صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

شرط تازه بودن ماهی دولت از آب برجام

اگرچه دولت خیلی زودتر می‌توانست روحیه اتکا به درون کشور و نگاه انقلابی در عرصه دیپلماسی و مخصوصا در ایام مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ داشته باشد، در این صورت می‌توانست به نتایجی پرعزت و بهتر از برجام و شرایط فعلی دست یابد.

کد خبر : 44894

تاریخ انتشار : 05/06/1396 - 15:35


شرط تازه بودن ماهی دولت از آب برجام

به گزارش خط امید، مهدی مهدیان در سرمقاله روزنامه افکار نوشت: دولت جدید نیاز به برون رفت از شرایطی که خود ایجاد کرده است دارد. شرایطی که دولت یازدهم با توان حداکثری خود در دیپلماسی آن را به برجام ختم کرد. حال به نظر میرسد که باید رویه خود را با توجه به بدعهدی آمریکا که خیلی پیش از امضای برجام توسط رهبری پیشبینی شده بود، تغییر دهد.

 

حالا با توجه به همزمانی بدعهدی آشکار آمریکا در قبال برجام و جمهوری اسلامی ایران و همچنین روی کار آمدن دولت دوازدهم آن هم با همکاری کم سابقه مجلس با دولت و همچنین طی شدن به موقع و بدون حاشیه تشکیل دولت دوازدهم همه چیز آماده است تا دولت در عرصه‌های مختلف از جمله دیپلماسی رویه خود را به منظور نتیجه‌گیری هرچه بهتر برای کشور و مردم تغییر دهد.

 

اگرچه دولت خیلی زودتر می‌توانست روحیه اتکا به درون کشور و نگاه انقلابی در عرصه دیپلماسی و مخصوصا در ایام مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ داشته باشد، در این صورت می‌توانست به نتایجی پرعزت و بهتر از برجام و شرایط فعلی دست یابد. با این حال قطعا اگر اکنون هم دولت اقدام کند ماهی دولت از آب برجام میتواند تازه باشد به این شرط که رویه خود را تغییر دهد و به توصیه‌های رهبری که عدم توجه به آن سبب خسارت محض شده است، توجه کند.

 

رهبر انقلاب در دیدار روز گذشته خود با اعضای دولت دوازدهم، «حفظ جهتگیری و روحیه انقلابی و دینی در دیپلماسی» را مهم خواندند و تأکید کردند: باید در مسائل دیپلماسی به انقلاب خود افتخار کنیم و از عمل کردن به هنجارهای ملی یعنی هنجارهای برآمده از انقلاب، نظیر ایستادگی در مقابل استکبار، ظلمستیزی و مخالفت با نظام سلطه، احساس به عزت کنیم. پایبندی به مواضع و هنجارهای انقلابی باعث تشَخّص و برانگیختن احترام دیگران میشود، ضمن اینکه این کار با استفاده از نرمشها و پیچش‌ها و طنازیهای هنر دیپلماسی منافاتی ندارد.

 

تغییر رویه دیپلماسی دولت دوازدهم آن هم با چاشنی تقویت روحیه انقلابی در آن، نشان دهنده این است که دولت روحانی در دوره قبل از اصل روحیه انقلابی در دیپلماسی آنچنان که باید برخوردار نبوده است. این اصل با توجه به حساسیت‌های منطقهای و جهانی علاوه بر تأمین منافع ملی با نگاه عزت، حکمت و مصلحت، منافع همه مظلومان منطقه و جهان را هم تأمین کند.

 

حال با توجه به روشن بودن راه دولت و همچنین مهمتر از آن همکاری همه جانبه مردم و نمایندگان در مجلس با دولت و توصیه‌های دلسوزانه رهبری به نظر میرسد دیگر بهانهای برای دولت روحانی به منظور برون رفت از ضرر و زیان‌های برجامی که برای کشور و مردم به وجود آمده است نمی‌ماند. امید است تا در آیندهای نه چندان دور نتایج درخشان عملکرد دولت دوازدهم مخصوصا در عرصه دیپلماسی عزتمندانه برای مردم ایران به اثبات برسد.

نویسنده : مهدی مهدیان

 

  

دیدگاه شما در مورد : شرط تازه بودن ماهی دولت از آب برجام

شرط تازه بودن ماهی دولت از آب برجام

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر