صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
بازنشر/ همسر شهید سازگار در گفتگو با خط امید

ولایتمداری و اخلاص به امام شهادت آفرین است

خانم اسحاقي همسر شهيد سازگار در رابطه با ولايتمداري همسرش خاطر نشان كرد: اخلاص به امام شهادت آفرين است، ولايتمداري و پشت رهبري بودن از دغدغه هاي مهم شهید بود.

کد خبر : 5478

تاریخ انتشار : 12/09/1392 - 12:46


ولایتمداری و اخلاص به امام شهادت آفرین است

به گزارش خبرنگار خط امید بهشهر ، شهید مسعود سازگار در سال 1335در خانواده‌ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود، از همان آغاز پدر و مادر با ایمانش در تعلیم و تربیت اسلامی وی سعی فراوان کردند تا در آینده خدمتگزاری صادق و وفادار به اسلام و مسلمین تحویل جامعه دهند.

وی فعاليت انقلابي خود را قبل از انقلاب و از دانشكده فني تهران آغاز كرد و از همان دوران نيز به عنوان دانشجوي اخلال گر از سوي مسئولان مربوطه به دانشكده فني بابل(دانشكده نوشيرواني فعلي)  فرستاده شد و در همان دوران نيز بارها توسط ساواك شناسايي، دستگير و شكنجه و آزار شدند. در سال 58 زماني كه دانشجو بود ازدواج كرد و از اين شهيد بزرگوار 5يادگار دو دختر (سميه و فاطمه زهرا) و سه پسر ( فرامرز، حسين و علي) به يادگار مانده است.

يكسال بعد از ازدواج ، زندگي جنگي شهيد سازگار آغاز شد

پوران اسحاقي همسر شهيد مسعودسازگار كه خود از فرهنگيان شهرستان بهشهر است در رابطه با ازدواج و زندگي با اين شهيد مي گويد: ما مهر 58 ازدواج كرديم و شهيد مهر 59 به جبهه رفت، در آن زمان هر دوي ما دانشجو بوديم و شهيد تازه وارد آموزش و پرورش شده بود و به اين ترتيب در آغاز زندگي مشتركمان زندگي جنگي ما نيز شروع شد.

وي با بيان اينكه 7 سال با شهيد سازگار زندگي مشترك داشته است افزود: در طول اين مدت 7 سال شايد ما دو سال هم كنار هم زندگي نكرديدم چرا كه ايشان يا هميشه در جبهه بود و يا اينكه اگر هم در شهر بودند شركت در برنامه هاي بسيج، دعاي كميل، و نماز جمعه بودند و در كشيك هاي بسيج به سر مي بردند. شبي من پسر كوچكم علي را برروي پاهايم مي خواباندم، ديدم شهيد آمد و كوله پشتي خود را برداشته و تند تند لباس هاي خود را جمع مي كند به او گفتم كجا؟ گفت: ببين اتوبوس براي يك نفر جا دارد بايد بروم مواظب بچه ها باش و رفت.

هميشه همينطور بود مي آمد و مي گفت بايد برم بچه ها منتظرند و به قول آن زمان اينها از نيروهاي بسيجي پيامي بودند (پيامي يعني اينكه هر كارواني كه به جبهه مي رفت به اين افراد كه مي شناختند و هميشه در جبهه بودند خبر داده و كارت مي دادند كه بيا) و به نوعي شهيد هميشه در جبهه بود و از اين مسئله نيز راضي بود من هم با توجه به اينكه بچه هاي كوچك داشتم و خيلي برايم سخت بود چون شهيد خودش مي خواست زياد كاري به كارش نداشتم و مانع نمي شدم.

احساس مسئوليت در قبال خانواده هاي شهدا، خصوصيت بارز شهيد سازگار

همسر شهيد سازگار مي گويد: احساس مسئوليت در قبال خانواده هاي شهدا از خصوصيت بارز شهيد سازگار بود بطوري كه هر چند وقت يكبار مادران شهدا را جمع مي كردند و اسباب بازي مي خريدند و به سراغ فرزندان شهدا مي رفتند و اين چيزي بود كه من بعد از ايشان در كسي نديدم و نديدم كه كسي از فرزندان ما دلجويي كند!

دختر بزرگ من سميه هنگام شهادت پدرش 5 سال داشت و دختر كوچك فاطمه هنوز به دنيا نيامده بود، هر زمان كه به جبهه مي رفت مي گفتم نرو من و بچه ها تنهاييم مي گفت: من مطمئنم كه خوب از بچه هام مراقبت مي كني "من اگر نروم فقط جسمم اينجاست روحم اونجا پيش بچه ها در جبهه است". يكي از خصيصه هاي مهم شهيد راست گويي بود؛ شهيد در بدترين شرايط "حتي به شوخي هم دروغ نمي گفت و وعده دروغ نمي داد".

اخلاص به امام شهادت آفرين است/ ناخالصي دارم كه شهيد نمي شوم

اسحاقي همسر شهيد سازگار در رابطه با ولايتمداري ايشان خاطر نشان كرد: اخلاص به امام شهادت آفرين است، ولايتمداري و پشت رهبري بودن از دغدغه هاي مهم ايشان بود و مخلص واقعي بود. هر زمان كه به جبهه مي رفت و بر مي گشت مي گفت: " ناخالصي دارم كه شهيد نمي شوم". بزرگترين افتخار شهيد ولايتمداري بود كه مي توان گفت:  بزرگترين ميراث و وصيت ايشان بود و شهادت نيز به دليل اخلاصشان حق مسلمشان بوده است.

تعهد فراواني نسبت به پدر و مادر و زن و فرزندانش داشت اما تعهد ويژه اي نسبت به جبهه، جنگ و امام و اسلام داشتند هر زمان كه بر مي گشتند و در اين رابطه و ماندن صحبت مي كردم مي گفتند: " شما را دوست دارم اما جان خودم عزيزتر است اما اسلام و امام از جانم برايم عزيز تر هستند."وي با اشاره به برخي ناملايمات در جامعه مي گويد: حق جامعه و نظام ما با اين همه خون و جاني كه براي زنده نگه داشتن آن ريخته شده اين نيست، متاسفانه ماهواره و موبايل و ... برخي از مردم جامعه ما را بي غيرت كرده است و اين مصيبت عظماست و با برخي از اين رفتار مردم، بي حجابي ها، بي بندوباري ها و...  ما اذيت مي شويم.

همسر شهيد مسعود سازگار درباره آخرين ديدار با شهيد به ما گفت: روزهاي آخري كه شهيد مي رفت من خيلي غمگين بودم و از چند روز قبل آن دائم اشك مي ريختم و گريه مي كردم انگار به من الهام شده بود و مطمئن بودم كه ديگر او را نمي بينم صبح براي اعزام به مسجد جامع بهشهر رفت دلم شور مي زد بچه ها را به جاري خودم كه با هم زندگي مي كرديم سپردم و گفتم اين بار بايد بروم دنبالش و پيدايش كنم( آخه هيچ وقت براي اعزام و بدرقه او نمي رفتم و اين اولين و آخرين مرتبه بود.......) رفتم مسجد هر چه گشتم او را پيدا نكردم ديدم يكي از دوستانش آمد و گفت: خانم سازگار دنبال مسعود مي گردي گفتم بله اما هر چه مي گردم او را پيدا نمي كنم؛ ديدم با دست به بالاي جايگاه اشاره كرد و گفت: نمي شنوي اوني كه داره اون بالا شعار مي ده مسعوده ديگه. مسعود پايين اومد و گفت چرا اومدي چيزي شده گفتم نه دست خودم نيست نتونستم خونه بمونم بايد مي اومدم تو همين لحظه عكاسي كه از بچه هاي رزمنده عكس مي گرفت رو ديد و گفت مياي بريم خونه از ما عكس بندازي او هم قبول كرد و اومديم خونه و من و شهيد و يك دختر و سه پسرم عكس انداختيم ( دخترم فاطمه زهرا هنوز به دنيا نيامده بود) و اون عكس آخرين عكس و ديدار آخر ما بود.

عمليات كربلاي 4 شروع شد عمليات لو رفته بود، ديدم كه شهيد زنگ زد گفت چطوريد و بچه ها چطورند و بعدش گفت برام يك برنامه سخنراني براي رزمنده ها گذاشتند ميرم اونجا اگه برنامه داشتيم كه مي مونم وگرنه بعد سخنراني بر مي گردم خونه كه مثل اينكه برنامه هاي ديگه اي داشتند كه نيومد بعد از يك هفته هم عمليات كربلاي 5 شروع شد ديدم ساعت يك شب زنگ زد با همون زنگ اول گوشي و برداشتم گفت: پاي گوشي نشسته بودي؟ گفتم منتظر زنگت بودم كلي بهم سفارش كرد و گفت كه به عمليات مي رم اما من مي دونستم كه اين آخرين باره كه صداشو مي شنوم.

عمليات ها رو از طريق تلويزيون دنبال مي كردم تو اين عمليات همين كه مارش حمله رو زدند دلم ريخت انگار كه همون لحظه خبر شهادت مسعود رو بهم دادند و بعد از چند روز هم بهمون اطلاع دادن كه مسعود تو همين عمليات شهيد شد وقتي خبر شهادتشونو دادن ديگر نگران كسي تو اين دنيا نبودم. شهید مسعود سازگار در 20 دي ماه سال 65 در عملیات كربلاي 5 در منطقه شلمچه به شهادت رسیدند.

وي ادامه داد: زندگي كوتاه و پرباري داشتيم كه سراسر آن اخلاص، صداقت و درستي بود و اي كاش كه الان هم زندگي ها داراي  صداقت بود چون ديگه دغدغه و نگراني وجود نداشت. اسحاقي همسر شهيد مسعود سازگار درباره سفارش هاي شهيد گفت: "محل كارتان را عبادتگاه بدانيد" " از موضع غيبت و تهمت دوري كنيد" و... از جمله وصاياي مهم شهيد بود.

شهيد به تربيت فرزندان اهميت فراوان مي داد و علاقه خاصي به ائمه داشت و مي گفت: " اگر قانون طبيعت اقتضاء مي كرد كه مردها نام زن به خود بگمارند بي شك نامم را فاطمه مي گذاشتم." و به همين دليل سفارش كرد كه اگر شهيد شد و بچه مان به دنيا آمد اگر پسر بود نام حسين و اگر دختر شد نام فاطمه را بر او بگذارم كه فرزند آخرمان دختر شد و نامش را "فاطمه زهرا " گذاشتم.

وي در سخنان پاياني خود اهميت دادن به هفته هايي همچون دفاع مقدس، هفته بسيج و يادواره هاي شهدا را براي زنده نگه داشتن نام و ياد شهدا و تداعي كردن جنگ مفيد دانست و اظهار داشت: بيان وصيت نامه هاي شهدا بسيار مفيد و پندآموز است و خوب است كه در هر جايي يك جمله از وصاياي شهدا باشد تا جوانان امروز ما به تفكر شهدا پي ببرند، از شهدا و خاطراتشان گفته شود كه واقعيت جامعه ما اين خاطرات هستند تا جوانان به سمت مسائل معنوي و ارزشي سوق داده و احياء شوند و به نوعي از مسائل انحرافي و ضد فرهنگي دشمن فاصله بگيرند.

شهيد مي گفت: بچه ها تو جبهه براي خنثي كردن مين با هم دعوا مي كنند اينكه مي دانند با خنثي كردن مين شهيد مي شوند باز هم تقلا مي كردند و دنبال شهادت بودند اين مسائل بايد براي نسل امروز كه با ماهواره و مسائل ضد فرهنگي خو گرفته اند بيان شود تا عبرت آموز باشد. شايد برخي از مشكلات در جامعه وجود داشته باشد اما ما داراي مردم خوبي هستيم كه حب اهل بيت(ع) و محرم و رهبري دارند و ارزش ها را قدر مي دانند، بايد بدانيم زنده نگه داشتن محرم، عاشورا، خط امام و رهبري ، ولايت و شهدا جامعه ما را بيمه مي كند و جامعه بايد در اين مسير ادامه و استمرار يابد.

توجه به دغدغه های رهبری یکی از راههای اثبات ولايتمداري است و متاسفانه درسال هاي اخير شاهد هستيم كه آقا در برخي از موارد اذيت شدند و نبايد چنين باشد، اكنون جامعه شايد در شرايطي نباشد كه خانواده شهدا دوست دارند و من از اينكه آقا را در چنين شرايط مي بينم اشك مي ريزم در شرايط فعلي مشكلات فراواني وجود دارد كه حضرت آقا (رهبري) واقعا" اذيت مي شوند. بايد اهداف و ولايتمداري شهيدان را براي نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامي بازگو و تبيين كنيم، فرهنگ شهادت‌طلبي در جامعه بايد تعميق و نهادينه شود،  فرهنگ و روحيه شهادت، ايثارگري و شهادت‌طلبي از لازمه‌هاي دستورات الهي است كه جامعه در عصر كنوني به آنها نياز مبرم دارد.

وي تصريح كرد: جنگ امروز يك جنگ فرهنگي رواني است و دشمنان مي‌خواهند اسلام، ولايت و مكتب امام حسين (ع) را از ملت به ويژه جوانان جامعه بگيرند كه پيمودن مسير شهيدان و اطاعت محض از ولايت فقيه همانند گذشته، نقشه‌هاي دشمنان را نقش بر آب مي‌سازد. گفتگوي چند ساعته ما با همسر شهيد سازگار كه با گرمي ما را پذيرفتند به پايان رسيد براي ايشان و همه مادران، همسران و فرزندان شهدا كه آبروي نظام ما هستند طول عمر با بركت مسئلت داريم.

آري مهم‌ترين دغدغه خانواده‌های شهدا، حفظ ارزش‌های اسلامی است و البته غير از اين هم انتظاری از اين خانواده‌ها نيست چرا كه آنان عزيزترين كسان خود را برای حفظ اين ارزش‌ها فدا كرده‌اند. بايد گفت کار، حرف و حتی سکوت شهیدان برای رضای خدا بود و این اوج اخلاص و ایثار است که در درون فرد قرار دارد و ما آنچنان که شایسته است نتوانسته ایم ابعاد شخصیتی این شهیدان را از منظرهای گوناگون به مردم به ویژه نسل جوان معرفی کنیم زیرا ترویج اندیشه ها، افکار و منش و روش زندگی شهدا می تواند چراغ راهی برای شناخت راه از بیراهه باشد.

شهيد سازگار يكي از شهدای فرهنگی و نمونه های بارز اسلام خواهی و زمان شناسی در جامعه است و بهره گیری از وصایای هر یک از شهدا صدها بلکه هزاران درس برای افراد دارد بنابراین می توان همه وصایای شهدا را به صورت کتاب یا کتابچه هایی چاپ و در اختیار جوانان و نوجوانان قرار داد تا چراغي در بيراهه هاي ما باشد. "خدایا از شهدا دورمان نکن". 

  

دیدگاه شما در مورد : ولایتمداری و اخلاص به امام شهادت آفرین است

ولایتمداری و اخلاص به امام شهادت آفرین است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر