صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
همزمان با هفتمین روز محرم؛

سنت دیرینه «علم گردش» به یاد علمدار کربلا + تصاویر

همزمان با هفتمین روز محرم الحرام سنت دیرینه علم گردش به یاد علمدار کربلا برگزار می شود.

کد خبر : 4587

تاریخ انتشار : 22/08/1392 - 00:13


سنت دیرینه «علم گردش» به یاد علمدار کربلا + تصاویر

به گزارش خبرنگار آیینی خط امید بهشهر آیین علم گردانی یا علم گردش که  بیش از یک قرن سابقه دارد طبق سنت هر ساله و دیرینه، همزمان با هفتمین روز محرم به یاد علمدار کربلا در کوچه پس کوچه های شهر برگزار می شود.

این مراسم از اذان صبح آغاز و تا بعد از ظهر همان روز ادامه دارد و برنامه های مختلفی همچون سینه زنی، مداحی برگزار می شود و علم ها به منازل تک تک مردم رفته و مردم با پرداخت نذورات خود، حاجات خود را از علمدار کربلا درخواست می کنند.

آماده سازی علم و آغاز علم گردانی

صبح روز برگزاری این مراسم، مراسم علم بندان برگزار می شود. در این مراسم هیئت امنای مسجد به آذین علم می پردازند و آن را با نذوراتی همچون پارچه های سبز و روسری نذری آذین بندی می کنند.

برای  شکل گیری دسته ها، ابتدا علم و پرچم ها را پیشاپیش دسته به حرکت درمی آورند و مردم پشت سر آنان به حرکت خود ادامه می دهند و اشعاری که از سوی مرثیه خوانان خوانده می شود به طور هم صدا تکرار می کنند.

علم ها به هر خانه ای که می رسند صاحبخانه نیز ابتدا علم را بوسیده و سپس به منظور تبرک با آب یا گلاب شستشو می دهند و نذورات خود را به علمدار می دهند و اگر اهالی آن خانه نذری داشته باشند دستمال، روسری و یا شالی به علم می بندند و اسفند دود می کنند.

برخی از خانواده ها نیز اگر نذر داشته باشند، به هنگام ورود علم، گوسفند قربانی می کنند و گوشت آن را برای برگزاری مراسم روز عاشورا به مسجد و یا حسینیه می برند.

گفتنی است دسته علم گردانی به خانه افرادی که در یک سال گذشته فوت کرده اند نیز رفته و با خواندن مرثیه و قرائت فاتحه ای یاد رفتگان را گرامی می دارند.

در ادامه همین مطلب نیز گزارش تصویری علم گردانی یا علم گردش از محله رباط خلیل شهر آمده است.

 

 

 

 

  

  

دیدگاه شما در مورد : سنت دیرینه «علم گردش» به یاد علمدار کربلا + تصاویر

سنت دیرینه «علم گردش» به یاد علمدار کربلا + تصاویر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر