صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

فرصت سوزی در دوران جمهوری اسلامی

برهمگان روشن است تفكري كه در حكومت اسلامي بجاي تكيه بر ظرفيت ملت خود و اعتماد به وعده هاي الهي بر هماهنگي با كدخداي جهان مادي مي انديشد، خود را موظف به خدمت رساندن به بزرگترين رزمايش جهان اسلام عليه دنياي طاغوت، كه ميتواند راه احياي تمدن نوين اسلامي را هموار كند، نداند!

کد خبر : 45155

تاریخ انتشار : 06/08/1396 - 14:15


فرصت سوزی در دوران جمهوری اسلامی

به گزارش خط امید؛  اربعين حسيني روز ٢٠ صفر و چهلمين روز واقعه كربلا و شهادت امام حسين عليه السلام است.


 در حديثي از امام حسن عسكري عليه السلام پنج نشانه براي مومن شمرده شده است يكي از اين پنج نشانه زيارت اربعين است

 

شهيد قاضي طباطبايي در كتاب تحقيق درباره اول اربعين سيدالشهدا مي نويسد، حركت به سوي كربلا در  روز اربعين از زمان امامان معصوم در بين شيعيان رايج بوده است و شيعيان حتي در زمان بني اميه و بني عباس نيز به اين حركت مقيد بوده اند!

 

از آنجايي كه زيارت كربلا با يادآوري واقعه دردناك عاشوراي ٦١ هجري مردم را متوجه ظلم و جور بني اميه و نظلوميت آل طه عليهنا السلام ميكرد و سبب روشنگري در جامعه شده و عامل گرايش مردم به سوي ائمه اطهار ميشد دستگاه اموي و پس از آن بني عباس به مخالف جدي و مقابله با زيارت اباعبدالله عليه السلام مي پرداختند! 

 

در تاريخ آمده است متوکل عباسي در دوران حكومت خود بشدت با زيارت حرم حضرت اباعبدالله عليه السلام مبارزه ميكرد بطوري كه دستور به تخريب و به آب بستن قبر مطهر امام حسين عليه السلام را صادر نمود!

و از همين روي پاسگاه‌هایی را نزدیک شهر کربلا ایجاد کرد كه ‌‌مأمورانش به محض اطلاع از حضور  شخي برای زیارت، او را دستگیر ‌‌می‌کردند

 

 در نمونه اي ديگر دستور داد زیارت قبر امام حسین‌‌(ع) به شرط قطع دست راست‌‌، آزاد است! در ‌اندک زمانی صف مشتاقان زیارت با وجود این شرط نیز طولانی شد!

 

بعنوان مثال؛ مسعودی، مورخ بزرگ، در کتاب مروج الذهب ‌‌می‌نویسد: خانمی‌ که به قصد ثبت نام زیارت حرم امام حسین ‌‌(ع) مراجعه کرده بود، دست چپ خود را برای قطع کردن بیرون آورد. ‌‌مأموران به وی متذکر شدند که بهای زیارت، قطع دست راست است. خانم با نشان دادن دست قطع شدۀ خود گفت: «دست راستم را سال گذشته قطع کردید!»

 

با تمام این سختگیری‌ها، مجدداً به متوکل خبر رسید که مردم دسته‌دسته برای زیارت مقبرۀ حسینی ‌‌می‌روند. وی یکی از سرلشگرانش را همراه سپاهی به سوی کربلا روانه کرد و دستور داد بین مردم به بیزاری از زائران قبر مطهر جار بزنند و مردم را از رفتن به زیارت بازداشت و به تعقیب خاندان أبی‌طالب و شیعیان پرداخت و تعداد بی‌شماری از آنان را به قتل رساند. شدت سختگیری بدانجا رسید که متوکل دستور داد هرکس حتی قصد زیارت دارد، او را بکشید.

 

چنانچه ذکر شد، در طول تاریخ همواره مشکلاتی بر سر راه زیارت کربلا وجود داشته است؛ البته در سال‌های اخیر و پس از سرنگوني نظام ديكتاتوري صدام، این مشکلات از سوي دولت عراق مرتفع شده و مردم با آسودگی بیشتری سفر ‌‌می‌کنند


اما متاسفانه در عصر جمهوري اسلامي نيز چند ساليست كه دولت، از اشتياق ايرانيان در زيارت اربعين به فكر كسب درآمد افتاده است! و فرصت فوق العاده استفاده از زبان مشترک ملت‌های مختلف شیعه را می سوزانند!
 

با يك جستجوي ساده در اخبار روزهاي اخير موارد متعددي از كارشكني هاي دولت جناب اقاي روحاني را ميتوان برشمرد، از گراني هاي نا متعارف و بعضا دو برابري نرخ بليط هاي هواپيما و اتوبوس گرفته تا گرانتر فروختن دلار به مسافران اربعين!

 

همه ي اينها درحاليست كه رهبري معظم انقلاب در عظمت پياده روي اربعين می‌فرماید:« این کسانی که این راه را طی کردند و این حرکت عاشقانه را و مؤمنانه را دارند انجام می‌دهند، واقعاً دارند حسنه‌ای را انجام می‌دهند. این یک شعار بزرگ است، لا تُحِلّوا شَعائِرَ الله، این بلاشک جزو شعائرالله است. جا دارد که امثال بنده که محرومیم از این جور حرکت‌ها عرض بکنیم که «یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً». همان طور که عرض کردیم، این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک کننده و عمل کننده است؛ هم عشق و محبّت»


البته برهمگان روشن است تفكري كه در حكومت اسلامي بجاي تكيه بر ظرفيت تاي ملت خود و اعتماد به وعده هاي الهي بر هماهنگي با كدخداي جهان مادي مي انديشد، خود را موظف به خدمت رساندن به بزرگترين رزمايش جهان اسلام عليه دنياي طاغوت، كه ميتواند راه احياي تمدن نوين اسلامي را هموار كند، نداند!

 

آنچه قابل توجه است اینکه، هیچ چیز نمی‌تواند راه زیارت را ببندد و شور و حرارت حسینی را خاموش کند. چنانچه رسول خدا (ص) فرمودند: «به‌درستی که از شهادت حسین ‌‌(ع) حرارتی در قلوب مؤمنین است که هرگز سرد نمی‌شود.» 

  

دیدگاه شما در مورد : فرصت سوزی در دوران جمهوری اسلامی

فرصت سوزی در دوران جمهوری اسلامی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر