صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بذرپاش: راهکار عقیم‌سازی برخواسته از ذهن بیمار است

معاون رئیس‌جمهور سابق با انتقاد از استفاده سیاسی از معظلات اجتماعی، گفت: عقیم سازی‌ کارتن خواب‌ها نسخه برخاسته از اذهان بیمار است.

کد خبر : 44646

تاریخ انتشار : 28/10/1395 - 14:58


~~مهرداد بذرپاش معاون رئیس‌جمهور سابق که در جمع تشکل‌های غیردولتی مردم نهاد و فعالین در حوزه آسیب‌های اجتماعی سخن می‌‌گفت، با بیان اینکه، "در مدیریت مسائل اجتماعی باید توجه کرد که مسئله اﺟﺘﻤـﺎﻋﻲ‬ ﻣﺘﻐﻴﺮی واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ هنجار‌ها و ارزشﻫـﺎی زﻣﺎﻧـﻪ اﺳـﺖ ﻛـﻪ ﺑـﺎ ﺗﻐﻴﻴـﺮ اﻳـن هنجار‌ها و‬ ارزشﻫﺎ در ﻃﻮل زﻣﺎن ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻣـﻲﻳﺎﺑـﺪ"، تصریح کرد: آنچه در کشور مشکل و مسئله شده است، موضوع بی‌سازمانی اجتماعی که در آن مسائل اجتماعی را با آزمایش مقررات اجتماعی سنجه می کنند.

وی با بیان اینکه "بی‌سازمانی اجتماعی، تولید فشار روانی برای جوان می‌کند، این مهم را زمینه ساز بی‌سازمانی شخصیتی دانست و تصریح کرد: برای کنترل اجتماعی جامعه، باید حساسیتی که یک شخص نسبت عقاید دیگران درباره خودشان دارد را افزایش داد. باید تعهد به قیود اجتماعی را در جامعه افزایش داد، باید میزان اعتباری که فرد برای معیارها و قرارداد اجتماعی قائل است را تقویت کرد.

بذرپاش گفت: متاسفانه دولت آسیب‌های اجتماعی را بسیار در قالب های بروکراتیک دنبال می‌کند؛ مطابق گزارشات معتبر بین المللی متاسفانه  ارزش سالانه فروش محصولات پورنوگرافی در آمریکا، بیش از ده میلیارد دلار است و سالانه 800 میلیون نسخه از آثار پورنوگرافی به فروش می رسد. امروز شاهدیم کسی در امریکا رییس جمهورشده که عملا از محل به تاراج رفتن امنیت اخلاقی کسب درآمد می‌کند و به آن می بالد.

رئیس سابق سازمان ملی جوانان با اشاره به موضوع پژوهش در حوزه آسیب های اجتماعی گفت: در ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﺑﺮرﺳـﻲﻫـﺎ و ﭘـﮋوﻫﺶﻫـﺎی‬ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و ﺟﺮمﺷﻨﺎﺳﻲ و کج‌رویﻫـﺎ؛ ﻧـﺎﺑﺮاﺑﺮیﻫـﺎی اﻗﺘﺼـﺎدی ‬ﺑـﻪ‬ ﻋﻨﻮان ﻣﻬﻢﺗﺮﻳﻦ ﻣﺘﻐﻴﺮﻫﺎ به شمار می رود.

بذرپاش با اشاره به وضعیت اقتصادی جامعه گفت: اگر افراد پس از انجام دادن 40 ساعت کار در هفته درآمد کافی برای هزینه هایی چون اجاره خانه، خوراک و دیگر مخارج ضروری خود به دست نیاورند و همچنان درآمد آنها زیر خط فقر باشد، در این صورت انگیزه آنها برای توجه به گزینه های غیرقانونی به عنوان راهی برای امرار معاش و گذران زندگی، قوی تر خواهد بود.

عضو سابق هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، عدم وجود مرکز سیاست‌گذاری و نظارت بر مسائل اجتماعی در کشور یکی از بسترهای توسعه معضلات اجتماعی دانست و افزود: بی توجهی به ظرفیت سازمان‌های مردمی و غیردولتی توسط برخی از بهره برداران سیاسی به عنوان یک ژست، مشکل امروز ما شده است.

وی با انتقاد از عملکرد دولت و برخی اظهار نظرهای مسئولین گفت: به جای راهکار عقیم سازی کارتن خواب‌ها، در جهت کاهش آسیب های اجتماعی راهکار مناسب تری بدهیم، این نسخه برخاسته از ذهن بیمار است. "فقر" مرگ همه فضیلیت‌های انسانی و نقطه شروع آسیب‌های اجتماعی است.

عضو کابینه دولت نهم، یکی از عوامل اثرگذار بر آسیب‌های اجتماعی امروز را گسست فرهنگی دانست و ادامه داد: تضاد نسل‌ها عامل مهم دیگری است که بر شدت آسیب‌های اجتماعی می‌افزاید و 2 نسل والدین و فرزندان، به مرور زمان  از یکدیگر دورتر و بیگانه‌تر می‌شوند که گاهی ممکن است به تضاد و تقابل بیانجامد. همچنین دگرگونی‌های سریع اجتماعی که از پی‌آمدهای آن، ناتوانی در تحلیل و ارزیابی پدیده‌ها است، باعث می شود افرادی که عناصر و اجزای فرهنگ خویش را به درستی نمی‌شناسند و به جذب و درون‌سازی آن‌ها نمی‌پردازند، توان تجزیه و تحلیل امور جامعه را از دست بدهند. لذا نقش نهادهای هویت بخش اجتماعی بویژه رسانه ها در بازآفرینی هویتی و  فرهنگی اجتماعی جامعه است.

عضو هیئت رئیسه سابق مجلس ادامه داد: انسان با آرمان‌هایش، به نشاط و حرکت و پویایی دست می‌یابد و نداشتن هدف و آرمان؛ سستی‌، بی تحرکی، از دست‌دادن انگیزه‌ها و گسستگی فرهنگی در شخص و اجتماع را در پی دارد و برای ایجاد امنیت اخلاقی و اجتماعی باید همه افراد بویژه نوجوانان و جوانان به «بازآفرینی باور‌های فرهنگی» خود بپردازند و فرهنگ‌سازان جامعه نیز به آموزش های گوناگون فرهنگی همت گمارند.

وی در پایان با تاکید بر توجه همه دلسوزان و نیروهای انقلاب به حوزه‌های اجتماعی، گفت: همه دستگاه‌ها باید به فعالان حوزه آسیب های اجتماعی کمک کنند تا با کار جهادی و فرهنگ سازی عمیق در جهت کاهش آسیب های اجتماعی گام برداریم و تنها راه حل کاهش آسیب های اجتماعی، مشارکت همه جانبه همه دستگاه ها و مردم است.

  

  

دیدگاه شما در مورد : بذرپاش: راهکار عقیم‌سازی برخواسته از ذهن بیمار است

بذرپاش: راهکار عقیم‌سازی برخواسته از ذهن بیمار است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر