صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بر اساس قرارداد IPC، چاه‌های نفت ایران به طور یک‌جا در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد

عبدالوحید فیاضی گفت: براساس قرداد IPC، میادین و چاه‌های نفت ایران به طور یک‌جا، در مدت طولانی و به طور کامل در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد.

کد خبر : 42428

تاریخ انتشار : 12/07/1395 - 17:49


بر اساس قرارداد IPC، چاه‌های نفت ایران به طور یک‌جا در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، عبدالوحید فیاضی در گفت‌گو با بلاغ در مورد قراردادهای جدید نفتی IPC اظهار کرد: یک نگاه به گذشته در مورد قراردادهای جدید نفتی و مسائلی که وجود دارد، می‌تواند به ما کمک کند زیرا صنعت نفت و ملی شدن آن در کل یکی از دستاوردهای بزرگ ملت ایران است.

وی افزود: آن چه در IPC اتفاق افتاده است با دستاوردهای عظیم ملی شدن صنعت نفت مغایرت دارد.

نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در خانه ملت تصریح کرد: هدف از ملی شدن صنعت نفت کوتاه کردن دست بیگانگان از صنعت نفت بود تا ملت و حاکمیت ایران بتواند صد درصد خودش را نشان دهد و این قرارداد می‌تواند به نوعی بازگشت به گذشته باشد.

فیاضی خاطرنشان کرد: قراردادهای نفتی همواره محل کشمکش‌ها بوده و هست، نکته مهم این است که شاهکارهای ملی شدن صنعت نفت این است که بتواند قرارداد امتیازی را لغو کند و قرارداد IPC یک قرارداد امتیازی است نه خدماتی و میادین و چاه‌های نفت به طور یک‌جا، در مدت طولانی و به طور کامل در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ملاحظات در صنعت نفت، محرمانه بودن ذخایر نفتی است، بیان کرد: با این قرارداد اطلاعات در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد، همانند قرارداد توتال حدود 20 سال گذشته که به منافع ملی زیان وارد کرده است و با توجه به این که باید از میادین مشترک استخراج می‌کرد، در حال حاضر از میادین متعلق به ما استخراج می‌کند.

نماینده سابق خانه ملت تأکید کرد: وقتی یک شرکت خارجی بیش از 20 سال خودش را تثبیت و تمام اطلاعات را کسب کند، شاید دل‌ کندن از این پروژه‌ها برایش سخت باشد و این قرارداد مغایر با اصول ملی شدن صنعت نفت است.

فیاضی تصریح کرد: مشکلات اصلی این قرارداد زمان آن است که خلاف سیاست‌های تولید صیانتی است و نقش حاکمیتی دولت در میادین ضعیف و یک نقش نظارتی است و نکته مهم این‌جاست که مرجع حل دعاوی حقوقی IPC یک مرجع ثالث بین‌المللی است که جای تأمل دارد، زیرا بدیهی است که در مواقع حساس و سربزنگاه پشت‌سر ایران نیستند.

وی با اشاره به اینکه با این قرارداد همه اطلاعات کاlلا در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد، یادآور شد: با توجه به اینکه یکی از مفاد قرارداد امتیازی این است که برای ایجاد انگیزه در طرف مقابل باید به آنها دستمزد هم بدهیم، این به معنای ضرر مضاعف است و همه این موارد نشان می‌دهد که ما با دست خودمان برخلاف ملی شدن صنعت نفت حرکت می‌کنیم.

نماینده سابق خانه ملت با اشاره به قرارداد IPC و مغایرت با دیدگاه اقتصاد مقاومتی، افزود: در بندهای 13، 14 و 15 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، منع خام فروشی به طور جدی تأکید شده است و هم دستور به توسعه زنجیره‌ای ارزشی شده است و قرارداد IPC با این مقوله هم‌خوانی ندارد.

فیاضی در ادامه گفت: در این قرارداد کارفرما جایگاهش را از دست می‌دهد و متضرر اصلی این قرارداد شرکت ملی نفت ایران است که با توجه به این که شرکت‌های تابعی که دارد، با این قرارداد خلع سلاح و تعدادی از متخصصین نیز بیکار می‌شوند.

وی تأکید کرد: طبیعی است که پیمانکاران نیروهای متخصص خودشان را وارد می‌کنند و نقش و تأثیر کارفرما نیز کم می‌شود و شرکت ملی نفت ایران نیز دچار زیان می‌شود.

نماینده سابق خانه ملت تصریح کرد: از نظر فنی نیز قابل توجه است، در حال حاضر وضعیت پالایش نفت حدود یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت است و ظرفیت تولید نفت حدود 4 میلیون بشکه نفت و افزایش تولید مغایر با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است.

فیاضی با اشاره به اینکه نفت یک کالای استراتژیک است، افزود: تأثیر سیاسی نفتی را نمی‌شود نادیده گرفت زیرا نفت کالای استراتژیکی است و حضور بلندمدت شرکت‌های نفتی خارجی، برای آینده کشور مسئله ساز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اصول اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های راهبردی فعلی نظام است که از منویات مقام معظم رهبری و کلی نظام محسوب می‌شود که در صورت نادیده گرفته شدن، مجلس شورای اسلامی وظیفه دارد به طور جدی برخورد کند و اجازه ندهد این قرارداد محقق شود.

نماینده سابق خانه ملت با اشاره به زیان‌های این قرارداد، یادآور شد: ضرر و زیان، مغایرت با اصول اقتصاد مقاومتی، مغایرت با توسعه زنجیره‌ای ارزشی، منع خام فروشی و سلطه بیگانگان بر اقتصاد نفتی به عنوان نخستین و مهم‌ترین کالا کشور، به راحتی در دسترس بیگانگان قرار‌ می‌گیرد و تمام این دلایل حساسیت‌های مهمی است که ملت در برابرش واکنش نشان می‌دهد.

فیاضی تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی باید به عنوان نمایندگان ملت در این زمینه توجه ویژه داشته و در مقابل هر گونه قراردادی که ممکن است سبب سوء استفاده بیگانگان یا ضعیف کردن جایگاه کارفرما شود، مقابله و اقدام کند.

وی در پایان گفت: برخی نمایندگان به ویژه در کمیسیون انرژی واکنش‌های خوبی نشان دادند و به نظر می‌رسد هوشیاری مجلس و برخی از نمایندگان متخصص موضوع می‌تواند دولت را در این زمینه متقاعد کند که در چارچوب قانون حرکت کند. 

  

دیدگاه شما در مورد : بر اساس قرارداد IPC، چاه‌های نفت ایران به طور یک‌جا در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد

بر اساس قرارداد IPC، چاه‌های نفت ایران به طور یک‌جا در اختیار بیگانگان قرار می‌گیرد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر