صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بی‌کفایتی دولت عربستان در مدیریت حج کاملا مشهود است/ سال‌ها است امکانات مناطق مکه برای مناسک حج هیچ تغییری نکرد

کارشناس حج و زیارت آمل گفت: در ایام تشریق که زائران خارج از هتل هستند با وجود گرمای بسیار شدید در مسیر، هیچ تفاوتی در امکانات سال‌های اخیر دیده نمی‌شود.

کد خبر : 41956

تاریخ انتشار : 22/06/1395 - 12:46


بی‌کفایتی دولت عربستان در مدیریت حج کاملا مشهود است/ سال‌ها است امکانات مناطق مکه برای مناسک حج هیچ تغییری نکرد

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، دوم مهر1394 برابر با 24 سپتامبر 2015 میلادی و دهم ذیحجه 1436 قمری هم‌زمان با عید قربان، در مراسم رمی جمرات، منطقه منا شهر مکه واقعه عظیم مرگباری رخ داد که وسعت آن در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بود.

 

فاجعه‌ای که حدود 8 هزار نفر انسان بی‌گناه جان باختند و علت آن بسته بودن راه خیابان به سمت جمرات به دلیل حرکت محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد سعودی و وزیر دفاع عربستان اعلام شد که بی‌کفایتی و بی‌تدبیری دولت عربستان آمار کشته‌شدگان را دو چندان کرد.

 

این حادثه در خیابانی که عمدتا ایرانی‌ و آفریقایی و هندی‌ها به سمت جمرات حرکت می‌کردند رخ داد که دلیل غیرعادی بودن این وضعیت را نشان می‌دهد و بدتر از همه عدم کمک رسانی به مصدومین و حتی برخورد با دیگر افراد و امدادگرانی که می‌خواستند به مصدومین کمک کنند و ندادن حتی آب به زائران همه و همه شاهد این مدعا است.

 

 

در همین راستا قاسم نعمتی یکی از عوامل اجرایی سازمان حج و زیارت آمل در گفت‌وگو با خبرنگار ما به بررسی ابعاد دقیق این موضوع پرداخت و گفت: مراسم آن سال طبق روال گذشته برنامه‌ریزی شد اما بعد از ماجرای سقوط جرثقیل چالش‌ها و نگرانی‌های در دل زائران بحران عجیبی را شروع کرد.

 

وی به کمبود امکانات توسط دولت عربستان در ایام حج اشاره کرد و یادآور شد: در ایام تشریق که زائران خارج از هتل هستند با وجود گرمای بسیار شدید در مسیر، هیچ تفاوتی در امکانات سال‌های اخیر دیده نمی‌شود.

 

کارشناس حج و زیارت آمل، بی‌نظمی صف‌های منتهی به منطقه رمی جمارت را بی‌کفایتی ماموران آل سعود اعلام کرد و افزود: طبق روال سال‌های گذشته ساعت 7 صبح به سمت رمی جمرات به صورت کاروانی حرکت کردیم و در خیابان منتهی به رمی جمرات در حرکت بودیم با توجه به این که این خیابان‌ها چند شاخه دارند باید ماموران عربستان کاروان‌ها را دسته بندی و نظم می‌دادند که این کار را نکردند.

 

وی شدت گرما و ضعف امدادرسانی دولت عربستان را دلیل اصلی این حادثه دلخراش عنوان کرد و گفت: در خیابان 2016 اجتماع زائران زیاد و خیابان‌ها از طرف ماموران سعودی با ماشین بسته شد و تجمع بیش از حد جمعیت و گرمای شدید از یک طرف و توجه نکردن ماموران به این وضعیت باعث بروز این حادثه در حجم بالا شد، ماموران سعودی هم نه تنها هیچ کمکی نمی‌کردند بلکه ما و افراد دیگر از جمله امدادگران را از منطقه دور و نمی‌گذاشتند که کسی به آنها کمک کند.

 

وی یادآور شد: پس از این حادثه از امداد و آمبولانس هیچ خبری نبود و حتی آب هم به زائران ندادند، واقعا وضعیت دلخراشی بود و صحرای محشر شده بود، امدادگران عربستان هیچ کاری نمی‌کردند تا حدود ساعت 2 شب کسی به داد زائران نرسید در حالی که این اتفاق صبح افتاد و ساعت‌ها زائران در فضای بسیار گرم به سر بردند.

 

نعمتی از کمبود امکانات در مناطق مختلف مکه خبر داد و تصریح کرد: هیچ امکاناتی در این مناطق مانند سایه‌بان، تهویه، راه خروجی اضطراری، آب سرد کن و... حتی امکانات ساده هم وجود نداشت.

 

وی مقصر این اتفاق ناگوار را بی‌کفایتی و بی‌دقتی عربستان دانست و افزود: با توجه به اینکه همه ساله این رخداد عظیم با 2 میلیون زائر وجود دارد برای چندمین سال است این اتفاق‌ها تکرار می‌شود.

 

این مسئول اجرایی کاروان حج با غمی در چهره برای از دست دادن دوستانش به وضعیت ناگوار این حادثه اشاره کرد و ادامه داد: چند تن از افراد از چادر کناری‌مان جان خود را از دست دادند، زنی که شوهرش مفقود شده بود، مجروح‌های که وضعیت خوبی نداشتند واقعا اسف‌بار بود نمی‌توان وضعیت آنجا را بازگو کرد.

 

غم‌بارترین واقعه جهان اسلام که دل هر انسان آزاده‌ای را در دنیا محزون می‌کند چه مسلمان باشند و چه غیرمسلمان نمی‌توان در مقابل این فاجعه بزرگ سکوت کرد.

 

سکوت حمایتی بعضی کشورها که از حقوق یک حیوان نمی‌گذرند چطور با کشته شدن هزاران انسان بی‌گناه چیزی به سخن نمی‌گویند و حتی عمق این اتفاق را در رسانه‌ها نشان ندادند. 

  

دیدگاه شما در مورد : بی‌کفایتی دولت عربستان در مدیریت حج کاملا مشهود است/ سال‌ها است امکانات مناطق مکه برای مناسک حج هیچ تغییری نکرد

بی‌کفایتی دولت عربستان در مدیریت حج کاملا مشهود است/ سال‌ها است امکانات مناطق مکه برای مناسک حج هیچ تغییری نکرد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر