صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس قوه قضائیه در کنگره ابن شهر آشوب در ساری:

مشکل مدرنیته غصب کردن هویت انسان است / ضرورت احیای هویت تاریخی

رئیس قوه قضائیه یادآورشد: مشکل مدرنیته آن است که هویت انسان را غصب کرد.

کد خبر : 4733

تاریخ انتشار : 29/08/1392 - 15:56


مشکل مدرنیته غصب کردن هویت انسان است / ضرورت احیای هویت تاریخی

به گزارش خط امید بهشهر _ آیت الله آملی لاریجانی پیش از ظهر چهارشنبه در نخستین کنگره بین المللی ابن شهرآشوب ساروی مازندرانی اظهار داشت: هویت مرهون کار و تلاشی است که در طول تاریخ برای ما صورت گرفته تا شخصیت ما ساخته شود.

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم خود را بشناسیم شناختن پیشینیه تاریخی امری ضروری و واجب است.

وی با بیان اینکه تفکر مدرنیته مقابل تفکر مرجعیت است، عنوان کرد: برخی متفکران مغرب زمین در نقد مدرنیته بر رجوع به سنت ها تاکید کرده و مطرح می کنند که سنت ها را نباید کنار گذاشت.

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: اکنون در فضای سنتها سپری می کنیم و تعلیم و تربیت نیز بر اساس سنت ها انجام می شود.

وی پرداختن و معرفی عالمان را امری ضروری دانست و گفت: این امر اثری مهم در خودآگاهی داشته و سبب شناخت جوامع و زمینه ساز استقلال می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه وقتی ملتی اندیشه نداشته باشد ملتهای دیگر تهاجم می کنند افزود: اگر ملتی هویتی تاریخی داشته باشد فرهنگ مهاجم نیز به راحتی غلبه نمی کند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در دوران طاغوت تلاش های زیادی برای حذف هویت ما شد، اما ایران ما پیشینه ای 1400 ساله دارد و هویتمان به زودی و به راحتی قابل از بین رفتن نیست مگر آن که عالمان به وظیفه خود عمل نکنند.

وی یادآور شد: فراموشی هویت و سنت ها مساله ای است که فرهنگ های مهاجم در پی آن هستند و می خواهند بین نسل موجود و پیشینه آن انقطاع و بحران هویت ایجاد کنند.

آیت الله لاریجانی آملی یادآورشد: مشکل مدرنیته آن است که هویت انسان را غصب کرده و این امر به لحاظ تربیتی بسیار مهم بوده و نباید اجازه انقطاع را بدهیم.

وی اظهار داشت: ماهواره، اینترنت، شبیخون فرهنگ و ... در تلاش هستند تا بین نسل ها با پیشینه آنان شکاف ایجاد کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه باید هویت تاریخی خود را احیا کنیم اظهار داشت: معرفی الگوهای فرهنگی، اخلاقی، تفسیر قرآن و متون دینی در این امر بسیار حائز اهمیت است.

آیت الله لاریجانی آملی با اشاره به اینکه کشورهای غربی که دم از حقوق بشر می زنند اما شبیخون آنها غیرانسانی است گفت: در دوران قبل از انقلاب تلاش های زیادی شد تا زبان ما لاتین شود.

وی معرفی عالمان و آثار آنان و معرفی حوزه های تاریخی را در شناخت جوامع بسیار تاثیرگذار برشمرد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر هویت تاریخی تصریح کرد: یکی از کسانی که در این مرز و بوم بر مساله شناخت خود و هویت تاکید می کردند حضرت امام راحل(ره) بودند.


منبع : مهر

 

 

  

دیدگاه شما در مورد : مشکل مدرنیته غصب کردن هویت انسان است / ضرورت احیای هویت تاریخی

مشکل مدرنیته غصب کردن هویت انسان است / ضرورت احیای هویت تاریخی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر