صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

رقص در خوابگاه دختران!

آخر هفته عده‌ای از دانشجویان خوابگاهی ما در وب گردی‌های عموماً غیراخلاقی، چت کردن‌ها، ساعت‌ها وقت گذاشتن برای دانلود آخرین مدل لباس و آرایش، پرداختن به دوستی ها و ...

کد خبر : 4678

تاریخ انتشار : 28/08/1392 - 09:44


 رقص در خوابگاه دختران!

به گزارش خط امید بهشهر ،رقص، بر خلاف برخی از فعالیت‌های انسان های اولیه مانند ساخت ابزارهای سنگی، شکار ، نقاشی در غار و غیره، هیج نوع جسم فیزیکی از خود به جای نمی‌گذارد؛ بنابراین صحبت کردن درباره زمان ورود رقص به فرهنگ بشر غیرممکن است. با این وجود، قطعاً رقص بخش مهمی از مراسم، تشریفات، جشن‌ها و سرگرمی بدوی‌ترین تمدن‌های بشر بوده‌است. گرچه رقص و موسیقی به دوران قبل از تاریخ برمی گردند، با این حال معلوم نیست که کدام یک «زودتر» به وجود آمده‌است. با این وجود از آنجا که «ضرب‌آهنگ» و «صدا» در نتیجه حرکت ایجاد می‌شوند و موسیقی می‌تواند حرکت را القا کند، به نظر می‌رسد که رابطه این دو (رقص و موسیقی) همواره به شکل همزیستی بوده‌است.

 

رقص که دیگر به معضلی در دانشگاه ها تبدیل شده است بهانه ای شد تا پرونده ای را با موضوع رقص در دانشگاه ها باز کنیم تا با بررسی دقیق تر آن، این معضل را مورد کنکاش قرار دهیم.  


تفریحات دانشجویان دختر در خوابگاه ها، گرایش به رقص و موسیقی و .... در فضای خوابگاهی .... این قصه سردراز دارد....!

 
بازخوانی ترانه ها و انواع موسیقی به ویژه (رپ) و تقلید انواع رقص ها در فضای آکادمیک و علمی- فرهنگی- تناقضی است آشکار و البته فراگیر که نه تنها اوقات فراغت تعداد قابل توجهی از دانشجویان خوابگاهی (خصوصاً دختران) را درگیر کرده است بلکه کلاس های درس در مقاطع راهنمایی و دبیرستان هم از این روال ناصحیح بی بهره نمانده اند.
 
چه شد که به جای نیل به اهداف والای فرهنگی، ترویج فرهنگ عفاف و رعایت اصول و موازین اخلاقی و ارزشی در محیط های فرهنگی به چنین بن بستی تهی رسیده است؟
 
گرچه بررسی چرایی و چگونگی روند تربیتی در خانواده ها و متولیان آموزشی و پرورشی و همچنین بنیان های فلسفی روش های تربیتی به کار گرفته شده می تواند به سهم خود علل و عوامل بسیاری از معضلات این قبیل را بر ما نمایان سازد، اما از بستر ضد فرهنگی که موجبات تقویت مسئله فوق را فراهم کرده است و همچنین عدم اهتمام جدی به تعمیق محتوای معنوی برنامه های تفریحی و فرآورده های فرهنگی (فیلم ها، تئاترها، مسابقات، نمایشگاه ها و .....) غافل نشویم.
 
تاکید بر برگزاری اردوهای زیارتی برای آخر هفته دانشجویان خوابگاهی لازم است اما آیا کافی است؟!
 
وضعیت اسفبار اوقات فراغت دانشجویان خوابگاهی به روشنی بیانگر این مطلب است که به راحتی از کنار دانشجویان با سطح اعتقادی نسبتاً پایین گذشته ایم!
 
برنامه ریزی جهت اردوهای قم، جمکران، مشهد و .... و اختصاص آخر هفته های خوابگاه به قرائت دسته جمعی دعای کمیل، دعای ندبه و ختم صلوات ستودنی است اما فراموش نکنیم که آخر هفته عده ای از دانشجویان خوابگاهی ما در وب گردی های عموماً غیراخلاقی، چت کردن ها، ساعت ها وقت گذاشتن برای دانلود آخرین مدل لباس و آرایش، پرداختن به دوستی ها و روابط نامشروع، از دوستی های خیابانی گرفته تا روابط شبه هم جنس گرایی در محیط خوابگاهی- شرکت در پارتی ها و یا برپایی سور و سات رقص و پایکوبی در فضای خوابگاه خلاصه شده است.
 
معضل فوق حاکی از آن است که تدابیر فرهنگی ما در جلب مشارکت حداکثری دانشجویان با سطوح گوناگون اعتقادی و بهره وری بالای آنها از برنامه های مذهبی و ساده عاجز ماندند.
 
یکی از مسایلی که به نوبه خود منجر به تقویت بستر ضد فرهنگی شده است، انتخاب محیط جغرافیایی نامناسب جهت احداث خوابگاه های دانشجویی می باشد.
 
خانم دانشجو که از نظر اعتقادی و حتی هویت یابی هنوز به مرحله ثبات نرسیده است از شهر یا روستای محروم (منظور محرومیت نسبی از اطلاع رسانی های دینی- فرهنگی و آسیب شناسانه) است.
 
در یکی از دانشگاه های معتبر کلان شهر تهران مشغول به تحصیل است.
 
اما خوابگاهش کجاست؟ در یکی از محله های شمالی شهر تهران که بدحجابی ها و رواج فرهنگ غرب گرایی موج می زند!
 
اینکه این دانشجو با هر بار بیرون آمدن از خوابگاه جهت تفریح، خرید یا حتی رفتن به دانشگاه و مواجه با مسائل نه تنها غیراخلاقی و غیردینی بلکه ضد اخلاق و دین و فرهنگ با چه چالش و تناقض عظیم و بعضاً مخرب فکری- میان ارزش ها و آموخته های قبلی اش در فضای بسته با دیده ها و شنیده های فعلیش در کوچه پس کوچه های شمال شهر، دست و پنجه نرم می کند و عاقبت چه بر سر سازه های فرهنگی ذهنش خواهد آمد قضاوتش با شماست.
 
اگر چه در میان دانشجویان خوابگاهی عده ای محجوب به حیا و عفیف را می توان یافت اما حضور افرادی با باورهای دینی بی ثبات و متزلزل انکارناشدنی است.
 
آیا متولیان دانشگاهی قبل از انتخاب محیط احداث خوابگاه ها، پیش نگری عقلایی و برآورد آسیب های احتمالی چنین تصمیمی را برخود لازم و واجب دانسته اند؟!
 
آیا غنی سازی فرهنگی برنامه ها و اردوهای دانشجویی از عرشه شعار پایین آمده اند و سرلوحه تصمیمات قرار گرفته است؟!
 
آیا متولیان فرهنگی جامعه عمل به راهبردهایی از قبیل بهره گیری از نیروهای کارآمد در عرصه فعالیت های فرهنگی، تقویت کادر فرهنگی، شناسایی ظفیت ها و توانمندی های دختران دانشجو و بهره گیری از آنها جهت بهینه سازی وضعیت فرهنگی – اجتماعی محیط های دانشگاهی و خوابگاهی، تخصیص بودجه و منابع مالی لازم جهت تامین اوقات فراغت دانشجویان، گسترش امکانات و تجهیزات فرهنگی خوابگاه ها در اوقات فراغت دانشجویان و هماهنگی میان امور خوابگاه ها و دستگاه های مربوط جهت اختصاص پارک ها و مراکز تفریحی مختص دانشجویان دختر پوشانده اند؟! تا چه حد – در مقام عمل- به امر خطیر آموزش خانواده ها با رویکرد ترویج تربیت اسلامی بها داده شده است؟! تغییر اساسی بنیان های فلسفی حیطه آموزشی و پرورشی چطور؟!
 

دانشجویان چه می گویند:


کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی می گوید: انتخاب نوع سرگرمی قبل هر چیزی به اعتقادات افراد بر می گردد  بعد به محیط. فرد می تواند در شرایط خطر قرار گیرد ولی انتخاب درستی داشته باشد، ولی به طور کلی نباید تاثیر محیط را انکار کرد چون تجربه مکرر سرگرمی هایی از این قبیل حتی حساسیت آدم معتقد را هم تحت تاثیر قرار می دهد و باعث غفلت می شود و گناه را عادی می کند. بنابراین انتخاب سرگرمی های نامشروع توسط افراد معتقد در جایی که بستر دین داری کمرنگ شده چندان دور از انتظار نیست.


در نظر بگیرید شخصی را که در یک خانواده متدین بخواهد شرب خمر یا پاسور بازی کند، نه بستری مهیاست و نه پذیرشس از سوی خانواده. ولی در محیط آزادتر که باید و نبایدهای بیرونی برداشته شده، حفظ دین سخت تر است و البته ارزشمندتر. حالا در نظر بگیرد فضای آزاد خوابگاه را برای انتخاب نوع سرگرمی! پس مهیا بودن بستر دین داری در محیط های مختلف فرق دارد.

خانم دهقانی؛ کارشناسی علوم تربیتی عقیده دارد سرگرمی دانشجویان خوابگاهی؛ عضویت در سایت های مختلف، چت کردن، با دوست پسر بیرون رفتن، شرکت در پارتی ها و تهران گردی و ... ایشان همچنین دلایل این نوع شادی و تفریحات را چنین بر می شمارند: بی کاری، تنهایی، خانواده خشک و متعصب، دوست ناباب.

 

خانم رضایی، کارشناسی کتاب داری می گوید: خب مادر خوابگاه یکسری کارهایی انجام می دهیم که وقت مان بگذرد در واقع در محیط خوابگها اکثر به خاطر این که بی کار هستند از هم تاثیر می پذیرفند مثلا چت می کنند، به وبلاگ ها و سایت ها سر می زنند و عضو می شوند- اتفاقا من هم از این تفریح خوشم می آید- البته شخصا سعی می کنم غیراخلاقی نشود. از دیگر سرگرمی های ما این اس تکه با دوستان و هم خوابگاهی هایمان می رویم بیرون. خیابان و خرید و تفریح. گاهی اوقات که مسئولین خوابگاه اردو برگزار نمایند استقبال می کنیم.

 

قضاوت با خودتان شما مسئول با دغدغه دانشگاه باشید یا جای پدر و مادر این بچه ها یا ناظر مسلمان دیگر چه می گویید؟ 

  

دیدگاه شما در مورد : رقص در خوابگاه دختران!

 رقص در خوابگاه دختران!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر