صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آیین‌های استقبال از محرم در مازندران/ از نذر فرش تا سهم زنان در استقبال

در همه مناطق ایران نه تنها آیین‌های ویژه با استقبالی پرشور از سوی مردم برای عزاداری سالار شهیدان صورت می‌گیرد بلکه پیش از آغاز محرم عزاداران خود را برای محرم آماده می‌کنند.

کد خبر : 42431

تاریخ انتشار : 12/07/1395 - 17:54


آیین‌های استقبال از محرم در مازندران/ از نذر فرش تا سهم زنان در استقبال

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، بومی محرم می آید و آن زمان است که قدم ها ناگاه به راه می افتد و دست ها به حرکت.دنیا به گردش در آمده است تا عزاداران حسینی به راه بیفتند و برای عزایی هزار ساله اشک ها بریزند.

در همه مناطق ایران نه تنها آیین های ویژه با استقبالی پرشور از سوی مردم برای عزاداری سالار شهیدان صورت می گیرد بلکه پیش از آغاز محرم عزاداران خود را برای محرم آماده می کنند.

از روزهای گذشته پیش از آغاز محرم تکاپوی دوستداران خالص سالار شهیدان به خوبی روشن و پرواضح است، درب تکایا باز شده است، علم های عزا برافراشته شده و مسجدها رفت و روب شده است.

دیگ ها از مطبخ خارج شده، حیاط جارو شده و دل ها منتظر است.بازار اسباب و لوازم محرم نیز داغ است، از سربند و پیراهن مشکی تا زنجیر و طبل و سنج؛ هر کجا نیاز باشد یا می خرند یا اهدا می کنند یا وقف می کنند.

علی حسن نژاد پژوهشگر آیین های بومی مازندران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه محرم طولانی ترین آیین مذهبی شیعیان در دین اسلام به شمار می رود و زمانی که 48 روز درگیر ماجرایی به اسم عاشورا باشیم آداب و رسوم غنی در این زمینه وجود خواهد داشت، بیان می کند: به ویژه اینکه ایرانی ها این هنر را دارند که در حوزه های مختلف هنر خود را نشان دهند از این رو در کنار تمام آیین هایی که برای ماه محرم برگزار می شود، برای استقبال از آن نیز تدارکاتی در نظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه در روزهایی مانده به محرم تکیه آرایی در روستاها و مناطق مازندران صورت می گیرد و این تکایا با ابزارها و نوع نگاه های متفاوت تزیین می شوند، می افزاید: در روستاها زن ها همراه با متولی مساجد و معتمدین تکایان به گل اندود کردن تکایا می پردازند و این امر با احترامی خاص همراه است.

حسن نژاد با اشاره به اینکه روشن کردن چراغ تکایا و بستن پارچه های سیاه به مساجد و تکایا از جمله کارهایی است که در استقبال از محرم صورت می گیرد، تصریح می کند: رخت کردن علم ها نیز در پیشواز از محرم در مازندران صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه چاووش خوانی های ماه محرم یا همان عزا خوانی ها به ویژه در قدیم که رسانه ها نبودند رسم بوده و برخی اوقات با شیبور ورود محرم را اعلام می کردند، می افزاید: شستشوی فرش های مساجد نیز در پیش از آغاز محرم صورت می گیرد که با نذرهایی که برای فرش کردن مساجد انجام می شود تدارک دیده می شود همخوانی دارد.

حسن نژاد می گوید: برخی افراد نذرهایی برای فرش کردن تکایا و مساجد برگزار کننده عزاداری دارند که یکی دو روز پیش از آغاز محرم صورت می گیرد، در برخی تکایا و مناطق در زمان شستشوی فرش ها، با هیات های کوچکی نذر فرش را اهدا می کردند.

وی تاکید می کند: در گذشته به دلیل اینکه دامداران کارشان نمدمالی هم بود، نمدهای ساخته شده را به تکایا هدیه می کردند و روی نمدهای نوشته می شود اهدایی به فلان تکیه.

این پژوهشگر بومی مازندران با اشاره به اینکه زنان نقش مهمی در استقبال از محرم دارند و بخش مهمی از این کار بر دوش آنان است، می گوید: شستشوی ظرف ها، آماده سازی آشپزخانه برای محرم و پذیرایی از عزاداران همگی بر عهده زنان است.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق مازندران، مستقبلین از محرم به زیارت اهل قبور می روند و کسانی که در سال گذشته محرم را به عزاداری می پرداختند و امروز نیستند را یا اشعار مازندرانی به یاد می آورند و به زبان مازندرانی می گویند: "محرم بمو ته دنی بویی"

حسن نژاد با تاکید بر اینکه کسانی که نذر غذادهی در مازندران دارند اقدامات لازم برای این امر را پیش از محرم انجام می دهند، می گوید: برنج ها برای غذادهی به شالیکوبی می برند تا به آنچه در فرهنگ مازندرانی به آیین غذادهی در محرم مرسوم است عمل شود.

وی می افزاید: دهش ها و بخشش ها از روز اول محرم شروع می شود و در برخی مناطق نیز جلساتی گرفته می شود که تقسیم بندی شیوه غذادهی تعیین شود و این روح همیاری با نخ تسبیح محرم نگاه جالبی را در این زمان خلق می کند.

حسن نژاد تصریح می کند: مازندرانی ها در گذشته پیش از محرم تکلیف زمین های وقفی را روشن می کردند و سعی می کردند همه چیز برای محرم آماده و تعیین شده باقی بماند. 

  

دیدگاه شما در مورد : آیین‌های استقبال از محرم در مازندران/ از نذر فرش تا سهم زنان در استقبال

آیین‌های استقبال از محرم در مازندران/ از نذر فرش تا سهم زنان در استقبال

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر