صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ترویج تجمل گرایی در «ماه و پلنگ»

مجموعه تلویزیونی «ماه و پلنگ» سریالی است که تاکید بسیاری بر تجملات دارد و شخصیت‌های این سریال سوار بر موج ترویج تجمل‌گرایی به بنیان های خانواده حمله می‌کنند.

کد خبر : 43540

تاریخ انتشار : 29/09/1395 - 20:44


به گزارش خط امید به نقل از فارس، در اوضاع امروز جامعه که بیشتر اعضای خانواده صبح تا شب با گوشی‌های موبایلشان سرگرم هستند، رسانه ملی باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند ساعاتی ولو اندک جامعه امروزی را از این تکنولوژِی بعضا بی فایده دور کند.


اما به نظر می‌رسد این روزها صداوسیما وظیفه اصلی خود را فراموش کرده است. وظیفه ای که رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب رئیس سازمان ملی آورده‌اند و فرموده‌اند: «سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت‌ها و برنامه‌های حرفه‌ای پیشرفته و عمیق رسانه‌ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد».

سریال‌های قدیمی روایتگر خانواده‌هایی بودند که در آنها مهربانی موج می‌ زد و هر فرد خانواده که خطایی مرتکب می شد خیلی زود پشیمان می‌شد. مشکلات درون خانواده حل می‌شد و حفظ احترام‌ والدین دغدغه بچه‌ها بود.

اما سریال‌های امروزی چهره دیگری از روابط خانوادگی را به تصویر می کشند. تجمل گرایی، انتقام، خیانت، دروغ و طلاق موضوعات به کار برده شده در خلق یک سریال‌ هستند. دست اندرکاران سریال این چنین هم در توجیه لزوم ساخت همچنین سریالی می گویند که صرفا در فیلم روابط اجتماعی را آسیب‌شناسی می‌کنند.

سریال «ماه و پلنگ» هم از این نوع سریال هایی است که می‌خواهد بگوید بی اخلاق، خائن، تجمل گرا و کینه ای نباشید اما نتوانسته است به درستی آن را به تصویر بکشاند.

این فیلم نه ترویج اخلاق و امید است نه ترویج سبک زندگی اسلامی ! کجای زندگی اسلامی شبیه این زندگی است که شخصیت های این سریال دارند؟ وکیلی که برای جلب توجه دختر مورد علاقه اش میلیون ها تومان خرج می کند و گل می‌خرد! این اقدام شاید مصداق واقعی‌ای هم داشته باشد ولی از زندگی مخاطبان تلویزیونی قطعاً دور است.

ترویج زندگی اسلامی با به تصویر کشاندن خیانت همسر خیلی تفاوت دارد. دختری با اوضاع روحی نامناسب، با پول به هدفش که انتقام پوچ از وکیلش است، می رسد و بنیان خانواده دوستش را بر هم می زند. مردی به خاطر پول و تجمل گرایی به همسر خود به راحتی خیانت می کند و وفادار به زندگی اش نمی ماند. و آن طرف زنی که به راحتی می رود و میدان را برای رقیب و همسرش خالی می کند.!

آیا نظارتی از طرف سازمان صدا و سیما در مراحل پیش تولید و تولید این سریال نبوده است که در موقع پخش پی به ایرادات این سریال بردند و ممیزی هایی را اعمال کردند که باعث اعتراض نویسنده و کارگردان این اثر شد تا جایی که آن دو از ادامه تولید انصراف دادند ؟

چرا سازمان صدا و سیما با ساخت چنین فیلم هایی موافقت می کند. آیا کمبود بودجه باعث بسنده کردن تلویزیون به کارهای سطحی شده است؟

امیدواریم که ناظران پخش توجه بیشتری به محتوای آنچه که روی آنتن می‌رود داشته باشند و مراقب باشند که چه چیزی به خورد میلیون‌ها مخاطب می‌دهند.

 

 
 


 

  

دیدگاه شما در مورد : ترویج تجمل گرایی در «ماه و پلنگ»

ترویج تجمل گرایی در «ماه و پلنگ»

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر