صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بدون دردسر با کودک خود به مهمانی بروید

برای اینکه به کودک‌تان آداب مهمانی را آموزش بدهید این ایده را در خانه پیاده کنید؛ شب‌هایی را در خانه «با آداب» سر سفره غذا بنشینید. بشقاب، قاشق و چنگال را سر سفره بچینید. شبیه مهمان‌ها برخورد کنید و فراموش کنید که در خانه خودتان هستید.

کد خبر : 43733

تاریخ انتشار : 03/10/1395 - 10:18


 مهمانی رفتن با کودک و شیطنت‌های آنان معمولا هر بار به یک داستان پرماجرا و دلهره‌آور برای پدر و مادر تبدیل می‌شود. مخصوصا اینکه کودکان در مهمانی دوست دارند به هر چیزی دست بزنند و به هر جایی سرک بکشند. در هر حال همیشه هم نمی‌توان کودک را قبل از مهمانی به پدربزرگ و مادربزرگش سپرد و او را از حضور در جمع محروم کرد. در این مطلب به شما از دلایل شیطنت‌های کودکان در مهمانی می‌گوییم و همچنین روش‌هایی برای اینکه بتوانید بدون نگرانی با کودک خود به مهمانی بروید، با شما صحبت می‌کنیم.

 
چگونه آداب مهمانی رفتن را به کودک خود بیاموزیم/ بدون دردسر با کودک خود به مهمانی بروید 
 
در خانه کودک‌تان را محدود نکنید
یکی از دلایل رفتار مخرب کودکان در مهمانی‌ها، جلب توجه و سختگیری‌های پدر و مادر در خانه است. اگر در خانه به کودک‌تان اجازه کودکی کردن و حرکت ندهید، فرزندتان این رفتار شما را در مهمانی‌ها و مقابل چشم دیگران تلافی خواهد کرد. پس بهتر است در خانه، محیط برای بازی و شیطنت کودک فراهم باشد.
 
محبت خود را در مهمانی از او دریغ نکنید
از دلایل دیگر شیطنت و رفتارهای عجیب کودکان در مهمانی می‌توان به جلب توجه اشاره کرد. وقتی در مهمانی محبت خودتان را از او دریغ می‌کنید و به خصوص زمانی که به کودک دیگری در مهمانی محبت و توجه نشان می‌دهید، طبیعی است که فرزند شما هم از هر روشی برای جلب توجه شما استفاده کند. یادتان نرود که در این شرایط به هیچ وجه نباید کودک را «تحقیر» کنید. اگر کودکان گمان کنند که در مقابل دیگران به عنوان «بچه‌ بد» شناخته می‌شوند، دیگر تلاشی برای «بچه خوب» بودن، نمی‌کنند. چرا که انگیزه‌شان را از دست داده و این نقش را می‌پذیرند.
 
تنبیه را فراموش کنید
وقتی کودک شما در مهمانی تلاش می‌کند که با رفتارهای منفی توجه شما را جلب کند، شما نباید با تنبیه کردن و برخورد سختگیرانه باعث لجاجت او شوید. اگر از این جمله استفاده کردید:«اگر دوباره این کار را انجام دهی، تنبیه می‌شوی» انتظار دیدن دوباره همان رفتار را داشته باشید. در این مورد بهتر است که به رفتارهای منفی کودک‌تان واکنش‌ نشان ندهید، تا او متوجه شود که برای جلب توجه شما راه مناسبی را انتخاب نکرده است.
 
به کودک اخطار قبلی ندهید
قبل از اینکه به مهمانی بروید درباره کارهایی که کودک نباید انجام دهد، اخطار قبلی ندهید. به این ترتیب در ذهن او این پیش زمینه به وجود می‌آید که امکان انجام رفتارهای مخرب هم برایش فراهم است. در چنین وضعیتی ذهن کودک پس از ورود به مهمانی، سمت انجام آن کار می‌رود.
 
اسباب‌بازی را فراموش نکنید
پیش از رفتن به مهمانی یادتان نرود که اسباب‌بازی‌های محبوب کودک‌تان را با خودتان همراه داشته باشید. به این ترتیب دیگر لازم نیست از میزبان بخواهید که وسایلی برای سرگرمی او در اختیار شما قرار بدهد یا مدام در حال جمع کردن وسایل خانه میزبان از جلوی دست فرزند خود باشید. نمایش انیمیشن هم یک گزینه خوب دیگر برای سرگرم کردن کودک در مهمانی است.
 
وقتی کودک هم‌بازی ندارد
گاهی کودک بدون اینکه گرسنه باشد، طلب غذا می‌‌کند یا بدون آنکه نیاز به دستشویی رفتن داشته باشد از والدین می‌خواهد که او را به دستشویی ببرند. این نشانه‌ها یعنی او در مهمانی به دنبال یک هم‌بازی است و چون چنین کسی در مهمانی نیست سعی می‌کند با جلب توجه بزرگترها به نیازهای خود این کمبود را جبران کند. در این شرایط نباید از کودک توقع داشته باشید که مانند یک فرد بزرگسال برخورد کند. او نمی‌تواند در جمعی که برایش خسته کننده است، ساعت‌ها آرام و بی‌حرکت بنشیند. پس به جای اینکه از او انتظار رفتار منطقی داشته باشید، با او بازی کنید.
 
چگونه آداب مهمانی رفتن را به کودک خود بیاموزیم/ بدون دردسر با کودک خود به مهمانی بروید 
 
شب‌های «با آداب» و «بی‌آداب» در خانه
برای اینکه به کودک‌تان آداب مهمانی را آموزش بدهید این ایده را در خانه پیاده کنید؛ شب‌هایی را در خانه «با آداب» سر سفره غذا بنشینید. بشقاب، قاشق و چنگال را سر سفره بچینید. شبیه مهمان‌ها برخورد کنید و فراموش کنید که در خانه خودتان هستید. به آرامی غذا بخورید و مودبانه صحبت کنید. تا زمانی که غذا خوردن همه تمام بشود سر سفره بنشینید. سعی کنید در این شب آداب مهمانی رفتن را به صورت کامل اجرا کنید. یک روز در هفته را به «با آداب» بودن و روزهای دیگر را به «بی‌آداب» بودن اختصاص دهید. در روزهای بی‌آداب، بچه‌ها می‌توانند بنا به سن‌شان رفتار کنند؛ گاهی غذای‌شان را جلوی تلویزیون بخورند و یا اینکه غذا را روی لباس‌شان بریزند. بعد از دو هفته این فرآیند برای کودک شما تبدیل به یک بازی جذاب می‌شود. حالا فقط کافی است وقت مهمانی رفتن به کودک‌تان بگویید حالا وقت «با آداب» است. مطمئنا آنها در اولین مهمانی‌ها بدون ایراد نیستند. ولی مهم این است که کم کم آداب اجتماعی را با تفریح و بازی یاد می‌گیرند.
 
از قصه، نقاشی و برنامه‌های آموزشی استفاده کنید
از روش‌های دیگری که به وسیله آن می‌توانید آداب مهمانی رفتن را به کودک خود بیاموزید. قصه، نقاشی، فیلم و شعر است. در این مورد «مهمان بازی» کردن با کودک هم می‌تواند در یادگیری آداب مهمانی بسیار برای او تاثیرگذار باشد.
 
مهمانی را برای کودک‌تان خاطره انگیز کنید
اگر در نزدیکی منزل میزبان، پارکی وجود دارد با بردن کودک خود برای لحظاتی هم که شده خاطرات خوبی برایش بسازید. در صورتی که میزبان هم فرزند کوچکی دارد می‌توانید با هم به پارک بروید.
 

در پایان...
با فراموش نکردن این نکات که در بالا گفته شد، یاد دادن آداب مهمانی در بازی و در خانه خودتان. محبت و توجه به کودک در مهمانی. هم‌بازی شدن با کودک زمانی که او هم‌بازی‌ای ندارد. همراه داشتن اسباب بازی، دفتر نقاشی و کارتون با خود در مهمانی، دیگر می‌توانید با خیال راحت دست کودک‌تان را بگیرید و راهی مهمانی شوید و اوقات خوشی داشته باشید.

  

  

دیدگاه شما در مورد : بدون دردسر با کودک خود به مهمانی بروید

بدون دردسر با کودک خود به مهمانی بروید

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر