صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

یورتمه اسب فرانسوی و موانع توافق هسته ای

کد خبر : 4550

تاریخ انتشار : 21/08/1392 - 11:35


یورتمه اسب فرانسوی و موانع توافق هسته ای

به گزارش خط امید بهشهر _ پس از چند روز مذاکره ی فشرده ی دیپلماتیک و کارشناسی در ژنو در مورد پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران،آنچه که کاملا واضح می نمود، این بود که هرچه مذاکرات به روز های پایانی خود نزدیک تر می شد، انرژی حاکم بر فضای مذاکرات افزایش قابل ملاحظه ای می یافت. خبر های بدست آمده از ژنو کاملا موید این نکته بود که مذاکرات در حال رسیدن به یک نقطه ی اوج مثبت است. آنچه همه ی این گمانه زنی ها را افزایش می داد و جزو ویژگی های بارز این دور از مذاکرات به شمار می رفت افزایش سطح مذاکرات با سرعت قابل توجهی از معاونین و کارشناسان به وزرا بود. حضور جدی و پشت سر هم وزرای کشور های غربی که از فرانسه آغاز و به روسیه ختم شد. گمانه زنی درمورد هدف از حضور هریک از طرف ها با توجه به منافعشان کار دشواری نبود. اما برآیند این جریان، پیش بینی ها برای رسیدن به یک توافق را تداعی می کرد. در این میان اظهار نظر های مخالف و البته عجولانه ی سران رژیم صهیونیستی هم این مدعا را تقویت می کرد.هرچه به انتهای  مذاکرات و ساعات پایانی آن نزدیک تر می شدیم، خوش بینی ملموسی هم برفضای مذاکرات و هم بر افکار عمومی در حال شکل گیری بود که حوادث قابل تاملی باز هم عدم توافق را حاصل نمود.

سربازان تازی، سیاهی لشکر پر هیاهو
نقش آفرینان عرب منطقه خارمیانه که همواره وفاداری خود را به طرف های غربی خصوصاً آمریکا و رژیم صهیونیستی به اثبات رسانده اند، به نظر می رسید همچنان در حال پیگیری سناریوی ایجاد هیاهوی کاذب و برهم زدن فضای شفاف و روان مذاکرات می باشند.سال هاست در هر عرصه مهم بی المللی که یکی از غربی ها برای ایفای نقش خود نیاز به فضای لازم داشته باشد،این عرب های خود فروخته ی خاورمیانه بوده اند که وظیفه ی فضاسازی لازم را بر عهده گرفته اند.

اسب وحشی فرانسوی، فیل رام انگلیسی و رخ همیشه گوشه نشین آلمانی
یکی از نمود های این دور از مذاکرات، در رفتار های سه کشور اروپایی رقم خورد. رفتار های کاملا متناقض که خبر از نماشی سوری می داد. نمایش تاخت و تاز کاملا مقرضانه و البته از پیش برنامه ریزی شده ی فرانسوی ها بر صفحه شطرنج مذاکرات. قصد آرام آلمان ها از به نتیجه رسیدن  تحت هر شرایط مذاکرات، برای یکی از بزرگترین ضرر دیده ها از تحریم یک جانبه ایران و آرامش رضایت مندانه انگلیسی ها از روند مذاکرات که انسان را به فکر فرو می بُرد که باز هم دود از کنده بلند می شود و هرگاه بوی توطئه می آید، پای انگلیسی ها در میان است. اما آنچه مشخص است این که این یکه تازی در ساز مخالف از سوی فابیوس فرانسوی کاملا هماهنگ شده با آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است که البته از کنفرانس خبری جان کری پس از ملاقات های ژنو هم مشهود بود.

خوش رقصی یانکی ها برای سگ نگهبان
جان کری که در زمان مذاکرات در سفر دوره ای خود به خاورمیانه و در سرزمین های اشغالی به منظور رایزنی بر سر نوع رفتار واشنگتن در قبال دیپلماسی جدید ایرانی ها بود، با تماس وسوسه انگیز مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، ضمن بیان موضع هماهنگ با تل آویو و دفاع از حقوق رژیم اشغالگر، سفرش را نیمه تمام گذاشته و عازم ژنو برای دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان شد. به نظر روند مذاکرات آنچنان حساس درحال پیگیری بود که حضور شخص وزیر امور خارجه آمریکا در کارزار و تماس های پیاپی وی با کاخ سفید و در قبال آن تماس های مکرر اوباما با نتانیاهو امری لازم می نمود.

در نگاه کلان به جبهه 5+1 در این دور از مذاکرات می توان به نکات ذیل اشاره کرد:

  1. اختلافات فراوانی در این جبهه موج می زند.طرف غربی گزینه تحریم را وسط میز گذاشته و هر یک از اعضا چنگی بر آن می زنند.بعضی به این نتیجه رسیده اند که باید تحریم ها را بردارند؛بعضی صحبت از کم یا زیاد کردن تحریم ها می کنند و رژیم صهیونیستی  - بخوانید آتش بیار همیشگی معرکه ها – هم با بیان ممانعت از اعمال تحریم های جدید به جای کاهش تحریم ها به چشم یک امتیاز بزرگ برای ایران، نقش اساسی در این اختلاف و نرسیدن به یک نظر واحد ایفا می کند.هدف اسرائیل از عدم تزلزل تحریم ها علیه ایران، صرف محدود و منزوی نگه داشتن ایران و عدم در اختیار قرار دادن فرصت تنفس آزادانه به طرف ایرانی، جهت آرامش بیشتر خود است.
  2. با توجه به اینکه طرف غربی هرگز تمایل به عقب نشینی از اصل تحریم ها و یا حتی کاهش تحریم ها را هم ندارد و  می خواهد با آزاد سازی بخشی از حق بلوکه شده ی ایران، به مثابه دادن آب نبات چوبی، امتیازات بزرگی بدست آورد؛به این نکته هم توجه خواهد داشت که با وجود عزم طرف ایرانی به منظور به نتیجه رسیدن مذاکرات ،تلاش قابل توجهی که انجام گرفته و پشتیبانی عظیمی که هم از جانب رهبری و هم ملت صورت پذیرفت، اگر در دور بعدی به نتیجه نرسند باید منتظر شنیدن از روز میز آمدن برخی گزینه های جدید و غیر منتظره از سوی ایران باشند.به نوعی غربی ها باید دور بعدی مذاکرات را آخرین فرصت خود بدانند.
 
از سوی دیگر ضمن قدردانی از تلاش و زحمات فراوان تیم دیپلماتیک و کارشناسی جمهوری اسلامی ایران که کاملا مشهود بوده است و بیان حمایت همه جانبه از فرزندان ملت در هیئت مذاکره کننده، نکات مهمی را متذکر می شویم:
  1. تجربیات بدست آمده از ملی شدن صنعت نفت و حوادث قبل ، حین و بعد از آن، می تواند یکی از بهترین الگو ها برای تبیین نگاه راهبردی درست تیم مذاکره کننده کشورمان در دور یا دورهای بعدی مذاکرات باشد که انشاالله در مقالات بعدی به آن پرداخته خواهد شد.
  2. آنچه محافل غربی و صهیونیستی خود نیز به آن اذعان دارند این است که ضرر عدم توافق در مذاکرات و حتی تدوین تحریم های بیشتر علیه ایران، برای خودشان بسیار بیشتر و مخرب تر خواهد بود. لذا همچنان این موضع قدرت است که برگ برنده در مذاکرات با طرف در حال فروپاشی غربی است.
  3. به توافق در مذاکرات نباید به چشم یک پایان طولانی یا نتیجه نگریست.بلکه باید در صورت دستیابی به توافق در هر زمانی، آن را به دید یک آغاز و شروع مقتدرانه در یک مسیر پر تنش برای رسیدن به آرمان ها انقلاب نگاه کرد.
  4. چه در برابر آزادسازی حقوق بلوکه شده ی خود و چه کاهش تحریم ها نباید موافقت و یا تصمیم غیر قابل برگشتی اتخاذ شود.
  5. بحث درمورد پذیرش پروتکل الحاقی امری بی شرمانه بوده و هرگز نباید از طرف هیئت ایرانی در هیج زمانی مورد موافقت قرار گیرد.چرا که این امر هم نیاز به بررسی مجلس شورای اسلامی دارد و هم نیازمند پذیرش معاهده ی ان پی تی از این پروتکل از جانب رژیم صهیونیستی است که باید به آن به چشم یک برگ برنده دیپلماتیک نگاه کرد.
 
جمع بندی نهایی:
یکی از تفاوت های رفتار الهی با رفتار شیطانی در این است که خداوند می فرماید:اگر بنده ام یک قدم به سوی من بردارد، من ده قدم بسویش بر می دارم.اما شیطان، با یک قدمی که انسان به سوی او بردارد نه تنها قدمی از قدم بر نمی دارد بلکه تا انسان را در برابر خود به زانو در نیاورد هرگز دست بردار نیست.روند درخواست های آمریکایی های صهیونیست درمورد پرونده هسته ای ایران از تعلیق غنی سازی 20% ، کاهش تعداد و سرعت سانتریفیوژ ها و اجرای پروتکل الحاقی تا درنهایت هم تعلیق کامل غنی سازی که درواقع  از زانو زدن ایران در مسئله پرونده ی هسته ای در مقابل غرب حکایت خواهد داشت، مبیّن همین نکته است و چهره ی شیطانی شیطان بزرگ بگفته ی بنیانگذار انقلاب اسلامی را نشان می دهد.پس نباید به لبخند های شیاطین دلخوش بود.باید لایه های زیرین تحرکات آن ها را زیر ذره بین تحلیل کرد تا به اشتباه استراتژیک دچار نشد.
این دور هم همانطور که رهبر معظم انقلاب پیش بینی فرمودند و از عدم خوش بینی خود در رسیدن به توافق صحبت کردند، نتیجه ای حاصل نگردید.لذا نهال سی و چند ساله انقلاب  اسلامی به گفته ی رهبری انقلاب همچنان در حال تجربه ی آزمون های سخت است و باید به این مذاکرات هم به چشم یک تجربه ی گران بها در شناخت ریشه بی اعتمادی و عدم حصول نتیجه به غرب بنگریم.

ولا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون إن کنتم مومنین. ( آل عمران/139)
نویسنده : ایمان حبیبی


Errn : 003

در حال حاضر مشکلی در رابطه با تنظیمات بانک اطلاعاتی وجود دارد!!!

لطفا دقایقی دیگر سعی کنید.

باتشکر.

Site Admin