صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

برای رزق دو كانال وجود دارد؛ كانال یك: تلاش، كانال دو: دعا. با اینكه دادن‌ها و گرفتن‌ها از آنِ خداوند است، اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود.

کد خبر : 44262

تاریخ انتشار : 18/10/1395 - 17:59


برخلاف عده‌ای كه فكر می‌كنند اگر دروغ بگویند سود بیشتری کسب می‌کنند، قرآن می‌فرماید: نان توی تقوا است؛ «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا» (طلاق/ ۳-۲)  
 
 وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

سردرگمی‌ها، نتیجه بی تقوایی است
هر كس در زندگی گیج و سردرگم است و مرتباً کاسه‌ی چه کنم چه کنم به دست گرفته، پیداست كه تقوا ندارند؛ چرا که قرآن قول داده هر كس تقوا داشته باشد به درد نمی‌دانم و چه كنم گرفتار نمی‌شود. به عبارتی روزی فرد با تقوا، از راهی که فکرش را نمی‌کند، به او داده می‌شود.

اگر ما به این آیه ایمان داشته باشیم در معامله و کسب و كارهایمان، دزدی و کلک را رها خواهیم کرد؛ « وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ فِی الرِّزْقِ ؛ خداوند رزق بعضی‌ها را زیاد می‌دهد.»(نحل/۷۱)

وجود تفاوت‌ها، دلیلی برای شکوفایی استعداد بشر
دو نفر برای ماهیگیری به کنار دریا رفته و تور می‌اندازند، تور را كه بالا می‌كشند یكی سه تا ماهی گرفته یكی پنج تا. آن آقایی كه پنج تا ماهی گرفته هیچ قراردادی با ساحل با ماهی‌ها و با دریا نبسته، در حقیقت این را خدا به او داده است.

به هر حال این تفاوت‌ها باید باشند تا انسان استعدادهایش شكوفا بشود، اگر همه مردم یك جور باشند معلوم نمی‌شود، چی کسی صبر دارد، چه کسی قناعت می‌كند، چه کسی شجاعت دارد و چه کسی ندارد؛ خدا به یکی می‌دهد ببیند غرور او را می‌گیرد یا نه؟! به یكی نمی‌دهند ببینید صبر می‌كند؟!

در گردنه‌ها و جاده‌های پر شیب و خطرناک است که به یک نفر نمره‌ی عالی در رانندگی داده می‌شود، وگرنه توی خیابان صاف خیلی مشخص نمی‌شود که توانایی هرکس در رانندگی چه قدر است.

عزت را از غیر خدا طلب نکنیم!
گاهی انسان می‌خواهد عزیز شود، خود را وابسته به کسی یا چیزی می‌کند؛ می‌گوید ما وابسته  به آمریكا می‌شویم كه عزت آمریكا ما را هم حفظ كند، قرآن می‌فرماید: «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (نساء/۱۳۹ )، «أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (بقره/۱۶۵)؛ چه می‌گویی، این حرف‌ها چیست که می‌زنید؟! قدرت دست خداست، بعد هم خدا ما را مسخره می‌كند و می‌فرماید: «أَیَبْتَغُونَ عِنْدَهُمْ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (نساء/۱۳۹) تو عزتت را از او می‌خواهی؟ «إِنَّمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا وَتَخْلُقُونَ إِفْكًا إِنَّ الَّذِینَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَا یَمْلِكُونَ لَكُمْ رِزْقًا فَابْتَغُوا عِنْدَ اللَّهِ الرِّزْقَ وَاعْبُدُوهُ وَاشْكُرُوا لَهُ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ؛ غیر خدایی كه پهلوی او مثل طناب خم می‌شوی نمیتوانند برای تو رزق بشوند» (عنكبوت/۱۷)

آیا آنچه داریم، حقیقتاً رزق ما است؟
شخصی گفت من با یك سیب آبروی امام صادق(علیه السلام) را می‌ریزم. گفتند چه جوری؟ گفت می‌روم و می‌گویم: ‌ای امام این رزق من هست یا نه؟ اگر امام گفت رزق تو نیست، سیب را می‌خورم تا بگویم تو دروغ گفتی؛ اگر گفت رزق تو هست، نمی‌خورم و آنرا لگد می‌كنم. به پیش امام رفت و گفت: ‌این سیب رزق من هست یا نه؟ امام فرمود: اگر از گلویت پائین برود، معلوم می‌شود كه رزق تو است! فرد مخالف و معاند دیگر نمی‌دانست چه كند و گیج شد.(گاهی آدم از نعمات برخوردار است اما در حقیقت آنچه در دست دارد رزق او نیست.) (بحار الانوار، ج ۲۰، ص ۲۱۴)

گناه مانعی برای کسب رزق
«اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُغَیِّرُ النِّعَمَ»(إقبال‏الأعمال ، ص‏ ۷۰۶) گناه رزق را قیچی می‌كند؛ رزق دخترهای جوان پاک، همسر پاک و خوب است اما گاه متأسفانه دختر با گناهانش، خودنمایی‌هایش، اهمیت ندادن به نماز و ... باعث می‌شود که رزق همسر خوب داشتن را از خود دور کند و شایسته مردی هرزه و ناپاک گردد.

رزق پسری جوان یك همسر خوب بود اما با چشم چرانی‌ها و هرزه گری‌هایش، همسری ناشایست و بد را نصیب خود می‌کند. 

عواملی برای ازدیاد رزق
بین الطلوعین دنبال كار رفتن در رزق اثر دارد، نماز شب رزق را گوارا می‌كند، استغفار و عذرخواهی از گناه در رزق اثر دارد. شكر نعمت رزق را زیاد می‌كند؛ «لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّكُمْ» (إبراهیم/۷)

نیت گناه، رزق را کم می‌کند
سوره قلم داستانی را نقل می‌كند كه چند برادر باغ میوه‌ای داشتند. پدر آنها در طول زندگیش نعماتی از باغ را که کسب می‌کرد تقسیم می‌کرد و قسمتی را به فقرا می‌داد. پسران نیت كردند كه بعد از پدر از این میوه‌ها به احدی ندهند. زمانی که پدر مرد، نقشه کشیدند برای آنکه نیازمندان طبق کار هرروزشان به در باغ نیایند و درخواستی نداشته باشند، سحر بروند و میوه‌ها را بچینند که کسی نفهمد و به آنها بگویند که امسال باغ میوه‌ای نداشته است .وقتی خوابیدند، صاعقه‌ای آسمانی آمد: «فَأَصْبَحَتْ كَالصَّرِیمِ فَتَنَادَوا مُصْبِحِینَ؛ سحر بلند شدند دیدند كه باغ آنها تبدیل به خاكستر شده است» (قلم؛ ۲۰ و ۲۱)

 نتیجه گیری
در یک جمع بندی می‌توان گفت: برای رزق دو كانال وجود دارد؛ كانال یك: تلاش، كانال دو:  دعا. با اینكه دادن‌ها و گرفتن‌ها از آنِ خداوند است، اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود.


 

  

دیدگاه شما در مورد : وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر