صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
حامی صهیونیست ها خواستار تعلیق هسته ای ایران شد

تعیین 4 شرط برای ایران در مذاکرات ژنو!

بیشتر تحلیلگران معتقدند ایالات متحده آمریکا که همواره از رژیم صهیونیستی حمایت می کرده، برای آن که از ذهنیت منفی مردم ایران نسبت به خود بکاهد، این بار "بازی در نقش حمایت از صهیونیست ها" را به فرانسه سپرده است.

کد خبر : 4618

تاریخ انتشار : 27/08/1392 - 11:48


تعیین 4 شرط برای ایران در مذاکرات ژنو!

به گزارش خط امید بهشهر _ با نزدیک شدن به دور سوم مذاکرات ایران و 5+1 در ژنو، فرانسه در ادامه نقش حمایتی خود ار رژیم صهیونیستی، تلاش می کند مذاکرات را به حاشیه برده و از رسیدن به توافق جلوگیری کند. بازی تخریبی فرانسه در دور قبلی مذاکرات با سکوت آمریکا و دیگر کشورهای غربی همراه بود.

در دور پیشین مذاکرات هسته ای، در حالی که فرانسه در لحظات آخر نقش تخریبی خود در مذاکرات را ایفا کرده بود؛ "جان کری" وزیر خارجه آمریکا مدعی شده بود که مشکل از سوی 5+1 نبود  بلکه این ایران بود که آمادگی امضای توافق را نداشت! البته بلافاصله پس از اظهارات غیر واقعی کری، "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که علت به نتیجه نرسیدن مذاکرات، اختلاف میان 5+1 بوده است.

وب سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) نوشته است:

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه که به اسرائیل سفر کرده برای دستیابی به توافق مقدماتی هسته‌ای با ایران در مذاکرات این هفته در ژنو سوئیس، چهار شرط تعیین کرده است.

آقای اولاند که روز یکشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) برای در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صحبت می‌کرد گفت: «من از یک توافق مقدماتی حمایت می‌کنم ولی (این توافق) باید بر اساس چهار نکته باشد.»

او گفت: «خواسه اول: ایران بدون معطلی تمام تاسیسات اتمی خود را تحت نظارت بین المللی قرار دهد. نکته دوم، غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف کند. سوم، ذخایر اورانیوم غنی سازی شده را کاهش دهد. و در ‌‌‌نهایت، ساخت راکتور (آب سنگین) اراک را متوقف کند.»

این در حالیست که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل محمد حسن آصفری، یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که ایران تعلیق غنی سازی اورانیوم و تعطیلی هیچکدام از سایت‌های اتمی را در دستور کار خود ندارد.

به گزارش ایرنا، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز یکشنبه با تیم مذاکره کننده اتمی ایران دیدار و گفتگو کرده‌اند و موضع تهران در گفتگو‌های بعدی این است که هر پیشنهادی درباره تعطیلی مراکز هسته‌ای، تعطیلی غنی سازی اورانیوم و خروج مواد تولید شده از کشور، مورد قبول ایران نخواهد بود و در بیانیه پایانی احتمالی نخواهد آمد.

دور تازه مذاکرات ایران و قدرت‌های بزرگ روز چهارشنبه این هفته در ژنو برگزار خواهد شد.

در آستانه این مذاکرات، تحرکات دیپلماتیک و رسانه‌ای دولت اسرائیل علیه توافق احتمالی به شدت افزایش یافته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یکشنبه در مراسم استقبال از رئیس‌جمهور فرانسه، گفت آقای اولاند به دلیل مخالفتش با برنامه هسته‌ای کنونی ایران، «دوست واقعی» اسرائیل است.

او گفت: «فرانسه مانند اسرائیل آرزوی خاورمیانه‌ای با ثبات و معتدل را دارد که در آن همه مردم در صلح، امنیت و احترام متقابل در کنار یکدیگر زندگی کنند.»

فرانسوا اولاند برای سفری سه روزه به اسرائیل رفته است.

او گفته است: «تا موقعی که مطمئن نشویم ایران تصمیم گرفته است که برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای خود را تعطیل کند همه تحریم‌ها و تعقیب مطالبات خود را ادامه می‌دهیم.»

 

 

دیدار اولاند با روحانی در سازمان ملل متحد

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می‌داند اما می‌گوید آماده است که برای رفع نگران‌های بین المللی گام‌های عملی بردارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه گفت که گفتگوهای اتمی به مرحله «بسیار حساسی» رسیده است.

آقای ظریف در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تاکید کرد که ایران تعلیق کلی غنی‌سازی اورانیوم را خط قرمز می‌داند و از آن عبور نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال درباره آینده مذاکرات هسته‌ای ابراز خوش بینی کرده است.

او گفت: «معتقدم درباره هدف مشترک و تصویر نهایی اختلاف جدی وجود ندارد. لازم است این اقدامات را در مجموعه‌ای تعریف و تدوین کنیم. فکر می‌کنم در قالب گفت‌وگوهایی که انجام شده است، امکان رسیدن بر یک طرح مدون وجود دارد.»

اسرائیل از توافق احتمالی میان ایران و قدرت‌های غربی خشمگین شده و آن را «اشتباهی تاریخی» می‌داند اما متحدان غربی اسرائیل، به ویژه آمریکا، تاکید کرده‌اند که نگرانی‌های اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران را فراموش نمی‌کنند و آن را در مذاکرات مد نظر دارند.

وب سایت رادیو فردا(radiofarda) هم با انتشار این خبر نوشته است:

اين نخستين بار است که بلندپايه ترين مقام فرانسه وجود اين چهار شرط از سوی کشورش را برای پذيرش يک توافق هسته ای با ايران تاييد می کند.

تاييد اين شرط ها در حالی بود که آقای اولاند از يکشنبه سفر رسمی خود را به اسرائيل آغاز کرده و بخاطر موضع گيری قاطع فرانسه در برابر برنامه اتمی ايران، مورد «ستايش» مقامات اسرائيل قرار گرفته که از او به عنوان «يک قهرمان بزرگ» استقبال کرده اند.

آقای اولاند در اين نشست خبری همچنين گفت «پيشرفت در مذاکرات اخير ژنو کافی نيست».

پس از مذاکرات اتمی دو هفته پيش ميان کشورهای گروه ۱+۵ با ايران در ژنو، ارزيابی های بسياری نشان می داد که فرانسه عامل ناکام گذاشتن تفاهم با ايران بوده و شرط هايی را عنوان کرده است.

پاتريک ميزناو،  سفير فرانسه در تل آويو پنجشنبه گذشته در يک نشست خبری در جمع نمايندگان رسانه های اسرائيل اين شرط ها را برای نخستين بار مورد تاييد قرار داد اما فرانسوا اولاند خود يکشنبه شب در همآيش مطبوعاتی مشترک با نخست وزير اسرائيل، قائل شدن اين شرط ها را به صورت قوی تر تاييد کرد.

اين درحالی است که جان کری وزير امور خارجه آمريکا هفته گذشته در ابوظبی گفته بود، کشورهای ۱+۵ در مورد پيشنهاد ارائه شده به ايران تفاهم کامل داشتند بلکه «اين ايران بود که در آن لحظه خاص نتوانست اين پيشنهاد را بپذيرد»[!]

با وجود اين، مقاماتی در جمهوری اسلامی ايران در روزهای اخير فرانسه را تلويحاً عامل ناکامی در دستيابی به تفاهم دانسته اند.

آقای اولاند در کنفرانس خبری يکشنبه شب در بيت المقدس، در حالی شرط های چهار گانه فرانسه را برای تنظيم تفاهم هسته ای با ايران علنی کرد که ساعاتی قبل از آن، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران يکشنبه درتهران تکرار کرد که بدون برسميت شناختن حق غنی سازی ايران نمی توان در انتظار دستيابی به توافقی در مذاکرات آتی بود.

قرار است دور بعدی گفت و گوهای ايران و قدرت های جهانی چهارشنبه بيست و نهم آبان، بيستم نوامبر، در ژنو، و پس از ديداری ميان جواد ظريف با کاترين اشتون، رييس سياست خارجی اتحاديه اروپا، از سرگرفته شود.

بنيامين نتانياهو در نشست خبری شامگاه يکشنبه با اولاند، مدعی شد که «مسئوليت سنگين جلوگيری از وقوع يک هولوکاست ديگر عليه قوم يهود» بر دوش او قرار دارد.

نتانياهو از چند سال پيش مدعی است که ايران با دستيابی به توان هسته ای نظامی، اسرائيل را منهدم خواهد کرد و هولوکاست، کشتار يهوديان، تکرار خواهد شد.

نخست وزير اسرائيل يکشنبه در نشست دولت خود در بيت المقدس اعلام کرد که تمامی اين هفته را به مقابله با برنامه اتمی ايران اختصاص داده و پس از چند دور مذاکرات کاری با فرانسوا اولاند، چهارشنبه به مسکو می رود تا با ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه در مورد ايران گفت و گو کند و جمعه نيز با جان کری وزير خارجه آمريکا که دوباره به اسرائيل می آيد، در مورد ايران گفت و گو خواهد کرد.

نخست وزير اسرائيل يکشنبه در مصاحبه با سی ان ان نيز مدعی شد که يک «توافق بد» با ايران، کار را به جنگ می کشاند. او به سی ان ان گفت «اکنون زمان کاهش تحريم ها عليه ايران نيست».

نتانياهو در نشست خبری مشترک با اولاند، پس از اولين دور گفت و گوهای کاری نيز گفت، تحريم ها عليه ايران بسيار کارساز است و برای همين است که ايرانی ها اينهمه زير فشار قرار گرفته و حاضرند که «نان را فوری در تنور بچسبانند و توافق را قبول کنند اما بايد هزينه اين پذيرش را برای آنها بالا ببريم و نگذاريم که يک توافق بد بدست آيد».

رييس جمهوری فرانسه نيز در اين مورد گفت «بدون تحريم ها ايران هرگز مانند الآن موضع نمی گرفت و اين سنگينیِ تحريم هاست که ايران را به پای اين ميز مذاکرات آورده است».

در همين حال، اولاند گفت که اگر شرط های چهار گانه فرانسه از سوی ايران اجابت شود، فرانسه از توافق حمايت می کند.

آقای اولاند ساعاتی پيش از آن، در بدو ورود به اسرائيل نيز گفته بود فرانسه «توسعه سلاحهای اتمی را تحمل نمی کند و تا زمانی که مطمئن نشود ماهيت نظامی برنامه اتمی ايران کاملاً برطرف نشده، بر سر موضع خود می ايستد».

رييس جمهوری فرانسه افزوده بود، تعهد کشورش به امنيت اسرائيل «ديرينه و تزلزل ناپذير است».

شيمون پرز رييس جمهوری اسرائيل در استقبال از رييس جمهوری فرانسه با ستايش از موضعگيری اين کشور در قبال برنامه اتمی ايران گفت «اگر ايران توان اتمی نظامی داشته باشد، همه کشورهای خاورميانه اين مسير را خواهند رفت».

وب سایت دویچه وله(dw.de) نوشته است:

رئیس جمهوری فرانسه در حال حاضر در اسرائیل طرفداران فراوانی دارد، زیرا او بود که یک هفته پیش مانع تفاهم غرب با ایران بر سر برنامه‌های اتمی این کشور شد. وزیر خارجه فرانسه در آخرین مذاکرات ژنو میان ایران و گروه ۵ + ۱ گفت که کشورش با امضای تفاهم‌نامه پیش از روشن شدن وضعیت نیروگاه اراک و ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده‌ی ایران مخالف است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با قدردانی از اولاند گفت "او دوست واقعی اسرائیل است."

 

 

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، به همراه شریک زندگی‌اش خانم والری تریروایلر و هیئتی بلندپایه از وزیران و کارفرمایان فرانسوی به اسرائیل سفر کرده است.

روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) قرار است در ژنو مذاکره میان گروه ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین، به انضمام آلمان) با ایران ادامه یابد. طرفین مذاکره اعلام کرده‌اند که به توافقی مقدماتی بر سر حل بحران هسته‌ای ایران نزدیک شده‌اند. این توافق اولیه می‌تواند مبنایی برای توافق پایداری باشد که بتواند خصلت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند.

نزدیک شدن گروه ۱+۵ با ایران و احتمال توافق میان آنها نگرانی اسرائیل را برانگیخته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هشدار داده در صورت انعقاد توافق نادرست، اسرائیل حق حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌دارد.


منبع : جام

 

  

دیدگاه شما در مورد : تعیین 4 شرط برای ایران در مذاکرات ژنو!

تعیین 4 شرط برای ایران در مذاکرات ژنو!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر