صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تهدید جدی سلامت دانش‌آموزان مجاور «پلاسکو»

علی رغم هشدارهای متخصصان مبنی بر خطر آفرین و آسیب زابودن گازهای سمی متصاعد شده از آتش سوزی ساختمان پلاسکو، آموزش و پرورش اصرار نابجایی مبنی بر حضور دانش‌آموزان یک واحد آموزشی مجاور این ساختمان در سر کلاس درس را دارد.

کد خبر : 44718

تاریخ انتشار : 06/11/1395 - 20:59


 فاجعه تأسف‌بار آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، علی‌رغم همه زیان‌های جسمی، مادی و معنوی برای ساکنان و کسبه شاغل در آن، عوارض و آسیب‌های جانبی نیز به افراد و ساختمان‌های مجاور آن نیز وارد کرده است و هنوز پس از گذشت 7 روز از این حادثه، صدمات آن کاملاً مشهود و ملموس است. 

 
 مهمترین دغدغه و دل‌نگرانی‌ها بعد از تلاش در جهت کشف ابدان مطهر شهدای آتش‌نشان و افراد احتمالی دیگر، دود و آتش‌ زیر خاکستر و گازهای حاصل از آن است که هنوز آثار آن کاملاً محسوس است. 
 
در این میان آثار زیانبار دود متصاعد شده از صحنه حادثه که برآیند و نتیجه اشتعال البسه و پارچه‌هایی است که در تولید آن مواد صنعتی و شیمیایی به کار رفته است، برای قشر کودک و نوجوان به لحاظ آسیب‌پذیر بودن سیستم ایمنی آنها بسیار آسیب‌زا و خطرناک تر است و باعث ایجاد نگرانی خانواده‌های اطراف این محل نسبت به سلامتی فرزندان خود شده است.   
آزبست چیست و چه عوارضی دارد؟ 
 
ماده معدنی و خطرناک آزبست که این روزها به دلیل متصاعد شدن گاز و بخارات حاصل از آن، فضا و محیط زیست این منطقه را آلوده کرده است، در صنعت موارد استفاده متعددی دارد که از جمله آن می‌توان به تهیه محصولات نساجی نسوز، لباس‌های محافظ و مقاوم در برابر آتش‌سوزی، تولید لوله‌های آزبستی، سیمانی و سقف‌های پیش ساخته از نوع الیاف بلند آن اشاره کرد. 
 
 علاوه بر این به عقیده کارشناسان استنشاق ماده آزبست باعث بروز و تشدید بیماری‌های ریوی به خصوص سرطان در انسان می‌شود. 
 
الیاف آزبستی که در هوا رها شده اند، اگر تنفس شود و به بخش های عمیق ریه رود، می‌تواند باعث آسیب زیادی شود و  فیبر های قابل تنفس کوچک آزبست در شش‌ها ته نشین می شوند. 
 
 به طور کلی بیماری های ناشی از آزبست شامل سرطان، بیماری های گوش، حلق و بینی و همچنین بیماری‌های ریوی خواهند شد. به گفته کارشناسان معمولاً 15 تا 20 سال طول می‌کشد تا عوارض ناشی از تنفس گازهای سمی خود را نشان دهند. 
 
سرطان ریه عمده‌ترین سرطان ناشی از عوارض آزبست است 
 
رامین مهرداد رئیس مرکز تحقیقات طب کار دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص عوارض ناشی از تنفس دود آزبست گفت: مقاومت در برابر حرارت، خوردگی و مواد شیمیایی و ارزان قیمت بودن از جمله این ویژگی‌هاست؛ به همین علت آزبست کاربردهای متعددی پیدا کرد اما به مرور دریافتند که آزبست، سرطان‌زاست. 
 
وی ادامه داد: به جز کسانی که در محیط کار با آزبست سروکار دارند، تعداد زیادی از ساکنان شهرهای بزرگ در خطر مواجهه با آزبست آزاد شده از لنت ترمز خودروها و در معرض ابتلا به سرطان هستند. 
 
این متخصص طب کار با بیان این ‌که متأسفانه پس از تشخیص، نمی‌توان کار چندانی برای بیمار انجام داد، توضیح داد: صرفاً با عدم استفاده از آزبست نمی‌توان از بروز این سرطان جلوگیری کرد؛ چرا که از لحظه مواجهه با آزبست تا زمان بروز سرطان، حدود 20 تا 30 سال طول می‌کشد؛ به این معنا که اگر اکنون مصرف این ماده ممنوع شود، 20 تا 30 سال آینده با عوارض ناشی از آن دست به گریبان خواهیم بود. 
 
منوچهر مشتاقی فوق تخصص ریه در خصوص «بیماری‌های ایجاد شده با تنفس آزبست،متذکر شد:گاهی آب آوردن ریه ناشی از بیماری مربوط به ریه نیست؛ برای نمونه در افراد دچار نارسایی قلبی به علت خونی که به قلب‌شان می‌رسد و خونی که به ریه پس  می‌زند، موجب ترشح در داخل حباب‌های شُشی پلاسمایی می‌شود و می‌گویند که ریه اش آب آورده است. 
 
حال در این میان این موضوع و نگرانی برای والدین دانش‌آموزان یک دبستان و دبیرستان و مرکز پیش‌دانشگاهی دولتی دخترانه امامیه منطقه 12 واقع در چهارراه استانبول، نبش منوچهری و در قسمت پشتی ساختمان پلاسکو نسبت به سلامتی دانش‌آموزان ایجاد شده است؛ آموزشگاهی که نزدیک‌ترین مکان آموزشی به محل حادثه است. 
 
این دبیرستان روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری به علت شدت حادثه و وضعیت نامساعد آن، از سوی مسئولان تعطیل اعلام شد، اما در شبانگاه روز یکشنبه به خانواده این دانش‌آموزان توسط مدیران این واحد آموزشی و از طریق پیامک اعلام شد که «دانش‌آموزان باید روز دوشنبه در سر کلاس درس حاضر شوند». 
 
در این شرایط والدین دانش‌آموزان مدرسه مذکور، با توجه به شرایط نامساعد منطقه و به دلیل وجود آلودگی محیطی و شدت انتشار دود حاصل از اشتعال مواد شیمیایی در ساختمان پلاسکو از حاضر شدن فرزندان خود در آموزشگاه‌ امتناع کردند. 
 
در میان علی‌رغم تماس والدین با کادر آموزشی این آموزشگاه و اعتراض به فراخوان دانش‌آموزان، مدیر این مجموعه آموزشی اعلام کرده است که اجازه تعطیل کردن را ندارد و بازرس آموزش و پرورش منطقه نیز که در مدرسه  حاضر شده بود، رأی به حضور دانش‌آموزان در دبیرستان می‌دهد و از قبول مسئولیت و تعطیل کردن این آموزشگاه شانه خالی می‌کند و آن را از محدوده مسئولیت خود خارج می‌داند! 
 
به موازات این فعل و انفعالات، خانواده‌ها از روز دوشنبه و در امتداد تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه این آموزشگاه تا به امروز، از عزیمت فرزندان خود به مدرسه خودداری کرده‌اند و اظهار داشته اند که این موضوع به دلیل این است که مسیر یاد شده  و جابه‌جایی دانش‌آموزان از منزل به دبیرستان دشوار، شدت آلودگی هوا زیاد بوده است و بیم آسیب رسیدن به سلامت دانش‌آموزان وجود دارد.   
 
آنها پیشنهاد کرده‌اند که دانش‌آموزان از روز شنبه هفته آینده روند تحصیلی خود را پی بگیرند و معتقد هستند که هرگز به دنبال پیدا کردن چرایی حادثه و شناسایی عاملان و مقصران آن نیستند و بزرگ‌ترین نگرانی‌شان، مربوط به خطر افتادن سلامتی فرزندانشان است. 
 
 بر اساس دلایل متقن علمی مبنی بر آسیب‌زا بودن و عوارض جبران‌ناپذیر دود حاصل از این آتش‌سوزی، این پرسش مطرح است که چرا آموزش و پرورش با عنایت به شرایط نامطلوب فعلی، مصّر بر حضور دانش‌آموزان این دبیرستان در سر کلاس درس است و نسبت به سلامتی این دانش‌آموزان بی‌تفاوت است؛ سلامتی و صحتی که اگر دچار مخاطره شود، صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری را به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها تحمیل می‌کند و آینده آنها را دستخوش حوادث ناگوار خواهد کرد.


 

  

دیدگاه شما در مورد : تهدید جدی سلامت دانش‌آموزان مجاور «پلاسکو»

تهدید جدی سلامت دانش‌آموزان مجاور «پلاسکو»

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر