صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

چنانچه قیام سرخ حسینی در آن پیچ مهم تاریخی نبود، تمام حقیقت و هویت اسلام از سوی دستگاه طاغوت اُموی و در رأس آن یزید بن معاویه به تحریف و انحراف کشیده می‌شد و از حقیقت اسلام برای نسل‌های بعد چیزی باقی نمی‌ماند.

کد خبر : 45095

تاریخ انتشار : 13/07/1396 - 13:01


اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

 به گزارش خط امید؛  هر بخشی از نهضت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) را که بنگریم، سرشار از درس‌های ناب زندگی است؛ چه در عرصه زندگی فردی و چه زندگی اجتماعی و مبارزه با ظلم و ستم در مسیر برقراری کلمه «الله» در جامعه.
 


در ماجرای عاشورا، حضرت مظلومانه اما با عزت و افتخار در برابر یک فرهنگ منحط جاهلی که تمام اسلام را به تحریف کشانده بود، ایستاد و با خون مطهر خود نگذاشت بدعت‌های جاهلی همچنان در جامعه دینی به جای سنت‌های نبوی مطرح و براحتی از سوی دستگاه طاغوت تبلیغ و ترویج شود.


 
از این حیث ما معتقدیم، اساساً واقعه عاشورا یک تقابل ساده میان جریان حق و باطل نیست، بلکه فراتر از آن، در عاشورا تمام حق در برابر تمام باطل قرار گرفت و همه شاخصه‌ها و مؤلفه‌های این جدال و درگیری را می‌توان در این ماجرا مشاهده کرد.


 
در حقیقت سیدالشهدا(علیه‌السلام) وقتی مشاهده کردند فرهنگ ظالمانه، اشرافی گری پادشاهی و تحریف‌گرِ حقایق اسلام، بر همه مقدرات جامعه اسلامی آن زمان حکمفرما شده، امام در برابر این وضع احساس تکلیف کرده و در وصیتنامه خویش خطاب به برادرشان محمد حنفیه فرمودند؛ «من برای اصلاح امت جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر» حرکت و قیام می‌کنم؛ از این رو اگر قصه تغییر تمام اسلام و تحریف همه حقیقت دین در میان نبود، شاید عاشورا چنین در گستره تاریخ نمی‌درخشید و ماندگار نمی‌شد.
 


بنابراین می‌توان گفت، عاشورا نه تنها بر جریان مکتب و فرهنگ اهل‌بیت(علیهم السلام) و محبان و شیعیان آن، حق بزرگی دارد، بلکه عاشورا به معنای حقیقی کلمه بر همه هویت دینی و بر همه طبقات جامعه اسلامی و بلکه جامعه بشری، حق دارد و از این حیث نباید آن را صرفاً به جامعه دینی خودمان محدود کنیم، زیرا پیام عاشورا فرادینی و فرازبانی است و باید ما از همه ابزارهای فرهنگی و رسانه‌ای موجود استفاده کنیم تا روز به روز عمق و دامنه تأثیر این مسئله را به جهانیان نشان دهیم و بگوییم که کشتی نجات حسینی متعلق به همه بشریت است.
 


به دیگر سخن، چنانچه قیام سرخ حسینی در آن پیچ مهم تاریخی نبود، تمام حقیقت و هویت اسلام از سوی دستگاه طاغوت اُموی و در رأس آن یزید بن معاویه به تحریف و انحراف کشیده می‌شد و از حقیقت اسلام برای نسل‌های بعد چیزی باقی نمی‌ماند.
 


با توجه به این همه عظمت و اهمیت قیام حسینی، وظیفه ماست که اول؛ در مسیر معرفت افزایی جامعه نسبت به عاشورا از همه توان و ظرفیت خود به شایستگی استفاده کنیم و دوم؛ در بحث عرض ادب به ساحت مقدس سید و سالار شهیدان و عزاداری در دستگاه سیدالشهدا(علیه‌السلام) به گونه‌ای رفتار کنیم که خدای ناکرده نوع رفتار و عملکرد ما، مایه وهن اهل بیت(علیهم السلام) و امام حسین(علیه‌السلام) نباشد.


 
آنچه مهم است، اینکه ما به موازات افزایش بصیرت و معرفت خود نسبت به عاشورا و ماجرای کربلا باید بکوشیم شور حسینی را، در وجودمان با عزاداری‌ها و برپایی مراسم ماتم سیدالشهدا(علیه‌السلام) حفظ و بلکه تقویت کنیم، البته این شور و شعور باید با هم تلفیق شود، بدان معنا که هم در این قضیه بُعد عقلانیت و تفکر را ارتقا دهیم و هم از توجه به بُعد احساس و عاطفه غافل نشویم.

نویسنده : آیت الله علیرضا اعرافی
منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر