صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اوتیسم در پسران ۳ برابر دختران

اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی، كلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال در سال‌های اول عمر بروز می‌كند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تاثیر می‌گذارد. كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنها دشوار می‌کند.

کد خبر : 44429

تاریخ انتشار : 22/10/1395 - 11:45


اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی، كلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال در سال‌های اول عمر بروز می‌كند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تاثیر می‌گذارد. كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنها دشوار می‌کند.


علت اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک ناتوانی طولانی مدت است كه منجر به اختلال عملكرد عصبی - روانی در فرد می‌شود. اگرچه به‌نظر می‌رسد كه اوتیسم عارضه نادری است، اما اطلاعات اخیر گویای آن است كه شیوع اوتیسم حتی تا به ۲۰ مورد در هر۱۰ هزار تولد زنده می‌رسد. اوتیسم در پسران سه - چهار برابر بیشتر از دختران دیده می‌شود. اگر چه علت اصلی آن كاملا شناخته شده نیست، اما در سال‌های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است. بر اساس تحقیقات بروز اوتیسم به دلیل منشأ زیست‌شناختی و عصب‌شناختی در مغز است. در بسیاری از خانواده‌ها سابقه اوتیسم یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است كه ریشه ژنتیک را مطرح می‌كند، اما تاکنون ژن خاصی مربوط به اوتیسم شناخته نشده است. پژوهشگران درباره نقش ژنتیک در علت‌شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها تركیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می‌كنند. چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده كه هیچ کدام به طور دقیق اثبات نشده است.

علائم اوتیسم چیست ؟

افراد مبتلا به اوتیسم معمولا حداقل نصف علائمی را كه در زیر عنوان شده است نشان می‌دهند. این نشانه‌ها از خفیف تا شدید متغیر هستند. در موقعیت‌های كاملا متفاوت، رفتارهایی كه با سن كودک تطابق ندارد مشاهده می‌شود.

باورهای غلط درباره اوتیسم:

كودكان مبتلا به اوتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی كنند.

كودكان اوتیستیك نبوغ دارند.

كودكان مبتلا به اوتیسم صحبت نمی‌كنند.

كودكان اوتیستیك قادر به نشان دادن محبت خود نیستند.

ما می‌دانیم كه این كودكان تحریكات حسی را به گونه‌ای متفاوت درک می‌كنند كه موجب اشكال در ابراز محبت و برقراری ارتباط عاطفی در آنها می‌شود. اما به هر حال این كودكان می‌توانند محبت كنند. در صورت باور این كودكان قادر به داد و ستد عاطفی با آنها هستیم. اوتیسم نوعی اختلال تکاملی عصبی است که در آن کودک مبتلا مراحل تکاملی را آن‌گونه که همسالان او طی می‌کنند نمی‌گذراند. در كودكان اوتیسم توانايي‌های ارتباطی از قبيل سخت گفتن و ارتباط با والدين و هم سالان مختل مي‌شود و الگوهای تكراری و آزاردهنده ای از رفتار نزد آنها بروز مي‌نمايد. اين علائم عموما در كودكان زير سه سال بروز می‌کند. در اغلب كودكان اوتیسم رشد توانايی‌های ارتباطی و گفتاری از بدو تولد دچار اختلال و كندی است، اما در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد كودک تا ۵/۱ - دو سالگی رشد طبيعی دارد و پس از آن توان گفتار و ارتباط با والدين را از دست می‌دهد. شيوع اختلال اوتیسم پنج تا شش مورد به ازای هر هزار نفر جمعيت تخمين زده شده است كه در اين ميان، پسران، چهار برابر بيشتر از دختران مبتلا مي‌شوند. پژوهش‌ها درباره علل به وجود آورنده اوتیسم به احتمال نقش اختلال ساختاری مغز، ژنتيک و عوامل محيطی اشاره داشته است. اما تاكنون هيچ عامل قطعی و مشخصی شناخته نشده است. عمده ترين اختلال اوتیسم كه توجه والدين و پزشكان را به خود جلب كرده ناتوانی در گفتار است. در بسياری از كودكان اوتیسم، ناتوانی در گفتار بسيار شديد است و بدون مداخله در درمان، بهبود قابل توجهی ايجاد نمي شود. كودكان اوتیسم كه توانايی ادای كلمات را دارند غالبا دچار اكولاليا (تكرار بی‌معنای كلمات و اصوات شنيده شده) می‌شوند. به گزارش باشگاه خبرنگاران،‌كودكان اوتیسم از تعامل و برقراری ارتباط با همسالان خود، خودداری مي‌كنند كه اين خود مي‌تواند منجر به محدود‌تر شدن توانايی‌های ارتباطی آنها شود. تماس چشمی و پاسخدهی مناسب كودكان در موقعيت‌های تماس همسالان و والدين بسيار محدود است. از دیگر اختلالات كه در كودكان اوتیسم مشاهده مي‌شود، اختلالات رفتاری و حركتی است. در اين كودكان حركات تكرار شونده مشاهده می‌شود كه گاه ماهيت آسيب زا دارند.

آغاز غربالگری اختلال طیف اوتیسم

چندی پیش مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور با اشاره به آغاز اجرای برنامه غربالگری اختلال طیف اوتیسم توسط سازمان بهزیستی گفت: اوتیسم به عنوان شایع‌ترین اختلال از گروه اختلالات نافذ رشد، تقریبا در یک درصد موالید مشاهده می‌شود و درصد تولد این کودکان در حال بیشتر شدن است. زهرا نوع‌پرست افزود: با یک جلسه کوتاه ارزیابی نمی‌توان به تنهایی به نتیجه رسید، بلکه تجربیات والدین و اطلاعات آنها، مربیان کودک و اعضای خانواده می‌تواند اطلاعات با ارزشی را به ارزیاب دهد تا ارزشیابی و نتیجه دقیق‌تری به دست آورد، بنابراین انتظار می‌رود خانواده‌ها با تکمیل پرسشنامه اولیه و در صورتی‌که پاسخ آنها به سه سوال یا بیشتر مثبت بود، برای انجام مداخلات تخصصی به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها و مراکز مداخله در اختلال طیف اوتیسم مراجعه کنند. او افزود: اختلال اوتیسم دارای طیف از خفیف تا شدید بوده و در هر طیفی مداخلات تخصصی جداگانه لازم است و خانواده نباید نگران این مقوله باشد که در صورت پاسخ مثبت به سه سوال حتما کودک آنها دچار مشکل است، چرا که با بررسی‌های بیشتر نوع مداخله تعیین می‌شود و در اکثر موارد برای کودکان دارای اختلال خفیف خدمات مشاوره کفایت می‌کند و مداخلات تخصصی‌تر برای طیف متوسط به بالا خواهد بود. نوع‌پرست ادامه داد: در مراکز مداخله در اختلال طیف اوتیسم خدمات متنوعی ارائه می‌شود و با توجه به هزینه‌ بر بودن این خدمات تلاش خواهیم کرد از طریق خرید خدمت بخشی از این هزینه‌ها را جبران کنیم چرا که اغلب خدمات توانبخشی از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند. مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور با بیان اینکه اوتیسم نوعی اختلال رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک ظاهر می‌شود و بر رشد عادی مغز و تعاملات اجتماعی اثر می‌گذارد، عنوان کرد: اوتیسم یک اختلال پیچیده رشد است که معمولا در سه سال اول زندگی خود را نشان داده و توانایی‌های گفتاری، ارتباطی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. او ادامه داد: اوتیسم با برخی رفتارهای ویژه همراه است و می‌توان آن را یک اختلال با یک طیف درنظر گرفت که در کودکان مبتلا به صورت‌های گوناگون و با شدت‌های متفاوت خود را نشان می‌دهد. نوع‌پرست تصریح کرد: تاکنون علت خاص و ویژه‌ای که عامل این اختلال باشد، شناخته نشده است، اما به طور قطع اطلاع‌رسانی و کمک‌های مالی می‌تواند به خانواده‌های این کودکان کمک کند، طوری که اوتیسم در پسران سه تا چهار بار نسبت به دختران شایع‌تر است. او یادآور شد: نکاتی باید در آموزش کودکان اوتیسم رعایت شود و هرچه مداخله در سنین پایین و اصطلاحا سن طلایی انجام شود، اثربخشی مداخلات انجام شده مثمرثمرتر خواهد بود. به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور از افزایش اعتبارات حوزه توانبخشی استان همدان خبر داد و گفت: با فراهم شدن زمینه‌های لازم توسط مدیرکل بهزیستی استان در سه ماهه پایان سال ۹۵ یک مرکز اوتیسم و یک مرکز نگهداری سالمندان راه‌اندازی خواهد شد و این مراکز به ظرفیت‌های استان در این بخش‌ها می‌افزایند.


 

  

دیدگاه شما در مورد : اوتیسم در پسران ۳ برابر دختران

اوتیسم در پسران ۳ برابر دختران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر