صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وقتی از آسمان یاقوت می بارد

ابرهای سیاره "HAT-P-7 b" از جنس "کوراندوم" است و از آن باران یاقوت می بارد.

کد خبر : 43798

تاریخ انتشار : 05/10/1395 - 10:30


از آسمان سیاره "HAT-P-7 b" باران یاقوت کبود می بارد.
مجله "nature astronomy" چندی پیش گزارشی درباره سیاره "HAT-P-7 b" منتشر کرد که در آن نوشته شده بود دنبال کردن انعکاس نور در اطراف این سیاره، نشان دهنده تغییرات همیشگی آب و هوای این سیاره است.
 
شب هنگام ابرهایی در این سیاره تشکیل می شود که به وسیله باد به حرکت درمی آید و روز هنگام تبخیر می شود. در بیشتر مواقع با افزایش بادها، ابرهای زیادی تشکیل می شوند که به سرعت از بین می روند و این نشان دهنده تنوع آب و هوا در سیاره های خارج از منظومه شمسی است.

کشف این سیاره، سوال هایی درذهن دانشمندان ایجاد کرد، اما جالب اینکه سیاره هایی کشف شدند که ابرهای آن از جنس شیشه، گلوله و مواد فلزی است که باد آنها را جابه جا می کند.
سیاره "HAT-P-7 b" 1000 سال نوری از زمین فاصله دارد. به همین دلیل بررسی محدوده هوائی آن کاری دشوار است و نظارت بر آن با تلسکوپ "کپلر" انجام می شود. 

دانشمندان در بررسی های بیشتر این سیاره دریافتند؛ نقطه ای درخشان در جو این سیاره در حال حرکت است و این نشان دهنده طوفان های گرمی است که باعث دور شدن ابرها از قسمت تاریک سیاره می شود. 

دانشمندان معتقدند؛ این ابرها از "کوراندوم" یا همان فرم کریستالی اکسید آلومینیوم تشکیل شده است که به شکل قطرات از آسمان فرو می ریزد.


 

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی از آسمان یاقوت می بارد

وقتی از آسمان یاقوت می بارد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر