صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نگاهی به تقابل جدید کره شمالی و آمریکا

جنگی در کار نیست

رئیس‌جمهور کره جنوبی تاکید کرد باید فشار بر کره‌شمالی و تحریم‌ها بیشتر شود و تا بالاترین حد ممکن افزایش یابد تا کره‌شمالی را پای میز مذاکره آورد. طرفین همچنین توافق کردند قطعنامه شورای امنیت سرسختانه‌تری علیه حکومت کره‌شمالی اعمال شود.

کد خبر : 44915

تاریخ انتشار : 14/06/1396 - 11:05


جنگی در کار نیست

به گزارش خط امید؛  آزمایش بمب هیدروژنی دیگری از سوی کره‌شمالی زلزله‌ای در رسانه‌های بین‌المللی ایجاد کرد. کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در یک سایت زیرزمینی واقع در منطقه پونگیه با موفقیت آزمایش دیگری را به سرانجام رساند.


 
این ششمین آزمایش اتمی کره است که در شمال شرقی این کشور انجام شد و موجی از واکنش‌های سران کشورهای دنیا و نهادهای بین‌المللی را به راه انداخت. دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در این خصوص از اقدام اخیر کره‌شمالی به‌شدت انتقاد و این کشور را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید کرد. وی از آمادگی اتحادیه اروپا برای مقابله با کره‌شمالی خبر داد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تحریم‌ها علیه کره‌شمالی افزایش پیدا کند.

 

کره جنوبی هم پس از منتشر شدن خبر آزمایش بمب هیدروژنی کره‌شمالی، رزمایشی نظامی را شبیه‌سازی کرد که طی آن سئول حمله‌ای را به سایت موشکی کره‌شمالی انجام می‌دهد. کره جنوبی در بعد سیاسی هم نسبت به این آزمایش واکنش نشان داد و مون جائه رئیس‌جمهور این کشور با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن در گفت‌وگویی تلفنی توافق کردند شدیدترین اقدام‌ها را علیه کره‌شمالی به کار گیرند.

 

رئیس‌جمهور کره جنوبی تاکید کرد باید فشار بر کره‌شمالی و تحریم‌ها بیشتر شود و تا بالاترین حد ممکن افزایش یابد تا کره‌شمالی را پای میز مذاکره آورد. طرفین همچنین توافق کردند قطعنامه شورای امنیت سرسختانه‌تری علیه حکومت کره‌شمالی اعمال شود.

 

دونالدترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا واکنشی شتابزده در توییتر نوشت: «کره جنوبی دارد متوجه می‌شود، همانطور که من به آنها گفتم، سخن گفتن از مماشات با کره‌شمالی کارایی نخواهد داشت و آنها (کره‌شمالی) تنها یک چیز می‌فهمند!» وی گفت: «آمریکا می‌خواهد بر گزینه توقف تجاری با کشورهایی که با کره‌شمالی رابطه دارند، تمرکز کند. البته چین به این موضوع واکنش نشان داد و این تصمیم را غیرمنصفانه دانست.»

 

با این حال ارزیابی‌های رفتار ترامپ از موضوع کره‌شمالی نشان می‌دهد که آمریکا تا حدی رفتار متناقض نسبت به کره‌شمالی داشته است، چراکه چندی پیش جیمز متیس، وزیر دفاع این کشور گفته بود با کمک کره جنوبی در منطقه شبه جزیره ناوهواپیمابرهای بمب‌افکن مستقر می‌کند.  البته بر اساس بیانیه کاخ سفید بعد از آزمایش بمب هیدروژنی کره‌شمالی آمریکایی‌ها گفته‌اند که از ظرفیت هسته‌ای خودشان استفاده می‌کنند تا از خود و متحدان‌شان دفاع کنند.

 

به‌منظور بررسی آزمایش اخیر کره‌شمالی و همچنین رفتارهای آمریکا و دیگر بازیگران بین‌المللی با اسماعیل بشری، پژوهشگر ارشد گروه خلع سلاح مرکز تحقیقات استراتژیک و کارشناس مسائل شبه جزیره کره صحبت کرده‌ایم. وی معتقد است کیم جونگ اون در رفتارهای خود چون کسی است که تلاش می‌کند در راس قدرت بماند، اما در عمل دستش خالی است، با این حال چاره‌ای جز این نمی‌بیند و بازیگران بین‌المللی هستند که می‌توانند آرام‌آرام کره‌شمالی را به سمت تعامل پیش ببرند مشروط بر اینکه آمریکا تندخویی نکند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.  

 

در وهله اول باید توجه داشت خبرهایی که از آزمایش‌های اتمی کره‌شمالی به گوش می‌رسد فقط از مجاری خبرگزاری‌های رسمی داخلی این کشور است؛ بنابراین امکان اینکه ادعاها با بزرگنمایی همراه شده باشد، وجود دارد. با این حال باید تحلیلگران بین‌المللی درخصوص توان کره‌شمالی ارزیابی‌های مکرری انجام دهند.  درخصوص چرایی رفتار کره‌شمالی باید توجه داشت که این کشور چندسالی است در فشار اقتصادی شدیدی قرار گرفته است.

 

رهبر این کشور تلاش می‌کند با تهدید کردن به آزمایش موشکی خود را از داخل این معرکه‌ای که قرار گرفته خلاص کند و خودش در بدنه قدرت باقی بماند. البته کیم جونگ اون به دستاوردهای تسلیحاتی خودش افتخار می‌کند و تمایلی به دست کشیدن از آن ندارد. او موشک‌های خودش را برای بقای خود ضروری می‌بیند.

 

از سوی دیگر رهبر کره‌شمالی می‌خواهد با بروز رفتارهای مقتدرانه نشان دهد فردی توانمند است که در اجرای تهدیدهای خود به‌طور کامل جدی است. عملکرد کیم جونگ اون چون کسی است که تفنگ خالی در دست دارد، اما با نشانه رفتن این اسلحه به سمت دیگران باعث ایجاد ترس و دلهره در طرف مقابل می‌شود.

 

تهدید کره‌شمالی در آزمایش‌های اخیرش به‌طور خاص متوجه آمریکاست.این کشور از طریق خبرگزاری‌ای که دارد همواره اعلام کرده که می‌خواهد آمریکا را هدف بگیرد یا جزیره گوام را به دلیل حضور آمریکا نشانه بگیرد. این کشور با همسایگان منطقه‌ای خود کاری ندارد. هرچند ترس از آزمایش موشکی مجهز به کلاهک هسته‌ای برای کشورهای همسایه‌اش انکار‌ناپذیر است. این کشورها نمی‌خواهند کره‌شمالی در میدان موشکی عرض‌اندام کند.  از سوی دیگر هم کشورهای دنیا و بازیگران بین‌المللی نمی‌خواهند توانمندی کره‌شمالی به سلاح هسته‌ای را به رسمیت بشناسند.

 

چراکه این موضوع سبب نگرانی‌های طولانی مدت در بین کشورهای دنیا می‌شود. کشورهایی چون آمریکا، روسیه و کشورهای عضو معاهده «ان‌پی‌تی» (NPT) یا همان کشورهای عضو عدم اشاعه سلاح هسته‌ای می‌دانند اگر کره‌شمالی را به‌عنوان یک کشور دارنده سلاح هسته‌ای به رسمیت بشناسند خیلی زود هر کشوری که در موضع ضعف قرار بگیرد هم به سمت نگهداری سلاح‌های هسته‌ای پیش خواهد رفت.

 

موضع‌گیری آمریکا و کره جنوبی هم درخصوص آزمایش‌های موشکی و اتمی کره‌شمالی یک مساله قابل توجه است. در صورت مبادرت به حمله موشکی، آمریکا پاسخ کره را به تندی خواهد داد. به همین دلیل هم واشنگتن نمی‌خواهد در قبال کره‌شمالی موضعی متعادل اتخاذ کند، در صورتی که این رفتار آمریکا اشتباه است.  اگر آمریکایی‌ها بخواهند به کره‌شمالی فشار بیاورند نباید از طریق تهدید به خشونت وارد شوند، چراکه امروز در دنیا اجماعی بین‌المللی در راستای فشار غیرنظامی علیه کره‌شمالی وجود دارد و می‌توان از این طریق پیونگ یانگ را وادار کرد به میز مذاکره بیاید. حتی چین و روسیه هم به‌طور حتم تمایل ندارند وارد جنگ بی‌سرانجام کره‌شمالی شوند.(1)

 

دو گزینه پیش روی آمریکا در تعامل با کره شمالی


همچنین بر پایه گزارش روزنامه رای الیوم، ترامپ دو گزینه بیشتر ندارد یا در مقابله با کره شمالی به زور متوسل شود که چه بسا این اقدام جنگ هسته ای را به دنبال داشته باشد و متحدان آمریکا در ژاپن و کره جنوبی و نیز نیروهای آمریکایی قربانیان اصلی این جنگ باشند و گزینه دیگر اینکه آمریکا کره شمالی را به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت شناخته و به منظور توافق با آن وارد گفت وگو شود.

 

باج خواهی ترامپ از ژاپن و کره جنوبی


نکته قابل توجه اینکه ترامپ به عنوان یک تاجر حرفه ای و به منظور بازارگرمی تسلیحاتی چه بسا از این وضعیت برای باج خواهی از ژاپن و کره جنوبی سوء استفاده کند و از ترس آنان از قدرت اتمی کره شمالی برای فروش سلاح و سامانه های دفاعی موشکی و معاملات تسلیحاتی چند میلیارد دلاری بهره برداری کند.

 

قاطعیت رهبر کره در به چالش کشیدن تهدیدهای تو خالی آمریکا


در این صورت باید گفت چنانچه ترامپ به فکر گزینه نظامی در قبال کره شمالی بیفتند، چه بسا  چهره آرام و بچه گانه رهبر کره شمالی که اراده ای آهنین را در پشت خود جا داده و در به چالش کشیدن آمریکا و تهدیدهای تو خالی آن قاطع است، به چهره ای خشمگین تبدیل شود.

 

به نظر می رسد نهاد حاکمیتی آمریکا اجازه نمی دهد ترامپ کشور را به سمت جنگ هسته ای سوق دهد همانطور که چین نیز در برابر ترامپ ساکت نخواهد ماند.

 

به هر حال رهبر کره شمالی تنها کسی است که می داند با در پیش گرفتن سیاست لبه پرتگاه  چگونه با آمریکا تعامل داشته باشد و در این میان روشن است که صدها میلیون نفر در جهان که از سلطه جویی آمریکا رنج می برند، از موضع قاطعانه رهبر کره شمالی احساس آرامش می کنند.(2)

 

پی نوشت:
1)http://newspaper.fdn.ir/?nid=2309&pid=14&type=0
2)https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/06/14/1510525
 


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : جنگی در کار نیست

جنگی در کار نیست

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر