صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
زیستن عاشورایی در برابر سبک زندگی دنیا طلبان

سبک زندگی کوفیان ولایت پذیری آنها را گرفت

اگر در جامعه اسلامى،آرمانخواهى از بين رود و يا ضعيف شود و هر كس به اين فکر باشد كه از ديگران در دنيا عقب نيفتد؛بزرگترین دردی است که ممکن است سرنوشت جامعه ما را نیز به سرانجام واقعه کربلا مبتلا کند.

کد خبر : 4725

تاریخ انتشار : 29/08/1392 - 09:17


سبک زندگی کوفیان ولایت پذیری آنها را گرفت

اگر در جامعه اسلامى،آرمانخواهى از بين رود و يا ضعيف شود و هر كس به  اين فکر باشد كه از ديگران در دنيا عقب نيفتد؛ اين‌كه «ديگرى جمع كرده است، ما هم بایدجمع كنيم و خود و مصالح خود را بر مصالح جامعه ترجيح دهيم»، بزرگترین دردی است که ممکن است سرنوشت جامعه ما را نیز به سرانجام واقعه کربلا مبتلا کند. نظام اسلامى، با تربیت انسان های با ايمان که همت هاى بلندی دارند و با مطرح نمودن آرمان ها و ارزش های اسلامی در جامعه، با اهميت دادن و زنده نگه‌داشتن شعارها به وجود مى‌آيد و حفظ مى‌شود. وقتى معيار مسلمانان در نظام اسلامی، خدا و تقوای الهی باشد و مسلمانان به شهوات و ظواهر دنيا بى‌اعتنا باشند و با جان و مال و فرزندان شان در راه خدا مجاهدت کنند و در صحنه عمل، پای کار باشند و سر رشته‌ى كارها را به دست ‌گيرند،نظام اسلامى حفظ مى‌شود و پیشرفت می کند.

چه بلايى بر سر مردم کوفه آمد كه حسين‌بن‌على(ع)، پسر خليفه‌ مسلمين، پسر على‌بن‌ابى‌طالب (ع)، در همان شهرى كه پدر بزرگوارش بر مسند خلافت مى‌نشست، سر بريده‌اش گردانده شد و آب از آب تكان نخورد! از همان شهر آدم هايى به كربلا آمدند، او و اصحاب او را با لب تشنه به شهادت رساندند و حرم اميرالمؤمنين عليه‌السّلام را به اسارت گرفتند!

آيه قرآن در پاسخ به اين سؤال
قرآن جواب ما را داده است. مى‌فرمايد: «فخلف من بعدهم خلف اضاعوا الصّلاة و اتبعوا الشهوات فسوف يلقون غيا.»(آیه 59سوره مریم) دو عامل، عامل اصلى اين گمراهى و انحراف عمومى است: 
1) دور شدن از ذكر خدا كه مظهر آن نماز است. فراموش كردن خدا و معنويت؛ حساب معنويت (توکل، ذكر و دعا و توسل و طلب از خداى متعال )را از زندگى جدا كردن و محاسبات خدايى را از زندگى كنار گذاشتن. 
2) «و اتبعوا الشهوات»؛ دنبال شهوتراني بودن است که در یک جمله می توان گفت، دنياطلبى. 
معنای دنیا طلبی آن است که آدمی، جمع‌آورى ثروت و التذاذ به شهوات دنيا را اصل دانسته و آرمان های حقیقی و دینی را به فراموشی بسپارد.

درد اساسى که واقعه عاشورا را رقم زد
اگر در جامعه اسلامى،آرمانخواهى از بين رود و يا ضعيف شود و هر كس به  اين فکر باشد كه از ديگران در دنيا عقب نيفتد؛ اين‌كه «ديگرى جمع كرده است، ما هم بایدجمع كنيم و خود و مصالح خود را بر مصالح جامعه ترجيح دهيم»، بزرگترین دردی است که ممکن است سرنوشت جامعه ما را نیز به سرانجام واقعه کربلا مبتلا کند.
نظام اسلامى، با تربیت انسان های با ايمان که همت هاى بلندی دارند و با مطرح نمودن آرمان ها و ارزش های اسلامی در جامعه، با اهميت دادن و زنده نگه‌داشتن شعارها به وجود مى‌آيد و حفظ مى‌شود.
وقتى معيار مسلمانان در نظام اسلامی، خدا و تقوای الهی باشد و مسلمانان به شهوات و ظواهر دنيا بى‌اعتنا باشند و با جان و مال و فرزندان شان در راه خدا مجاهدت کنند و در صحنه عمل، پای کار باشند و سر رشته‌ى كارها را به دست ‌گيرند،نظام اسلامى حفظ مى‌شود و پیشرفت می کند. 
اما زمانی که معيارها تغییر کرد، نتیجه آن می شود که هر كس دنيا طلب‌تر و شهوتران تر است، هر كس كه براى به دست آوردن منافع شخصى زرنگ تر است و با صدق و راستى بيگانه‌تر است، بر سر كار مى‌آيد و نتیجه این دگرگونی آن می شود كه امثال "عمربن‌سعد "و "شمر" و "عبيداللَّه‌بن‌زياد" به رياست مى‌رسند. اگر زرنگى در كار دنيا ، دروغگويى و بى‌اعتنايى به ارزش هاى اسلامى، به عنوان ملاك و ارزش در نظر گرفته شود و در جامعه تسری یابد ، معلوم است كه كسى مثل "يزيد" در رأس كار قرار می گيرد و كسى مثل "عبيداللَّه"،  شخص اول كشور عراق می شود و كسى مثل "حسين‌بن‌على(ع)"، به مذبح مى‌رود و در كربلا به شهادت مى‌رسد.
دنياى امروز نیز، دنياى دروغ،زور،شهوت رانى و دنياى ترجيح ارزش هاى مادى بر ارزش هاى معنوى است.قرن هاست كه معنويت در دنيا رو به افول و ضعف بوده است.قرن هاست که پول‌پرست ها و سرمايه‌دارها تلاش كرده‌اند كه معنويت را از بين ببرند ويك نظام مادی گرایی در دنيا به وجود آورند و در رأس امور قدرتى را که از همه دروغگوتر، فريبكارتر، بى‌اعتناتر به فضايل انسانى بر جهان است حکمرانی کند. هدف دین مبین اسلام آن است كه معيارهاى باطل را عوض كند.انقلاب اسلامى ایران، نیز با هدف زنده كردن دوباره‌ اسلام؛ زنده كردن «ان اكرمكم عنداللَّه اتقيكم»(آیه 13 حجرات). شکل گرفت تا در مقابل معيارهاى باطل و غلط مادى جهانى بايستد و آنها را عوض كند.
وقتى زور و فساد ، دروغ  و بى‌فضيلتى حاكم است، به دنبال آن كسى كه داراى فضيلت، صدق ، نور و عرفان وتوجه به خداست، جايش در زندان ها يا در مقتل و مذبح يا در گودال قتلگاه هاست .
به برکت انقلاب اسلامی خصلت ها ، فضيلت ها  و ارزش های اسلامی مورد توجه قرار گرفت.شهوترانى و دنياطلبى ، وابستگى و فساد به انزوا رفت، تقوى ، زهد ، صفا و نورانيت ، جهاد ،رحم و مروت ، برادرى و ايثار و از خودگذشتگى در راس امور قرار گرفت. 
حال اگر اين ارزش ها را حفظ نکنیم ،اگر به جاى توجه به تكليف و وظيفه و آرمان الهى، به فكر تجملات شخصى خودمان باشیم، اگر جوان مؤمن ، با اخلاص را كه هيچ چيز نمى‌خواهد جز اين‌كه ميدانى باشد تا برای پیشرفت علمی،فرهنگی و اقتصادی جامعه اسلامی در راه خدا  تلاش و مجاهدت كند، حمایت نشود و انسان های افزون‌خواه، پرتوقع، بى‌صفا از ‌معنويت که بر اساس تفکر و ایدئولوژی غربی مدیریت می کند و در راستای ترویج رفتار و فرهنگ غرب بر نظام اسلامی مسلط شود،آن زمان است که همه چيز دگرگون خواهد شد و تاریخ دوباره تکرار خواهد شد.
بايد در مقابل چنین انحراف هایى كه ممكن است دشمن بر ما تحميل كند، بايستيم.
زورگویان و ثروت اندوزان جهان ارزش ها و آرمان های مادران و پدران، جوانان و نوجوانان کشورمان را نشانه گرفته اند، آنان می خواهند اقشار مختلف جامعه را بر اساس ذائقه و علاقه مندی هایشان، بر اساس تفکرات مادی گرایانه و البته تبعیت از هواهای نفسانی از اهداف والای اسلام دور کنند و سبک زندگی آنان را بر مبنای مادیات تغییر داده به شکلی که  یاد و ذکر خدا در آن جایگاهی نداشته باشد.
بنابراین عبرت‌گيرى از واقعه عاشورا اين است كه نگذاريم روح انقلاب در جامعه منزوى و فرزند انقلاب گوشه‌گير شود و سبک زندگی عاشورایی به ما می آموزد که سبک زندگی ما مسلمانان نباید بر اساس تصمیمات و تفکرات قدرتمندان شرقی و غربی شکل بگیرد و با دوری از بصیرت و عزت در زندگی اسلامی که هویت یک مسلمان ایرانی است  ما هم به سمت و سوی انحرافات جامعه کوفه حرکت کرده و علی زمان مان را درهنگامه ظهور امام عصر و زمان(عج) تنها بگذاریم.

نویسنده : الهه اکبری یگانه
منبع : هفته نامه 9دی

 

  

دیدگاه شما در مورد : سبک زندگی کوفیان ولایت پذیری آنها را گرفت

سبک زندگی کوفیان ولایت پذیری آنها را گرفت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر