صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

گفته بودم این تفکر در جام جهانی جواب نمی‌دهد

در پی ناکامی‌های اخیر تکواندو ایران در رویدادهای بین‌المللی، انتقادات شدیدی از تک‌روی‌ها و عدم تعامل مسئولان فدراسیون با کارشناسان این رشته می‌شود. نکته ای بسیار حائز اهمیت که می‌توانست از نتایج ضعیف جام جهانی در باکو جلوگیری کند.

کد خبر : 43747

تاریخ انتشار : 03/10/1395 - 10:43


 تیم ملی تکواندو ایران که پس از ناکامی در المپیک ریو و با صلاحدید مسئولین فدراسیون باز هم بیژن مقانلو را در رأس کادر فنی خود می دید با ترکیبی که دست خوش چند تغییر شده بود پا به شیاپچانگ باکو گذاشت.


شکست برابر کره و ترکیه و حذف زودهنگام مردان هوگوپوش ایران از جام جهانی و در پی آن قهرمانی مقتدرانه آذربایجان که با هدایت مربی کاربلد و نام آشنای ایرانی خود به نام رضا مهماندوست حال و روز خوبی را سپری می کند، باعث شد تا انتقادات از رئیس فدراسیون ایران به حداکثر برسد. اما استعفای ذوالقدری و مقانلو تنها پس لرزه های این ناکامی بودند.
 
کارشناسان و اهالی فن در این رشته که با مدال آوری در المپیک و قهرمانی های جهان بارها و بارها کام مردم را شیرین کرده است در تلاش هستند تا بتوانند هر چه سریعتر تکواندو را به روزگار خوب برگردانند.
 
مرتضی کریمی سرمربی اسبق تیم ملی در گفتگو با مشرق با بیان اینکه مشکلات تیم ملی از مدت ها پیش آغاز شده بود گفت: مشکلات و ضعف تیم ملی از جام جهانی مکزیک آغاز شد. بعد از شکست در مکزیک نه تنها علت باخت برابر آذربایجان ریشه یابی نشد بلکه مسئولان فدراسیون جبهه گیری هم کردند و باید قبول کنیم که در برنامه ریزی به شدت ضعیف بودیم. پس از آن و به دنبال درگیری ها و مسائلی که در اردوهای تیم ملی پیش آمد شرایط به خوبی پیش نرفت و در نهایت نتایج تلخ ریو رقم خورد.
 
  
 
وی افزود: اما متأسفانه بعد از المپیک هم مشکلات ریشه یابی نشد و من در مناظره ای که قبل از جام جهانی باکو با آقای ذوالقدری داشتم تأکید کردم که با این تفکر در جام جهانی و گرند پری هم به موفقیت دست نخواهیم یافت که البته آقای ذوالقدری هم با نظرات بنده موافق بود ولی باز هم کار خودشان را کردند و بدون مشورت تصمیم گیری کردند.
 
کریمی تاکید کرد: بازیکنان تیم به لحاظ روانی و جسمانی در شرایط ایده آل به سر نمی بردند و  کادر فنی بعد از شکست ریو ریکاوری نشده بود و با همان روحیه به کار گرفته شد. همه این عوامل دست به دست هم دادند تا در جام حهانی هم نتوانیم موفق ظاهر شویم که البته این شکست قابل پیش بینی بود.
 
سرمربی اسبق تیم ملی در خصوص ابقای مقانلو به عنوان سرمربی تیم ملی بعد از المپیک ریو گفت: مقانلو مربی توانمندی است و به لحاظ فنی در سطح بالایی قرار دارد اما در این مقطع و بعد از اتفاقات المپیک نیاز به استراحت داشت که همین مسئله باعث شد تا در جام جهانی برای مثال در دیدار برابر ترکیه عصبانیت نزد مقانلو به عینه دیده شود. من به مسئولان فدراسیون پیشنهاد 2 تیم با 2 کادر مجزا را دادم. بازیکنانی که مجوز شرکت در فینال گرندپری را داشتند که مشخص بودند اما می توانستیم یک تیم مجزا با کادر فنی جوان راهی جام جهانی بکنیم. رقابت های جام جهانی کاملا متفاوت از سایر رقابت هاست.
 
 کریمی درباره استعفاهای صورت گرفته در روزهای گذشته هم گفت: اگر بنا به استعفا بود چرا بعد از المپیک استعفا ندادند؟ مسئولان فدراسیون باید پاسخگو باشند و نباید یه جای حل مسئله صورت مسئله را پاک کنند. آنها باید می ماندند و جوابگوی علاقه مندان به تکواندو می شدند. آنها به حرف های دلسوزانه و پیشنهادات کارشناسان توجهی نکردند و علیه آنها جبهه گرفتند و باعث سرافکندگی تکواندوی ایران شدند.
 
  
 
 وی در خصوص تأثیرات بد احتمالی این استعفاها بر روی بازیکنان گفت: من همیشه شعارم این بوده که وظیفه بازیکن بازی کردن و وظیفه مربی بازی گرفتن از بازیکن است. یک مربی خوب باید بتواند از هیچ همه چیز را بسازد و نباید اجازه بدهد بازیکنان وارد فضای حاشیه ای بشوند. یادتان باشد ما در ایران جوانان خوبی داریم که هر یک می توانند به راحتی قهرمان جهان شوند و مربیان جوانی وجود دارند که هر یک می توانند یک تیم را قهرمان جهان کنند.
 
کریمی درباره ادامه کار سازمان تیم های ملی پس از استعفای ذوالقدری گفت: در خصوص سازمان تیم های ملی نفس کار درست بود اما به خوبی عملی نشد. در ابتدای راه اندازی این سازمان من خودم از نفرات حاضر در جلساتی بودم که طی آن برای سازمان تیم های ملی اساسنامه نوشته شد و شرح وظایف مشخصی برای آن تعریف شد که هیچوقت عملی نشد. ما در تیم ملی کمیته استعدادیابی و کمیته مربیان تیم ملی داشتیم که هیچ وقت تشکیل نشد و این سازمان یک نفره اداره شد.
 


 

  

دیدگاه شما در مورد : گفته بودم این تفکر در جام جهانی جواب نمی‌دهد

گفته بودم این تفکر در جام جهانی جواب نمی‌دهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر