صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دریا در مازندران پاسخ می‌دهد: نتیجه بی‌توجهی، کاهش 50درصدی صید/ نباید چاره بیاندیشید؟!

محیط زیست باید پساب بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، کشتارگاه‌ها و مناطق صنعتی را کنترل کند تا که پساب خود را در رودخانه نریزند و دفن آن در خارج از فعالیت ماهی‌ها باشد.

کد خبر : 42267

تاریخ انتشار : 01/07/1395 - 10:23


دریا در مازندران پاسخ می‌دهد: نتیجه بی‌توجهی، کاهش 50درصدی صید/ نباید چاره بیاندیشید؟!

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،دریای مازندران دارای موقعیت‌های گردشگری و طبیعی بسیاری است و علاوه بر این موارد دریا بخش اقتصادی ساحل‌نشینان را از طریق صید و صیادی و تولید مواد غذایی و پروتئینی تأمین می‌کند.

با توجه به اینکه بخشی از اقتصاد دریا از طریق تولید ماهی‌های مختلف است، اما در سال‌های اخیر تولید ماهی کاهش پیدا کرد که این کاهش را می‌توان در مواردی همچون آلودگی آب‌های رودخانه‌ها و نیز صیادان غیرمجاز و همچنین شرایط جوی دانست.

کاهش 50درصدی صید ماهی
مدیرعامل اتحادیه پره استان مازندران حسین قدیری  در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته حدود 50 درصد با کاهش صید مواجه شدیم، اظهار کرد: از مهمترین عوامل کاهش صید، صیادان غیر مجاز هستند و همچنین آلوگی رودخانه‌ها موجب شد تا ماهی‌های مولد به رودخانه نیایند و نیز رودخانه‌های کم آب و برداشت شن و ماسه و پساب‌هایی که به رودخانه وارد می‌شود.

وی افزود: هر سال 2 تن ماهی مولد تولید می‌شد که امسال نتوانستیم ماهی مولد را برداشت کنیم و امسال در رودخانه‌های تجن و گوهرباران و بابلسر مهاجرت ماهی بسیار اندک بود.

قدیری تصریح کرد: صیادان امسال درآمد بسیار کمی در طی 6 ماه با یک میلیون تومان تجربه کردند و دستمزد صیادان بسیار بالا است و آنان بیشترین بیمه را پرداخت می‌کنند در حالی که از کمترین مزایا برخوردارند.

مدیرعامل اتحادیه پره استان مازندران گفت: در 28 آبان 87 هیئت دولت مصوب کرد که حق بیمه صیادان از 27 درصد به 17 درصد تقلیل پیدا کند، در حالی که این مصوبه اجرایی نشد و همچنین سختی کار در این شغل در دولت گذشته اجرا شد و دولت جدید آن را لغو کرد.

هزینه صیادان بیش از درآمدشان است
وی افزود: هر تعاونی هر سال حدود 180 میلیون تومان حق بیمه پرداخت می‌کند، بنابراین درآمد آنها از وجوهی که پرداخت می‌کنند کمتر است.

قدیری یادآور شد: مسئولان در زمان کشاورزی سدها را می‌بندند، از آب منطقه‌ای درخواست داریم تا در زمان تکثیر ماهی‌ها رودخانه را بازگشایی کنند و برای کاهش آلودگی‌های رودخانه‌ها اقدام شود.

ناصر مهردادی مدیرکل محیط زیست استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه دریای خزر به لحاظ زیست‌محیطی، اقتصادی و گردشگری بسیار مهم است، اظهار کرد: از آنجایی که این دریا بخش مهمی از ماهی‌های کشور را تشکیل می‌دهد، اما به دلیل صیدهای غیر مجاز، مخزن زیست محیطی آن تغییر کرد، تنوع زیستی آن هم در معرض خطر است.

آلودگی رودخانه‌ها، چالش تکثیر ماهیان
وی افزود: ماهی‌هایی همچون کپور و سفید برای تکثیر باید به رودخانه‌ها برگردند، اما آلودگی‌هایی که در رودخانه‌ها وجود دارد آنها قادر به برگشت نیستند.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران تصریح کرد: آلودگی‌هایی که در رودخانه‌ها وجود دارد ناشی از ساخت و سازهایی که در پهنه رودخانه انجام شده که زیستگاه آنها را تغییر داد و وقتی زیستگاه تغییر پیدا می‌کند مشکلاتی در زمینه تکثیر ماهی‌ها ایجاد می‌شود.

مهردادی گفت: همچنین تغییراتی که در گذشته برای خشک کردن دریای خزر شکل گرفت مشکلات را برای ماهی‌های دریا بیشتر کرد.

ساخت و سازهای بی‌رویه در سواحل
وی با اشاره به ساخت و ساز کنار دریای خزر و نقش شناگاه‌ها و ایجاد مشکل برای ماهی‌های خاویاری، افزود: در حال حاضر شیلات در زمینه میزان مدیریت اعمالی خود سهل‌انگاری می‌کند و مجوزهایی برای صید در داخل رودخانه و نیز در خود دریا داده می‌شود که تمامی این موارد موجب می‌شود تا مشکلاتی در زمینه صید را شاهد باشیم.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران تصریح کرد: آب ۲۳ رودخانه بزرگ و کوچک به دریای خزر می‌ریزند که سه رودخانه بزرگ برای تکثیر ماهی شامل رودخانه هراز و سرطان رود و چالوس از جمله رودخانه‌های حفاظت شده‌ هستند، و این رودخانه‌ها به دلیل پویایی برای تکثیر ماهی بسیار مناسب است.

مهردادی با بیان اینکه استان مازندران یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی خود را در سال گذشته برای آلودگی‌زدایی رودخانه قرار داد، یادآور شد: وظیفه مهمی که محیط زیست در پیش‌رو دارد در زمینه حفاظت و تأمین نیازهای آبی رودخانه‌ها، با آب منطقه‌ای در حال اجرای آن است که طرح اولیه آن در راستای آلودگی زدایی در بخش اقتصادی مقاومتی انجام شد و امیدواریم در آینده دریایی پویا داشته باشیم.

دریا از ماهیان خالی می‌شود
عباسعلی شیخ‌تیار معاون صید بنادر ماهیگیری استان مازندران، با اشاره به اینکه در زمینه صید ماهی‌های استخوانی در طی 13 سال گذشته با کاهش روبه رو هستیم، گفت: صیادانی که از بیستم مهرماه 94 فعالیت خود را آغاز و تا بیستم فروردین 95 کار خود را انجام دادند در مجموع سه هزار و 318 تن با ارزش اقتصادی 650 میلیارد ریال صید ماهی‌های استخوانی انجام شد که در مقایسه با سال گذشته که هفت هزار و 300 تن صید انجام شد کاهش صید بسیار چشمگیر بود.  

وی با بیان اینکه کاهش صید به دلیل شرایط آب و هوایی اتفاق افتاد، افزود: در برخی از روزها شرایط هوا مناسب است اما جریان‌های دمایی ماهی را به اعماق می‌برد.

معاون صید بنادر ماهیگیری استان مازندران گفت: روش صید به صورت نیمه پره و محاصره‌ای در ساحل است و در نهایت تا عمق 25 متر را شکار می‌کند و حرکت ماهی به دمای آب، طوفان و امواج بستگی دارد، بنابراین به دلیل نامتعادل بودن جریان‌های باد صید مناسب نبود.

شیخ‌تبار تصریح کرد: امسال حدود 14 هزار تن کیلکا صید شد، اما این ماهی در عمق‌های مختلف می‌تواند تغییر وضعیت دهد و در هر عمقی قابل صید است.

وی، درباره بیمه صیادان، گفت: شرکت‌های تعاونی می‌توانند صیادان را در تمامی ماه‌های سال بیمه کنند، اما برخی از افراد خود مشخص می‌کنند که چه میزان بیمه شوند.

معاون صید بنادر ماهیگیری استان مازندران با بیان اینکه رودخانه‌ها محل مهاجرت ماهی‌ها است به همین دلیل در زمینه آلودگی‌های رودخانه‌ای با سازمان آب منطقه‌ای و محیط زیست نشست مشترک برای اجرای طرح پایش 22 رودخانه انجام شد، افزود: در شورای حفظ حقوق بیت‌المال تاکید شد تمامی آلاینده‌های رودخانه‌ای مانند برداشت شن و ماسه در هنگام تکثیر ماهی ممنوع شود و مجوزی هم صادر نشود.

دریای مازندران، دریافت‌کننده همه پساب‌های خانگی و صنعتی
وی تصریح کرد: محیط زیست باید پساب بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، کشتارگاه‌ها و مناطق صنعتی را کنترل کند تا که پساب خود را در رودخانه نریزند و دفن آن در خارج از فعالیت ماهی‌ها باشد.

به گزارش بلاغ، بشر در دنیای امروز با دستکاری در طبیعت و اکوسیستم، شرایط آب و هوایی را تغییر داده است که همه این موارد نیازمند آموزش به افراد جامعه و  همت مسئولان برای رفع این موانع و مشکلات است.

در حال حاضر کاهش ماهی‌های دریا بر اثر آلودگی‌های رودخانه و دریا اتفاق افتاد.

راه‌اندازی کارخانه‌های مختلف هر چند رونقی اقتصادی برای جامعه فراهم می‌کند اما با رعایت نکردن مسائل زیست محیطی موجب ایجاد خطرات جبران ناپذیری به پیکره اکوسیستم و در مقابل آن اقتصاد و همچنین سلامت مردم جامعه می‌شوند که همه این موارد نیازمند آموزش و اجرای طرح‌های زیست محیطی است. 

  

دیدگاه شما در مورد : دریا در مازندران پاسخ می‌دهد: نتیجه بی‌توجهی، کاهش 50درصدی صید/ نباید چاره بیاندیشید؟!

دریا در مازندران پاسخ می‌دهد: نتیجه بی‌توجهی، کاهش 50درصدی صید/ نباید چاره بیاندیشید؟!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر