صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

لوازم‌التحریر مازندران، قربانی مافیای واردات در کشور/ درد بالاتر، بی‌عملی مسئولان است

امسال هم سروصدای مردم و تولیدکننده‌های لوازم‌التحریر داخلی به‌جایی نرسید و باز هم مافیای واردات بر همه کشور پیروز و غالب شد.

کد خبر : 42288

تاریخ انتشار : 03/07/1395 - 09:54


لوازم‌التحریر مازندران، قربانی مافیای واردات در کشور/ درد بالاتر، بی‌عملی مسئولان است

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،  سوم مهر، همه دانش‌آموزان سر کلاس هستند و مدیران و معلمان و دبیران نیز ایضاً.
اگر تهیه کیف و کفش و لوازم‌التحریر برای دانش‌آموزان دغدغه مالی و فرهنگی نبود، برای اولیای آنها و دبیران و معلمان، هم دغدغه فرهنگی بود و هم دغدغه مالی.

دغدغه فرهنگی از این جهت، که آنها بر حتی دفتر دانش‌آموزان تصاویر و المان‌های غیرخودی و از فرهنگ بیگانگان را می‌بینند که در تمام طول تحصیل این محصولات می‌توانند بر روح و جان دانش‌آموزان تاثیر منفی و حتی مخرب بگذارند و بعضاً، روحیه خشونت را در آنها تقویت و تشدید کنند.

دغدغه مالی، چرا که علی‌رغم ارزان‌بودن لوازم‌التحریر خارجی بویژه چینی، بزرگ‌ترها می‌دانستند که برای تولید محصولات داخلی نیروی کار کشورمان مشغول به‌کار می‌شوند و گردش اقتصادی در رونق داخلی اتفاق مثبتی را رقم می‌زند، حتی اگر به‌دلیل خوش نقش و نگار بودن لوازم‌التحریر خارجی، چشم فرزندان این کشور به آنها خیره شود و درخواست خرید آنها را می‌داشتند.

شکلات تلخ لوازم‌التحریر در کام شیرین مهر
در هر صورت، خریدها تمام شد و همه و همه، روز سوم مهر سر کلاس هستند، قصد بر تلخ شدن کام شیرین دانش‌آموزان در مهر پرخاطره نیست، اما آنچه را که نباید ناگفته گذارد و بر آن نیز باید تاکید کرد تا بالاخره گوش دولتمردان بویژه آقای رئیس جمهور آن را بشنود و نسبت به آن واکنش عملی نشان دهد، این است که در بازار  رنگارنگ لوازم التحریر آنچه که یش از همه خودنمایی می‌کند،  وجود اجناس خارجی با کیفیت‌های متنوع است و تقریبا این اجناس حجم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده و مشتریان هم به دنبال این اجناس هستند. حتی برخی از این لوازم‌التحریرها باوجود آنکه وارداتی هستند،  قیمت کمتری به نسبت انواع ایرانی دارند و شکل و شمایل آنها بیشتر موردپسند دانش آموزان است.

چرا دل‌ها برای تولیدات داخلی نمی‌سوزد؟!
محصولات چینی که بیشتر بازارهای ما را به خود اختصاص داده‌اند، در این بخش هم حضور فعالی دارند و اغلب بازار لوازم‌التحریر ایران تحت سلطه محصولات رنگارنگ چینی است. هرچند که در برخی انواع  لوازم التحریرها می‌توان حضور تولیدکنندگان ایرانی را دید اما تقریبا در اغلب محصولات این حضور بسیار کمرنگ است.

گردشی در فروشگاه‌های بزرگ و هایپر مارکت‌ها نشان می‌دهد که برخی از این فروشگاه‌ها سبدهای خرید ویژه ای را برای مشتریان در نظرگرفته‌اند و سعی کرده‌اند با ارایه تخفیف‌هایی در آخرین روزهای تابستان، مشتریان بیشتری جذب کنند. مشتریانی که به دلیل گرانی لوازم التحریر تا روزهای اخر تابستان صبرکردند تا از حراجی‌ها و تخفیف استفاده کنند، از این سبدهای ویژه خرید استقبال کرده‌اند.

یکی از خریداران با بیان اینکه امسال لوازم‌التحریر گران‌تر از سال گذشته است، گفت: قیمت‌ها خیلی بالا است و تفاوت چندانی هم میان برخی از لوازم التحریر ایرانی و خارجی از نظر قیمت نیست اما خارجی‌ها بیشتر نظر بچه‌ها را جلب می کند.

به گفته این خریدار، اغلب مردم توان خرید همه مایحتاج را به صورت کلی ندارند و باید در طول سال تحصیلی و به تدریج نیاز فرزندان خود را تامین کنند. البته این هزینه‌ها در کنار خرید لباس، کیف و کفش برای مدرسه قرار می‌گیرد که آن هم هزینه بالایی دارد.

همه معترض از مصرف‌کننده تا فروشنده
در کنار فروشگاه‌ها، فروشندگان خرد هم در سطح شهرهای مازندران تقریبا بسیار فعالند، اما رضایت چندانی از بازار ندارند. آنها معتقدند که خریداران به نسبت سال‌های گذشته با پول کمتری وارد بازار شده‌اند، به همین دلیل خریدهای زیادی ندارند ضمن اینکه به دنبال اجناس ارزان می‌گردند.

یکی از این فروشندگان با بیان اینکه اغلب بازار لوازم ‌التحریر ایران در اختیار اجناس خارجی است، افزود: این اجناس اغلب چینی هستند و با درج تصاویر و شخصیت‌های کارتونی معروف و رنگارنگ، نظر بچه‌ها را به خود جلب می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه قیمت‌ها را نسبت به سال گذشته افزایش دادیم، اظهار داشت: به دلیل افزایش هزینه‌های دیگر ناگزیریم که قیمت‌ها را بالا ببریم، اما فروشنده‌ها رضایتی از بالارفتن قیمت‌ها ندارند چرا که مشتری آنها کمتر می‌شود.

نرخ برخی لوازم التحریر در فروشگاه‌ها

 بررسی‌ قیمت‌ها در بازار خرده فروشی نشان می‌دهد که یک خانواده برای شروع روز اول مدرسه باید حدود ۳۰ هزار تومان برای خرید لوازم‌التحریر هزینه کند که البته اغلب خانواده‌ها به اجبار باید برای روزهای آینده چندین دفتر و خودکار و مداد خریداری کنند که این رقم چند برابر می‌شود.

گزارش‌ها از سطح شهرهای مازندران حاکی از آن است که تراش پلاستیک تک سایز با قیمت ۲۳۲۰ تومان، تراش پلاستیک دو سایز ۲۷۸۰ تومان، دفتر شطرنجی جلدمقوایی فنری ۶۰ برگ ۴۱۴۰ تومان و دفتر کلاسوری طلقی ۲۶ حلقه ۱۰۰ برگ با قیمت ۱۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین دفتر کلاسوری جلد سخت ۲۶ حلقه ۲۰۰ برگ با قیمت ۲۴ هزار و ۹۶۰ تومان و دفتر رنگ آمیزی با قیمت ۵۲۹۰ تومانم فروخته می شود. مداد قرمز مارک کمل استدلر با نرخ ۷۰۰ تومان، دفتر نقاضی جلد مقوایی سیمی ۶۰ برگ با نرخ ۴۱۰۰ تومان، خط کش کریستالی ۳۰ سانتی فابرکاستل با نرخ ۲۶۲۰ تومان قیمت گذاری شده است.

 دفتر مشق سیمی جلد مقوایی ۴۰ برگ ۳۸۰۰ تومان، پاک کن قلاف دار  رنگ بندی ۷۷۷۰ تومان، آبرنگ ۸ رنگ استدلر ۳۵ هزار و ۲۸۰ تومان، آبرنگ ۸ رنگ فابر کاستل ۱۳ هزار و ۵۴۰ تومان و تراش رومیزی حیوانات ۱۸ هزار و ۸۰ تومان فروخته می‌شود.

همچنین مداد رنگی فلزی قرمز ۲۴ رنگ فابر کاستل ۵۳ هزار و ۹۹۰ تومان، مداد رنگی فلزی ۳۶ رنگ فابر کاستل ۸۰ هزار و ۹۳۰ تومان، مداد رنگی فلزی ۱۲ رنگ فابرکاستسل ۲۶ هزار و ۹۸۰ تومان و خودکار رنگی ۹ عددی فونیکس ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

هر سال و این درد کهنه
نه امسال، که هر سال، اما امسال بیشتر از هر سال، این واردات به‌خصوص در عرصه لوازم‌التحریر خاطرها را می‌آزرد و موجب اعتراض‌های گسترده می‌شود و حتی مسئولان نیز از وضعیت غلبه واردات بر تولید داخلی و فلج‌سازی مراکز تولید داخلی اذعان می‌کنند، اما باز هم در هر سال سناریوی غم‌بار لوازم‌التحریر وارداتی و بیکار شدن تولیدکننده‌های داخلی تکرار می‌شود و این سیکل تکراری گلایه‌ها و باز هم اظهارهای مشابه مسئولان، صحنه قابل تاملی را بوجود می‌آورد که این چه دست‌هایی پشت صحنه وجود دارد که بر هر اراده‌ای در این کشور آنها غلبه دارند و سرانجام در یک بازی قدیمی، همیشه آنها برنده‌اند و بازنده اصلی، مردم هستند و خالی‌شدن جیب آنها و پرشدن حساب‌های بانکی مافیاییان واردات.

 


 

  

دیدگاه شما در مورد : لوازم‌التحریر مازندران، قربانی مافیای واردات در کشور/ درد بالاتر، بی‌عملی مسئولان است

لوازم‌التحریر مازندران، قربانی مافیای واردات در کشور/ درد بالاتر، بی‌عملی مسئولان است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر