صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
شاهکار شورای شهر در نامگذاری خیابان ها!

نقض حقوق شهروندی با تغییر نام های عجیب و غریب خیابان های ساری

سرعت تغییر نام معابر عمومی چنان زیاد است که گاهی در بین اعضای یک خانواده هم، هر کسی، کوچه و خیابان خود را به نامی می شناسد.

کد خبر : 5275

تاریخ انتشار : 10/09/1392 - 11:44


نقض حقوق شهروندی با تغییر نام های عجیب و غریب خیابان های ساری

به گزارش خط امید بهشهر _ به نظر شما هدف از نامگذاری های خیابان ها و کوچه ها و به طور کلی، معابر عمومی چیست؟ بگذارید سوالم را به گونه دیگری مطرح کنم. آیا می توان شهر و حتی روستایی را در نظر گرفت که معابر عمومی آن، نامگذاری نشده باشد؟

البته شاید در برخی روستاها، تابلویی برای نام کوچه ها نصب نشده باشد اما به هر حال، هر کوچه و محله ای به نامی شناخته می شود. تصور کنید که اگر اینگونه نبود، چه مشکلات بزرگی برای ساکنان یک شهر، آن هم مثل مرکز مازندران پیش می آمد؟

احتمالا اولین پاسختان به سوال بالا این است که نامگذاری خیابان ها و کوچه ها برای تمایز آنها از یکدیگر و سهولت دسترسی به آنهاست، چرا که اگر غیر از این باشد، زندگی شهروندان مختل می شود.
 
حالا که روی این مسأله بدیهی، توافق داریم که اولا نامگذاری معابر، ضروری است و ثانیاً این نامگذاری برای دسترسی آسان مردم به محلهای موردنظرشان است، باید بگویم ظاهرا این مسأله بدیهی، هنوز برای مدیران و تصمیم گیران نظام شهری ساری، قابل درک نیست! شاید بپرسید منظورتان چیست؟ در پاسخ باید بگویم وقتی نامگذاری معابر عمومی از هیچ سیاست و رویه و عقلانیت پایداری تبعیت نمی کند و نام معابر به صورت مکرر و غیرمنطقی تغییر می کند، چندان تفاوتی با نامگذاری نکردن آنها ندارد.
 
ضرورت تغییر نام بسیاری از معابر، پس از وقوع انقلاب اسلامی را می توان پذیرفت و حتی تغییر نام خیابانها بر اساس نام شهدای جنگ تحمیلی را. اما سوال اساسی این است که تغییرات نام خیابانها تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد؟
 
این که نمی شود ساکنان و مسافران شهر، سالیان متمادی کوچه و خیابانی را به اسمی بشناسند و بعد مدیران شهری، نه یک بار، بلکه چندین بار و در فواصل زمانی بسیار کوتاه، آن را تغییر دهند. حتما شما خوانندگان گرامی نیز در محل سکونت یا گذر خود، نمونه هایی از این تغییرات را سراغ دارید که می توانید نام و نشانی آنها را در بخش نظرات درج کنید.
 
نام یک محل و معبر، بخشی از فرهنگ آن مکان را نشان می دهد و در طول چند سال، مردم با آن انس می گیرند و این نامها تداعی کننده خاطرات زیادی برای مردم است، از این رو، تغییر غیرضروری و بی ضابطه آنها، باعث می شود که بسیاری از خیابان ها و میدان ها به دو یا چند نام خوانده شوند که خود این مسأله، مشکلاتی برای شهروندان و مسافران به وجود می آورد.
 
سرعت تغییر نام معابر عمومی چنان زیاد است که گاهی در بین اعضای یک خانواده هم، هر کسی، کوچه و خیابان خود را به نامی می شناسد. در بین اهالی کوچه و خیابان نیز هر نسلی، کوچه و خیابان خود را به اسمی می خوانَد و می شناسد. یکی به اسم پیش از انقلاب، دیگری به اسم 10 سال پیش، آن یکی به اسم 2 سال پیش و آن دیگری به اسم تابلوی یک ماه پیش! حال، فرض کنید نیمه شبی مجبور می شوید به اورژانس، آتش نشانی، پلیس یا تاکسی تلفنی زنگ بزنید، نمی دانید چگونه نشانی بدهید که قابل فهم باشد، چرا که هرکسی محل شما را با اسامی متفاوتی می شناسد و زبان مشترکی بین شما و آن فرد یا نهاد برقرار نیست. از این گونه اتفاقات، هر روز در این شهر، برای افراد متعددی پیش می آید و بعضا گرفتاری ها و خسارات زیادی را به آنها وارد می کند، اما چه کسی پاسخگوی این بی تدبیری هاست؟ چرا حقوق شهروندان باید به این آسانی تضییع شود؟
 
نام های تکراری
 
مشکلات ناشی از تغییر نام خیابانها فقط محدود به این موارد نیست، مشکل دیگر، حک شدن نام های تکراریِ فراوان بر تابلوهای معابر  کوچه های ابتدای میدان ولیعصر(عج) بسمت دریاست. شهرک ها و میدان ها و خیابان های متعددی که یک اسم دارند ولی این نقطه ازشهر انگار سفارش شده !! به مدیران شهری میباشد .
 
 

 
 
اینجا میدان ولیعصر (عج) خزر سابق میباشد  .چندی پیش نام کوچه های منتهی به مرکز شهر به  "دریا "تغییر یافته که در صورتی است مسیر دریا سمت مخالف این جاده میباشد. در طرف دیگر میدان نامهای بر بالای تابلو و نام دیگر در پایین ...!! اسامی تکراری نام  "فرح آباد "  برگرفته از نام منطقه ساحلی شهرستان ساری  که "طاهان" نام داشته که به دستور شاه عباس صفوی بدین نام تغییر یافت.
 
چرا باید از یک سو، اسامی خیابان هایی که نام قدیمی و مشکل ندارند را تغییر بدهند و از سوی دیگر، اسامی تکراری بر روی معابر بگذارند که بسیاری از شهروندان و مسافران را گمراه کند؟
 
شاید تعجب کنید و فکر کنید اغراق می کنم، اما نشانی این خیابان ها را که اتفاقا خیابان مشهوری است، به شما می دهم. میدان ولیعصر عج(خزر سابق) تا مرکز مخابرات الغدیر ، حدود یک کیلومتر طی مسیر نماییدو به راحتی در رویت شما میباشد. و نکته ای جالبتر اینکه بر سر کوچه ای پر ازدحام دو تابلو قرار داده شده!! که نام قدیم وی در یک تابلوی جدید بصورت بسیار کوچک درج شده که بایستی از نزدیک تابلوها را نظاره نموده تا بتوان نام کوچه ها خوانده شود. ( ناگفته نماند که   1000 خانوار در این محله ساکن بوده و از  محله های  بزرگ شهر نیز میباشد.)
 
 
 
 
نگاهی به روند نامگذاری و تغییر نام اماکن عمومی
 
فرایندی که در بیشتر شهرهای ایران بطور وسیع و دامنه داری اتفاق افتاد ولی پس از چند سال اغلب اسامی جدید به فراموشی سپرده شدند و حتی اسامی خیابانهای معروف شهر ساری بمانند" شهیدکاشانی" شده "قارن"؛ میدان امام حسین علیه السلام شده  "شهرداری" ، میدان شهدای هفت تیر  شده "ساعت" و غیره  که از مجال خارج میباشد .
 
آیا بکار نبردن اسامی جدید (تعیین شده بعد از انقلاب اسلامی) انگیزه سیاسی دارد؟ یا عوامل دیگری باعث رایج شدن اسامی قبلی این اماکن شده است.
 
نباید امر نامگذاری و تغییر نام‏ها را امری ساده تلقی کرد.نه به سادگی می‏توان نامی را عوض کرد و نه اگر اسمی تغییر داده شد، می‏توان از تبعات و پیامدهای آن جلوگیری نمود. اینکه عده‏ ای فکر می‏ کنند، با تغییر تابلو، بر گزاری مراسم، تصویب قانون و مصوب ه‏ای می‏توان اسامی و نامهای اماکن و اشخاص را عوض کرد، ناشی از عدم آگاهی آنان از پیچیدگی مسائل فرهنگی و اجتماعی است. در تأئید این مطلب، شاید ذکر این نکته جالب توجه باشد که شناخت پیچیدگیهای فرهنگ یک جامعه و آشنائی با روشهای فرایند تغییر، بدیهی‏ترین و ضروری‏ترین ابزار اداره جامعه است .
 
نامگذاری افراد و امکنه، موضوعی است که مورد توجه بسیاری از محققین حوزه‏ های علوم اجتماعی قرار گرفته است. نامگذاری مانند هر عمل دیگر، در زمینه و بستر اجتماعی و فرهنگی معینی انجام می‏شود و از این مؤلفه تأثیر می‏پذیرد.
 
برای جمع آوری اطلاعات اولیه  قبل نامگذاری  روش‏ها و ابزارها مختلف میبایست به بررسی نقشه شهر، مراجعه به محله‏های قدیمی، وجود افراد و شخصیت‏های بانفوذ، مناسبت‏ها و حوادث تاریخی، اقوام و صنوف ساکن در کوچه، وجود امامزاده‏ها پرداخت .
 
مخلص کلام؛  این که شهرداری یا شورای شهر یا هر نهاد تصمیم گیر دیگر باید از یک ضابطه و رویه معقول در نامگذاری معابر عمومی تبعیت کرده و به حقوق شهروندان احترام بگذارد.
 
در پایان شایسته است ضمن تقدیر و تشکر از تمامی دستگاه های مسئول فرهنگی نه آنانی که در جلسات شورای فرهنگی به مسئولی که تمام هم و غم خود را برای عمران و آبادانی شهر می گذارد می تازند و در جایگاهی قرار می گیرند که از طرف اکثر مراجع فتوی صادر می نمایند و اینهمه فعالیتهای عمرانی ، فرهنگی شهر  را نادیده گرفته و فقط زبان به انتقاد وا می کنند و بدلیل برخی ملاحظات سیاسی  تلاشهای شبانه روزی شهردار مرکز استان را تبدیل به حاشیه می نمایند و این موضوع همان خواست عافیت طلبان و موج سواران است .

منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نقض حقوق شهروندی با تغییر نام های عجیب و غریب خیابان های ساری

نقض حقوق شهروندی با تغییر نام های عجیب و غریب خیابان های ساری

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر