صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دست دوستی نجفی با بزرگترین دزد آمریکایی آثار باستانی ایران

اسناد وزارت امورخارجه امريكا و سفارت كشور مذكور در ايران نشان مي‌دهند كه طي سال‌هاي 1925 تا 1941 ميلادي مقادير عظيمي از عتيقه‌جات و اشياء باستاني ايراني از كشور خارج و به دانشگاه‌هاي پنسيلوانيا و شيكاگو منتقل شدند.

کد خبر : 4256

تاریخ انتشار : 08/08/1392 - 13:16


دست دوستی نجفی با بزرگترین دزد آمریکایی آثار باستانی ایران

به گزارش خط امید بهشهر _ روز گذشته پنجم آبان، همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان در دانشگاه تهران برگزار شد. اين همايش دو ميهمان ويژه داشت. يكي محمدعلي نجفي، معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، و ديگري گیل استاین مدیر مؤسسه شرق شناسی شیکاگو. 

از قريب يك ماه پيش كه خبر حضور آقاي استاين در ايران منتشر شد، هشدارهايي پراكنده نسبت به فعاليت‌هاي موسسه تحت مديريت وي داده شد و تاريخچه اين موسسه كم و بيش گوشزد گرديد. اما علي رغم همه اين هشدارها وي در ايران حضور پيدا كرد و حتي آقاي نجفي در همان همايش نسبت به از سرگيري همكاري‌هاي پژوهشي و آموزشي ايران با اين موسسه ابراز علاقه‌مندي كرد. اما موسسه شرق شناسي شيكاگو چيست؟

 

 

گیل استاین رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو در همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان

 

گیل استاین رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو در همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان/ آبان 92

 

 

حفاري مشتركي كه به خيانتي هفتاد ساله انجاميد

رد فعاليت‌هاي حوزه باستان‌شناسي موسسه شرق شناسي شيكاگو در ايران را ميتوان تا دوره رضاخان زد. اين موسسه در آن سال‌ها فعاليت‌هاي چشمگيري در حوزه اكتشاف‌هاي باستان شناسي در ايران داشته و بعنوان  يكي از مجموعه‌هايي كه به صورت نظام‌مند اشياء تاريخي ايران را از كشور خارج مي‌كرده، شناخته شده است.

اسناد وزارت امورخارجه امريكا و سفارت كشور مذكور در ايران نشان مي‌دهند كه طي سال‌هاي 1925 تا 1941 ميلادي مقادير عظيمي از عتيقه‌جات و اشياء باستاني ايراني از كشور خارج و به دانشگاه‌هاي پنسيلوانيا و شيكاگو منتقل شدند. اين كار با مديريت شخصي بنام پرفشور «يوپ» صورت گرفت كه در آن زمان به دربار ايران نزديك شده و فعاليت‌هاي زيادي در اين حوزه داشت.

اما آنچه كه بصورت مشخص و مبرهن مي‌توان به دانشگاه شيكاگو مرتبط دانست و امروز نيز مي‌تواند نشانه‌اي از خيانت آنها به تاريخ ايران باشد، ماجرايي است كه در سال 1316 شمسي اتفاق افتاده و قرار بود سه سال بعد تمام شود اما هنوز كه هنوز است ادامه دارد. در آن سال و در حفاری مشترکی بین دولت وقت ایران و موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در تخت جمشید، تعداد قابل توجهی اموال فرهنگی، تاریخی ارزشمند به ‌دست آمد که این اموال بین دولت ایران و آن موسسه به ‌طور مساوی تقسیم شد. الواح هخامنشی به عنوان بخشی از این اموال، سهم دولت ایران شد. (براي آشنايي با جزئيات خيانت موسسه شرق شناسي شيكاگو در حق ايران و نوع نگاه استكباري اين موسسه به كشورمان اين مطلب را بخوانيد.)

 

دولت ايران سهم خود را بصورت امانت در اختيار موسسه شرق شناسي شيكاگو قرار داد تا بعد از سه سال و با ترجمه شدن آنها، به ايران برگردانده شود. اتفاقي كه هنوز نيفتاده است. البته از بين هزاران لوح سالم و شكسته‌اي كه به آمريكا رفته است در دو نوبت 1327 و 1350 شمسي تعداد اندكي از آنها برگردانده شده است. اين آخرين باري بود كه موسسه شرق شناسي شيكاگو خيانت در امانت را لااقل براي تعداد محدودي از الواح نقض كرد تا اينكه در سال 1383 بار ديگر تعداد كمي از الواح به ايران برگردانده شد كه آن هم ماجرايي دارد.

 

 

 

تندیس «سر گاو» از تخت جمشید در موزه دانشگاه شیکاگو 

 

باز هم حسن نيت آمريكايي‌ها تقلبي از آب درآمد

در سال 1383 و زمان رياست محمد بهشتي بر سازمان ميراث فرهنگي تعداد 300 لوح از الولح هخامنشي كه در آمريكا امانت بود به ايران برگردانده شد. در آن زمان همين آقاي استاين در ايران حضور پيدا كرد و تعداد محدودي از هزاران لوحي را كه خلاف تعهد در اختيار موسسه شرق شناسي بود به ايران پس داد. اين اقدام در آن زمان به عنوان نشانه‌اي از «حسن نيت طرف آمريكايي» قلمداد شد و محمد بهشتي از اين حسن نيت قدرداني كرد. درست همانطور كه پس دادن جام شيردال مشكوك به تقلبي بودن نيز نشانه‌اي از «حسن نيت طرف آمريكايي» قلمداد شده است.

 

 

سید محمد بهشتی و گیل استاین(رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو)/ ارديبهشت 83

 

اما واقعيت چيز ديگري است و نشان مي‌دهد كه همان سيصد لوح نيز نه بعنوان حسن نيت كه براي فرار از تبعات افشاگري يك محقق ايراني به ايران پس داده شده بود.

چندي قبل از حضور استاين در ايران و پس دادن سيصد لوح هخامنشي، در سال 2003 كتابي در آمريكا منتشر شد كه علي رغم بايكوت خبري و بي‌تفاوتي مسئولان ايراني، غارت‌هاي صورت گرفته در حوزه باستان شناسي و در دوره رضاخان را افشا مي‌كرد. در اين كتاب كه به قلم دكتر محمدقلي مجد نوشته شده بود، به نقش موسسه شرق شناسي شيكاگو در اين غارت‌ها اشاره و همچنين خيانت در امانت اين موسسه در برنگرداندن هزاران لوح باستاني ايران مطرح شده بود. (اين کتاب چندي بعد با عنوان تاراج بزرگ: آمريکا و غارت ميراث فرهنگي ايران به فارسي ترجمه و منتشر شد.)

انتشار اين كتاب و افشاي حقيقتي فراموش شده كه گرد 70 سال گذر زمان بر آن نشسته بود موجب شد تا موسسه مذكور با دستپاچگي برنامه‌اي ترتيب دهد تا تنها با بازگرداندن 300 لوح هخامنشي، منتقدان را ساكت كند و به گونه‌اي نمايش دهد كه گويي روند بازگشت اين الواح آغاز شده است، هرچند با تاخيري قريب هفتاد سال! جالب آنكه روزنامه گاردين نيز در همان زمان اين اقدام موسسه شرق شناسي شيكاگو را «اقدامی تأثیرگذار در فریب افکار عمومی ایرانیان» نامید.

در همان مراسم استاين گفته بود كه ما تخمين مي زنيم كه حدود 2000 لوح كامل و تعداد بسيار زيادي خرده هاي الواح در اختيار دانشگاه شيكاگو باشد.

 

لااقل اشاره‌اي هم به خيانت در امانت آنها مي‌كرديد

موسسه شرق شناسي شيكاگو كه رييسش در ايران حاضر شده و با ابراز علاقه معاون رييس جمهور ايران براي از سرگيري همكاري‌ها مواجه مي‌شود چنين ماهيتي دارد. اين موسسه طبق اعتراف مدير آن بيش از 2000 شيء تاريخي ايران را بصورت نامشروع در اختيار دارد. هفتاد سال است كه از عمل به تعهد خود براي بازگرداندن همه آنها سر باز زده است و حتي بعد از اين همه مدت باز هم زمان دقيقي براي پس دادن آنها اعلام نمي‌كند. آنوقت معاون رييس جمهور ايران بدون اشاره به اين عهدشكني تاريخي موسسه مذكور -كه تنه به تنه دزدي و غارتگري مي‌زند- سرخوشانه از برقراري همكاري دوباره اعلام خوشنودي مي‌نمايد.

به نظر مي‌رسد روحيه ذلت و كرنش در برابر آمريكايي‌ها بخشي از شخصيت برخي مديران شده است. اميد است كه در ساير حوزه‌ها خصوصاً مذاكرات هسته‌اي چنين روحيه‌اي در بين مذاكره كنندگان ايراني وجود نداشته باشد؛ انشاالله.


منبع : رجا نیوز

 

  

دیدگاه شما در مورد : دست دوستی نجفی با بزرگترین دزد آمریکایی آثار باستانی ایران

دست دوستی نجفی با بزرگترین دزد آمریکایی آثار باستانی ایران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر