صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

جولان پوشاک تقلبی با نام نشان(برند)های معتبر در بازار

حدود یک میلیارد و 400 میلیون دلار از حجم نام نشان(برند)های تقلبی در بازار پوشاک از طریق قاچاق وارد کشور می شود و حدود 300 میلیون دلار نیز به محصولاتی که در داخل تولید می شود، اختصاص دارد.

کد خبر : 43564

تاریخ انتشار : 30/09/1395 - 14:20


چکیده مصاحبه پژوهشی:
- بیش از 97 درصد نمایندگی نام­ نشان­(برند)های پوشاک خارجی که در بازار داخلی پوشاک در حال فعالیت هستند، تقلبی می­باشند

- حدود یک میلیارد و 400 میلیون دلار از حجم نام­ نشان(برند)های تقلبی در بازار پوشاک از طریق قاچاق وارد کشور می­ شود و حدود 300 میلیون دلار نیز به محصولاتی که در داخل تولید می ­شود، اختصاص دارد.

- تاکنون حدود 400 فروشگاه عرضه پوشاک با نام ­نشان(برند)های تقلبی شناسایی شده­ اند، اما همچنان، در بسیاری از مناطق از جمله مراکز تجاری محله­ های شمالی تهران این فروشگاه­ها به فعالیت خود ادامه می­دهند

-رواج گرایش به مصرف نام­ نشان­(برند)های در میان مصرف ­کنندگان به دلیل توجه نکردن به کیفیت و طراحی و دوخت متناسب با سلیقه مشتری علت اصلی گسترش فروشگاه ­های جعلی نام­ نشان­ های تقلبی است.

پژوهش خبری صدا وسیما: صنعت پوشاک، از جمله صنایع اشتغال­زا با ارزش افزوده بالا در تمام دنیا می ­باشد و بسیاری از دولت ها به خصوص در کشورهای توسعه یافته، همواره برای رونق تولید ملی و توسعه صادراتی خود به حمایت و پشتیبانی از این صنعت و تولیدکنندگان آن می­پردازند و اهداف کلان اقتصادی خود را همسو و هم راستا با منافع این صنعت طراحی می­ کنند. اما در کشور ما، صنعت پوشاک با وجود ظرفیت و مزیت ­های بی­ شمار در تولید و توسعه صادرات غیرنفتی، به دلیل سیاست­ گذاری های نامناسب و فقدان برنامه ­ریزی متناسب با این صنعت، نتوانسته مسیر رو به جلویی را که در دهه 70 پیش گرفته بود، ادامه دهد و امروزه با مشکلات و چالش ­های فراوانی در مسیر تقویت و توسعه خود مواجه شده است. از جمله این مشکلات که در حال حاضر مانع از حضور مؤثر تولیدکنندگان در بازار داخلی شده است، فعالیت نام­نشان(برند)های تقلبی در بازار پوشاک می ­باشد که ریشه در خلاءهای قانونی، فرهنگی و اقتصادی دارد. در این راستا، در گفتگو با حمیدرضا نیک ­طبع، از فعالان صنعت پوشاک و دبیر بخش صنعت کارگروه ساماندهی مد و لباس و برخی دیگر از فعالان این صنعت، به بررسی این مشکل و آسیب­ های آن بر صنعت پوشاک پرداخته­ ایم.

تقلبی بودن 79 درصد نام­ نشان(برند)های پوشاک خارجی در بازار داخلی

براساس آماری که تاکنون منتشر شده است، بیش از 97 درصد نمایندگی نام­ نشان­(برند)های پوشاک خارجی که در بازار داخلی پوشاک در حال فعالیت هستند، تقلبی می ­باشند که این موضوع تهدید و آسیبی جدی برای صنعت پوشاک کشور محسوب می­ شود. فروشگاه­ هایی که به این شیوه مشغول به فعالیت هستند، اگرچه برای جذب مشتری از نام اصلی برند برای تبلیغ و شناسایی فروشگاه خود استفاده می ­کنند، اما در واقع بسیاری از اجناسی که عرضه می­ کنند به شرکت اصلی تولیدکننده آن برند تعلق ندارد و معمولاً اجناسی هستند که یا در داخل کشور تولید می­ شوند و حدود 40 درصد این اجناس را دربرمی ­گیرند و یا از کشورهای دیگر و به صورت قاچاق وارد کشور شده­ اند. به عبارتی، می ­توان گفت، کالاهایی که اصالت آنها توسط مالک نام ­نشان(برند) و تولیدکننده اصلی آن به تائید نرسیده و قابلیت ثبت نداشته و یا کالاهای فاقد کیفیت که از عناوین نام­ نشان(برند)ها سوء استفاده می کنند، در زمره این اجناس تقلبی به شمار می­ روند.

به اعتقاد برخی از فعالان این صنعت، حدود یک میلیارد و 400 میلیون دلار از حجم نام ­نشان(برند)های تقلبی در بازار پوشاک از طریق قاچاق وارد کشور می­ شود و حدود 300 میلیون دلار نیز به محصولاتی که در داخل تولید می ­شود، اختصاص دارد.

شناسایی 004 نام­ نشان(برند) تقلبی پوشاک توسط بنیاد ملی مد و لباس

پراکندگی فروشگاه­ هایی که اقدام به عرضه پوشاک با نام ­نشان(برند)های تقلبی می ­کنند، تقریباً در تمامی شهرهای کشور به خصوص در شهرهای بزرگ و در مناطق گران­قیمت مشهود است و اگرچه با تلاش ­هایی که صورت گرفته تاکنون حدود 400 فروشگاه عرضه پوشاک با نام­نشان(برند)های تقلبی شناسایی شده­ اند، اما همچنان، در بسیاری از مناطق از جمله مراکز تجاری محله ­های شمالی تهران این فروشگاه ­ها به فعالیت خود ادامه می ­دهند؛ این در حالی­ست که تاکنون هیچ اقدام مناسب و قاطعی با صاحبان این فروشگاه ­ها صورت نگرفته است.

بنابراین، تولیدکنندگان پوشاک انتظار دارند جهت تقویت و حمایت از تولید داخلی و فراهم شدن فضای مناسب برای توزیع متناسب با نیاز بازار پوشاک توسط تولیدکنندگان، دستگاه­ های مرتبط از جمله وزارت صنعت ، معدن و تجارت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اداره اماکن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد ملی مد و لباس، سازمان تعزیرات حکومتی و همچنین اداره گمرکات جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر رفع موانع و مشکلات ساختاری، قانونی و اجرایی که صنعت پوشاک با آن مواجه است، تدابیر و اقدامات جدی را برای جلوگیری از فعالیت این نوع فروشگاه­ها در سطح کشور در دستور کار قرار دهند.

تولید روزانه 004 میلیون برچسب تقلبی پوشاک در کشور

عواملی که باعث پدید آمدن این معضل شده است را می­ توان توجه نکردن به کیفیت در تولیدات داخلی، اعمال سلیقه شخصی تولید کننده در طراحی و ترکیب رنگ به جای توجه به سلیقه مشتری و رعایت نکردن استانداردهای جهانی در سایز بندی و دوخت دانست که منجر به رواج گرایش به مصرف نام­ نشان­(برند)های در میان مصرف ­کنندگان شده و زمینه را هم برای قاچاقچیان پوشاک و هم سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان داخلی فراهم کرده است. به طوریکه، به طور میانگین روزانه حدود 300 تا 400 میلیون قطعه برچسب تقلبی در کشور بافته و یا چاپ می­شود که با توجه به سایز آنها بین 100 تومان تا 10 هزار تومان در بازار به فروش می ­رسد.

راهکارهای جلوگیری از گسترش برندهای تقلبی در بازار پوشاک

با توجه به اینکه فعالیت این نوع فروشگاه­ ها آسیب­ های جدی از جمله ورود آزادانه و بی قید و شرط پوشاک فاقد کفایت بهداشتی، گسترش فروش تقلبی کالاهای برندها و استفاده غیرواقعی از ارزش افزوده آنها، سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان داخلی از این فرصت و به دنبال آن گسترش واحدهای تولیدی پوشاک غیرمعتبر برای صنعت پوشاک به دنبال دارد می ­توان با همکاری مسئولان ذیربط در جهت ارائه آمار و معرفی دقیق از نام ­نشان(برند)های معتبر و باکیفیت ایرانی به جامعه، کنترل و نظارت در روند تولید لیبل ­های پوشاک، نظارت جدی بر کنترل کیفیت محصولات توزیعی در بازار، شناسایی و معرفی نام­ نشان­ های تقلبی که از طریق قاچاق وارد کشور می­ شود، برخورد قانونی و اعمال جریمه­ های سنگین با فروشگاه­ های جعلی برندهای معتبر و واحدهایی که اقدام به چاپ و یا بافت لیبل ­­های خارجی می­ کنند و همچنین هویت­ بخشی به نام­ نشان­ های ایرانی گام­ های مؤثری برای برخورد با فعالیت فروشگاه ­های عرضه نام ­نشان ­های تقلبی برداشت. 

  

دیدگاه شما در مورد : جولان پوشاک تقلبی با نام نشان(برند)های معتبر در بازار

جولان پوشاک تقلبی با نام نشان(برند)های معتبر در بازار

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر