صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ضعف شدید زیرساخت فرهنگی عامل توسعه نیافتگی گردشگری بهشهر

عدم هماهنگی و انسجام موجب عقب ماندن شهرستان بهشهر از بحث توسعه ی همه جانبه گردشگری شد.

کد خبر : 44449

تاریخ انتشار : 22/10/1395 - 14:29


ضعف شدید زیرساخت فرهنگی عامل توسعه نیافتگی گردشگری بهشهر

شهرستان بهشهر واقع در استان مازندران از جمله شهرستانهایی است که به لحاظ برخورداری از پتانسیل و ظرفیتهای گردشگری بسیار غنی است.


وجود جاذبه های طبیعی ، تاریخی شهرستان بهشهر بعنوان یک فاکتور اصلی در جذب گردشگر محسوب میشود اما متاسفانه جو گردشگری در این منطقه بر محور نگرش سنتی استوار است و این موضوع بعنوان یک چالش اصلی در این شهرستان محسوب می شود.

خوشبختانه در ایام پیک سفر با معضل جذب گردشگر مواجه نبوده و نیستیم و این موضوع بدلیل قرارگیری این شهرستان در مسیر عبوری به مشهد مقدس می باشد.


یکی از اصلی ترین معضلات موجود  در شهرستان بهشهر ضعف زیرساخت فرهنگی است. متاسفانه مردم منطقه به درک درستی از گردشگری و منافع حاصل از آن دست نیافتند و ورود گردشگر را نوعی هجمه فرهنگی و آسیب به فرهنگ منطقه می دانند. این درصورتی است که ما میتوانیم با جذب گردشگر و اسکان آنان در مناطق بومی و محلی آنها را با آداب و رسوم منطقه آشنا سازیم و به نوعی باعث ترویج فرهنگ منطقه به سایر نقاط شویم.


از دیگر معضلات اصلی گردشگری شهرستان عدم ماندگاری مسافر به دلیل عدم وجود اقامتگاه مناسب و ارزان قیمت  است.اگر به آمارهای ارائه شده توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنیم میبینیم هرساله با افزایش گردشگر مواجه هستیم و این در حالیست که ما شاهد تغییر و تحولی در حوزه افزایش ساعت ماندگاری گردشگران و افزایش واحد اقامتی با امکانات مناسب نبوده ایم.


در چندسال اخیر از رسانه ها شنیده ایم که شهرستان بهشهر به دنبال تحولی عظیم در حوزه گردشگری با اجرای پروژه های بزرگ همچون اجرای تله کابین ، احداث هتل چند ستاره و...می باشد. علت اصلی عدم پیشرفت در این حوزه عدم درک صحیح مردم جامعه و مسئولین نسبت به بحث گردشگری است.

احداث تله کابین به تنهایی نمی تواند عامل توسعه گردشگری شود چرا که این مهم بعنوان یک جاذبه مکمل است و تنها زمانی میتواند در توسعه موثر باشد که جاذبه اصلی ما کارکرد درستی داشته باشد.

آبشار سنگ نو ، پلنگ خیل ، دریای چهار فصل ، شبه جزیره میانکاله ، چشمه عمارت از جمله آثار اصلی طبیعی و تاریخی این شهرستان می باشند که به دلیل ضعف مدیریتی و عدم درک صحیح مسئولین در دوره های گذشته از ورود قابل وصف گردشگر  محروم مانده اند.

شهرستان بهشهر به دلیل برخورداری از جاذبه های منحصر به فرد چون شبه جزیره میانکاله ، مجموعه تاریخی باغ شاه که دو اثر ثبت شده در یونسکو می باشند قابلیت تبدیل به قطب گردشگری در شرق مازندران را دارد که این مهم نیازمند مدیریت و برنامه ریزی صحیح ، تبلیغات ، فرهنگ سازی و آموزش است. فراموش نکنیم که شهرستان بهشهر محدود به این جاذبه ها نیست . شهر رستمکلا که یکی از شهرهای واقع در شهرستان بهشهر است به لحاظ جاذبه های تاریخی بسیار غنی است که متاسفانه تکایا و مساجد موجود که هویت تاریخی این شهرستان هستند تنها برای استفاده ساکنین همان منطقه بکار می رود و هیچگونه تبلیغات جهت جذب گردشگر در این شهر صورت نپذیرفته است.

محمد حامدی با بیان اینکه هم اندیشی و تعامل موجب پیشرفت سریعتر می شود خاطرنشان کرد: عدم هماهنگی و انسجام موجب عقب ماندن از بحث توسعه ی همه جانبه گردشگری خواهد شد.

 وی برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت برای توسعه صنعت گردشگری شهرستان را امری ضروری دانست و گفت: اجرایی شدن این مهم نیازمند سنجش ظرفیت هاست تا بینیم توان سازمان، موسسه یا دستگاهای اجرای جهت نیل به این هدف تا چه حد می باشد. 

 

محمد حامدی با تأکید بر اینکه الگوهای گردشگری در بهشهر باید تقویت شود خاطرنشان کرد: اولین گام در این راه ظرفیت سنجی مناسب از قابلیت‌های گردشگری است تا بتوانیم بر مبنای آن برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم. اتکا به دم دست‌ترین ایده‌ها درخور شهرستان بهشهر با این ظرفیت و پتانسیل نیست.

وی در ادامه افزود : شهرداری ها، منابع طبیعی و محیط زیست میتوانند بعنوان بازوان قوی در کنار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ،شهرستان بهشهر را به قطب گردشگری در شرق استان تبدیل کنند.

معاون فرماندار با تاکید بر اینکه گردشگری یک علاقه و عشق است بیان داشت: مادامی میتوان به پیشرفت و توسعه در هر کاری دست یافت که با تمام وجود و انرژی برای آن کار تلاش کرد.

وی برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت برای توسعه صنعت گردشگری شهرستان را امری ضروری دانست و گفت: اجرای شدن این مهم نیازمند سنجش ظرفیت هاست تا بینیم توان سازمان، موسسه یا دستگاهای اجرای جهت نیل به این هدف تا چه حد می باشد. 


محمد حامدی با تأکید بر اینکه الگوهای گردشگری در بهشهر باید تقویت شود خاطرنشان کرد: اولین گام در این راه ظرفیت سنجی مناسب از قابلیت‌های گردشگری است تا بتوانیم بر مبنای آن برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم. اتکا به دم دست‌ترین ایده‌ها درخور شهرستان بهشهر با این ظرفیت و پتانسیل نیست.


وی در ادامه افزود : شهرداری ها، منابع طبیعی و محیط زیست میتوانند بعنوان بازوان قوی در کنار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ،شهرستان بهشهر را به قطب گردشگری در شرق استان تبدیل کنند.

معاون فرماندار با تاکید بر اینکه گردشگری یک علاقه و عشق است بیان داشت: مادامی میتوان به پیشرفت و توسعه در هر کاری دست یافت که با تمام وجود و انرژی برای آن کار تلاش کرد


محمد وطن خواه یکی از فعالان گردشگری در بهشهر همکاری بین اداره میراث فرهنگی ، اداره اماکن و راهنمایی و رانندگی را از ضروریات دانست و گفت : در اکثر شهرهای گردشگر پذیر تورها در کمال احترام پذیرش میشوند و تعامل بین سه اداره مذکور وجود دارد . شایسته است این مهم در شهرستان بهشهر اتفاق بیافتد و تورهای ما بدون بروز مشکل لحظات خوشی را در این منطقه سپری کنند.

وی تداخل صنفی را یکی از معضلات اصلی عصر حاضر دانست و گفت: اگر تمامی تورهای یک روزه و تورهای زیارتی با نظارت و با  کسب مجوز صورت پذیرد بسیاری از مشکلات امروزه حل خواهد شد. 

این فعال اکوتوریسم اخلاق و فرهنگ منطقه را به عنوان یک اصل اساسی بیان کرد و گفت : زمانیکه گردشگر وارد سرزمین و جامعه ای می شود با مواجه شدن  با چهره گشاده مردم این تصور در ذهنش تداعی میشود که آن جامعه از فرهنگ گردشگری بالایی ببرخوردار است. پس این مهم را همیشه در نظر داشته باشیم که یکی از اصول اصلی و اولین اصل برای توسعه گردشگری مسئله فرهنگی است.

شایسته است با تغییر نگاه سنتی به گردشگری وانجام مطالعات ظرفیت سنجی از محورها و مقاصد گردشگری راهکارهای مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری ارائه شود. 

  

دیدگاه شما در مورد : ضعف شدید زیرساخت فرهنگی عامل توسعه نیافتگی گردشگری بهشهر

ضعف شدید زیرساخت فرهنگی عامل توسعه نیافتگی گردشگری بهشهر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر