صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
روایت بذرپاش از سخنان طیب نیا در کمیسیون اقتصادی؛

خزانه بانک مرکزی بیش از 100 میلیارد دلار موجودی دارد/ روحانی دولت را با 1280 میلیارد تومان تحویل گرفت

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طیب‌نیا برای پاسخ به سوالات بنده به کمیسیون اقتصادی آمد و میزان موجودی خزانه بانک مرکزی را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

کد خبر : 5399

تاریخ انتشار : 11/09/1392 - 13:23


خزانه بانک مرکزی بیش از 100 میلیارد دلار موجودی دارد/ روحانی دولت را با 1280 میلیارد تومان تحویل گرفت

به گزارش خط امید بهشهر _ مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به سوالش از وزیر امور اقتصادی و دارایی راجع به خزانه کشور و میزان موجودی آن اظهار داشت: این سوال در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت و بنده از وزیر اقتصاد پرسیدم "آیا خزانه کشور، خزانه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی خالی هستند؟ آیا میزان موجودی صندوق توسعه ملی نسبت به گذشته تغییرات خاصی داشته و این تغییرات نرخ طبیعی ورودی و خروجی پول به این صندوق بوده است؟ آیا خالی شدن خزانه در اواخر دولت گذشته دفعتا اتفاق افتاده و مبلغ قابل توجهی پول به صورت غیرقانونی از خزانه و صندوق خارج شده است؟".

وی ادامه داد: وزیر امور اقتصادی و دارایی برای پاسخ به این سوالات به کمیسیون اقتصادی آمد و به این سوالات پاسخ داد که در سخنان خود گفت "خزانه بانک مرکزی بیش از 100 میلیارد دلار موجودی دارد و ورودی صندوق توسعه ملی بیش از 54 میلیارد دلار بوده همچنین موجودی کنونی آن حدود 33 میلیارد دلار است".

این نماینده مجلس همچنین گفت: وزیر اقتصاد در مورد سخنان رئیس جمهور در رابطه با خزانه خالی هم گفت "منظور رئیس جمهور از خزانه خالی در واقع خزانه درآمدهای عمومی دولت بوده که البته این خزانه هم خالی نیست و در روز تحویل دولت در آن بیش از 1280 میلیارد تومان پول بوده است که با توجه به شرایط کشور این عدد نسبت به ماه‌های سابق و کنونی تغییر محسوسی نداشته منتها تعهدات دولت بیش از این است و درآمدهای خزانه جوابگوی برخی از هزینه‌های دولت نیست".

بذرپاش در ادامه تصریح کرد: بنده در ادامه سوال خود از وزیر اقتصاد پرسیدم، اینکه آقای روحانی گفته درآمد 8 سال گذشته حدود 750 میلیارد دلار بوده و این درآمد در طول تاریخ بی‌سابقه بوده چه منظوری داشته است؟ چراکه به عنوان مثال یک کارمند 20 سال پیش حدود 20 هزار تومان حقوق می‌گرفته که حقوق وی در طول سال 240 هزار تومان می‌شده است. اما اکنون یک کارمند حدود یک و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرد که در یک سال حدود 18 میلیون تومان می‌شود. آیا مقایسه حقوق کنونی یک کارمند با حقوق 20 سال پیش او درست است؟

وی ادامه داد: همچنین 20 سال پیش فولاد با قیمت هر کیلو 15 تومان وارد کشور می‌شد اما اکنون با قیمت 1300 تا 1400 تومان وارد کشور می‌شود. در ضمن هزینه‌های جاری کشور در آن سال‌ها حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده اما اکنون بودجه جاری دولت در سال 92 بالغ بر یکصد و 20 هزار میلیارد تومان بوده است. بنابراین آیا اینگونه مقایسه‌های رئیس‌جمهور جالب توجه نیست؟

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه تصریح کرد: بنده خطاب به وزیر اقتصاد گفتم، قصد داشتم سوال خود را پس بگیرم اما رئیس جمهور در گزارش 100 روزه خود دوباره بر روی این اعداد تاکید داشت که بیان این اعداد از نظر ما خلاف امنیت ملی است چراکه رسانه‌های بیگانه این موضوع را مستمسک فشار بر جمهوری اسلامی قرار داده و می‌گویند "این اعداد که از سوی رئیس جمهور ایران مطرح می‌شود، برای ایران در توافق ژنو یک اجبار ایجاد کرد نه یک انتخاب".

بذرپاش برهمین اساس تاکید کرد: تدبیر حکم می‌کند که وقتی در مقام مذاکره با برخی کشورها هستیم به چنین خودکشی‌های سیاسی دست نزنیم و حداقل در سیاه‌نمایی‌ها اعتدال داشته باشیم چراکه این سیاه‌نمایی‌ها گستره مسیر حرکت دولت را هم دچار مشکل می‌کند.

وی در پایان گفت: در این جلسه بنده از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع نشدم و این سوال به صحن علنی مجلس ارجاع شد. 

  

دیدگاه شما در مورد : خزانه بانک مرکزی بیش از 100 میلیارد دلار موجودی دارد/ روحانی دولت را با 1280 میلیارد تومان تحویل گرفت

خزانه بانک مرکزی بیش از 100 میلیارد دلار موجودی دارد/ روحانی دولت را با 1280 میلیارد تومان تحویل گرفت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر