکشنبه هفته گذشته لایحه بودجه سال 93 کل کشور که نخستین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید بود را بر اساس وعده قبلی خود در موعد مقرر تقدیم مجلس کرد تا نمایندگان در زمان مناسب قانون بودجه سال آینده کشور را تدوین کنند.

لایحه بودجه سال آینده کشور به دلایل متعددی همچون مشکلات موجود اقتصادی کشور و نرخ بالای تورم و همچنین ابهام در آینده قانون هدفمندی از اهمیت بالایی برخوردار است و مسئولان دولت یازدهم بارها اعلام کرده اند که نحوه اجرای قانون هدفمندی در سال جاری تغییر نمی کند اما فاز دوم هدفمندی سال آینده اجرایی خواهد شد.

اما از نکات جالب توجه این است که دولت در لایحه بودجه سال 93 کل کشور اشاره ای به تغییر در نجوه اجرای قانون هدفمندی و همچنین ورود به فاز دوم هدفمندی نکرده است و آنچنان که محمدباقر نوبخت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفته است دولت درباره آینده قانون هدفمندی یارانه ها لایحه مجزایی را به مجلس ارائه خواهد کرد.

این در شرایطی است که پیش از این نوبخت اعلام کرده بود که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال 93 منعکس شده است.

پیش از این نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال 92 کل کشور به دنبال اصلاح نحوه پرداخت یارانه نقدی بودند و پیشنهادی را با عنوان حذف یارانه نقدی 3 دهک پردرآمد آماده کرده بودند که این موضوع در صحن علنی مجلس رای نیاورد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بهتر است نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده کل کشور موضوع هدفمندی را بررسی کنند.

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در همین رابطه گفته است آقای دژپسند معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در جلسه‌ای که با اعضای کمیسیون داشت، گفته که تلاش خواهیم کرد تا لایحه هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 را به کمیسیون تلفیق برسانیم و ما نیز دولت را برای انجام این کار تاکید و تشویق کردیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه بدون لایحه هدفمندی برای فاز دوم "ناقص" است، خاطرنشان کرد: به آقای دژپسند گفتیم که اگر بنا باشد لایحه جداگانه‌ای برای فاز دوم هدفمندکردن یارانه‌ها به مجلس ارائه شود، بودجه به دو بودجه تبدیل می‌شود و از وحدت و یکپارچگی بودجه که اقتضای اصل 53 قانون اساسی است، فاصله می‌گیریم لذا باید دولت پیشنهادات خود را ارائه دهد تا در کمیسیون تلفیق آن را بررسی کنیم و انتظار داریم که دولت لایحه هدفمندی یارانه‌ها را قبل از بررسی لایحه بودجه سال 93 در کمیسیون تلفیق آغاز شود، به مجلس ارائه کند و این یک خبر نیست بلکه یک انتظار است.

در همین رابطه علی محمد احمدی عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته است مجلس پیشنهاداتی در خصوص حذف دهک‌ها و چگونگی اجرای فازهای هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد. آنچه که قطعی شده حذف یک دهک از یارانه‌بگیران است و همچنین پرداخت یارانه نقدی به هیچ وجه حذف نخواهد شد و احتمال دارد این موضوع در کنار پرداخت کالاهای غیرنقدی به صورت ترکیبی در نظر گرفته شود.

اما یکی از نکات بسیار مهم در کنار ارائه لایحه اصلاحیه قانون هدفمندی ارائه راهکار مناسب برای ادامه اجرای قانون هدفمندی است که در همین زمینه جواد صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک گفته است اگر به هر نفر 25 هزار تومان یارانه نقدی پرداخت کرده بودیم هم اکنون بهتر می توانستیم فاز دوم را اجرا کنیم. دولت در روز 4 میلیون بشکه نفت و گاز را به مردم می دهد که با یک حساب منطقی 180 هزار میلیارد تومان ارزش آن است. من معتقدم که در یارانه نا حق دادن عده ای تقلب می کنند که باید از نظر قانونی با آن برخورد کرد و موضوع دیگر شناسایی افراد مرفه است که مالیات پرداخت نمی کنند.

این اقتصاددان تاکید کرد: 5 سال قبل این مشکل را داشتیم که افراد می گفتند که بنزین ارزان را به ما بدهید اما راه حل پیدا کردیم و بنزین را هدفمند کردیم. ما باید افراد را آگاه کنیم که خانه را گرم کردن و در کنار آن پنجره را باز کردن ضرر دارد.

اما عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت و گو با نامه نیوز درباره آینده قانون هدفمندی گفت: در لایحه بودجه سال 93 اشاره ای به قانون هدفمندی نشد و این موضوع نیز مورد انتقاد نمایندگان قرار گرفت و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه مشترک با مسئولان دولتی این موضوع را مطرح کردند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در جلسه مشترک پیشنهاد نمایندگان این بود که دولت لایحه اصلاحیه قانون هدفمندی را پیش از آغاز رسیدگی به لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به مجلس ارائه کند تا نمایندگان در تدوین قانون بودجه دچار مشکل نشوند.

وی درباره زمان ارائه لایحه اصلاح قانون هدفمندی به مجلس گفت: مسئولان دولتی اعلام کرده اند تلاش خود را خواهند کرد تا لایحه اصلاح قانون هدفمندی را در اولین فرصت به مجلس ارائه خواهند کرد.

یوسفیان ملا ادامه داد: برخی از نمایندگان به دولت پیشنهاد دادند که هدفمندی را در قالب پرداخت غیرنقدی و کوپنی ادامه دهند و برخی دیگر پیشنهاد حذف دهک‌ها را به دولت داده‌اند اما هنوز دولت و مجلس به جمع بندی واحدی نرسیده‌اند. درباره حذف دهک ها نیز نمی توان به قطعیت سخن گفت چرا که این موضوع زمان بر است و دولت تقریبا یک سال برای شناسایی دهک ها زمان نیاز دارد.

این در شرایطی است که پیش از این غلامرضا کاتب از ارائه لایحه اصلاحیه قانون هدفمندی از سوی دولت به مجلس تا یکشنبه هفته آینده به مجلس خبر داده بود.

 


منبع : نامه نیوز

 

  

دیدگاه شما در مورد : کلاف سردرگم هدفمندی در بودجه 93/ معیشت مردم به تصمیم تاریخی دولت و مجلس گره خورد

کلاف سردرگم هدفمندی در بودجه 93/ معیشت مردم به تصمیم تاریخی دولت و مجلس گره خورد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر