صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

راه اندازی دومین دپارتمان زبان فارسی دانشگاه مازندران در قزاقستان

رئیس دانشگاه مازندران از راه‌اندازی دومین دپارتمان زبان فارسی توسط این دانشگاه در دانشگاه آتیرائو کشور قزاقستان خبر داد.

کد خبر : 45116

تاریخ انتشار : 22/07/1396 - 13:16


راه اندازی دومین دپارتمان زبان فارسی دانشگاه مازندران در قزاقستان

به گزارش خط امید؛ سیدخلاق میرنیا طی گفت‌وگویی با اشاره به اجلاس دانشگاه‌های حاشیه خزر در کشور قزاقزستان، اظهار کرد: اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه خزر سالانه جلساتی را در هر یک از اطراف خزر برگزار می‌کند که امسال این اجلاس در شهر آتیرائو کشور قزاقزستان برگزار خواهد شد.
 

وی با بیان اینکه تمام دانشگاه‌های حوزه خزر از استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی در این اجلاس شرکت می‌کنند، افزود: از آنجا که کشورهای حوزه دریای خزر فرهنگ، زبان، گفتمان و منافع مشترک دارند، این اجلاس می‌تواند برای فهم عمومی ساکنان حاشیه خزر بسیار مفید باشد و این اجلاس در واقع نوعی همکاری علمی دانشگاهی است.

رئیس دانشگاه مازندران تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردی که این اجلاس می‌تواند برای دانشگاه مازندران داشته باشد راه‌اندازی دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه آتیرائو کشور قزاقستان است که با راه‌اندازی آن استادی از دانشگاه مازندران برای تدریس به این کشور به آموزش ادبیات فارسی می‌پردازد.

میرنیا همچنین از انعقاد قراردادی برای طرح تحقیقاتی مشترک در دو رشته  باستان شناسی و تاریخی خبر داد.

وی با بیان اینکه نخستین دپارتمان زبان فارسی در شهر گوانگجو کشور چین راه‌اندازی شد، بیان کرد: در حال حاضر استادی از دانشگاه مازندران در این دانشگاه با تعداد 100 دانشجو در حال تدریس است.

رئیس دانشگاه مازندران با بیان اینکه یکی از اهداف ما بین‌المللی کردن دانشگاه مازندران است، خاطرنشان کرد: امیدواریم از این طریق بتوانیم دانشجوی خارجی جذب کنیم و این دانشجویان ضمن آشنایی با فرهنگ کشور ما به عنوان سفیران فرهنگی، فرهنگ کشور ما را به کشورهای دیگر معرفی کنند.

میرنیا با اعلام اینکه در حال حاضر تعداد 60 دانشجو خارجی در دانشگاه مازندران در دو مقطع ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند، ادامه داد: به دلیل ضعف ساختاری نتوانستیم تاکنون دانشجویان بیشتری را از کشورهای دیگر جذب کنیم اما در تلاشیم در سال‌های آتی این تعداد را افزایش دهیم.

وی در پایان گفت: در حال حاضر دانشجویان خارجی ما بیشتر از کشورهای عراق، یمن، سوریه و تاجیکستان هستند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : راه اندازی دومین دپارتمان زبان فارسی دانشگاه مازندران در قزاقستان

راه اندازی دومین دپارتمان زبان فارسی دانشگاه مازندران در قزاقستان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر