صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

روح پهلوانی از جویبار تا منا

می‌توانستم در همان ساعت اولیه از محل خارج شوم ولی نتوانستم خودم را قانع کنم و در نهایت ماندم و به کمک خداوند توانستم به خیلی‌ها کمک کنم و چندین نفر را نجات دهم.

کد خبر : 41955

تاریخ انتشار : 22/06/1395 - 12:43


روح پهلوانی از جویبار تا منا

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، حوادث تلخ مراسم حج تمتع سال گذشته باعث ایجاد موجی از غم و اندوه در کشورهای مسلمان به ویژه ملت ایران شد، مصیبت ناگواری که احساسات هزاران مسلمان در سراسر جهان اسلام را جریحه‌دار کرد.

فاجعه وحشتناکی که در روز عید قربان در اثر سوء مدیریت و بی‌کفایتی رژیم آل سعود به تلخ‌ترین سفر زائران حریم امن الهی منجر شد.

در آستانه فرارسیدن سالگرد این فاجعه ناگوار و در راستای جامعه عمل پوشاندن به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر زنده نگه‌داشتن یاد شهدای منا گفت‌وگویی با ذکریا نقیبی یکی از حجاج جویباری که توانست جان چندین نفر را در فاجعه منا نجات دهد انجام داده‌ایم، که شرح آن در ذیل می‌آید:

حاج ذکریا نقیبی که در شهرستان جویبار به "عمو ذکریا" شهرت دارد، کشتی‌گیر قدیمی است که به واسطه این ورزش فیزیک بدنی تنومدی دارد. وی در مورد سفر خود به مکه به خبرنگار ما گفت: سهمیه جویبار برای اعزام در مرحله دوم اعلام شد و ما از طریق کاروان بابل جزو اولین پروازها بودیم و اول به مدینه و بعد به مکه رفتیم.

نقیبی به روز حادثه اشاره و عنوان کرد: بعد از صرف صبحانه و پوشیدن لباس احرام به سمت جمرات حرکت کردیم اما نیروهای سعودی حاضر در محل به ما گفتند از یک مسیر دیگر بروید و ما را از مسیر اصلی منحرف کردند و در مسیر فرعی خط 204 هدایت کردند، ما نیز رفتیم و حدودا 100 متر یا 200 متر مانده بود که از منا به داخل جمرات وارد شویم که یک‌باره مسیر رفت و برگشت را یکی کردند.

وی ادامه داد: ناگهان جمعیت حاضر در مسیر زیاد شد ولی ما راه خود را ادامه داده‌ایم ولی حاجی‌ها در مسیر برگشت به ما برخورد می‌کردند و به روی ما می‌افتادند تا جایی که دیگر مسیر قفل شد، از طرفی هوا خیلی گرم بود، من و دامادم خودمان را به سمت نرده کشاندیم و از نرده به بالای چادر منا رفتیم.

شاهد عینی فاجعه منا از حال رفتن و مردن حجاج را دردآور دانست و گفت: بعد از دیدن اجساد و حجاج نیمه جان به پایین آمدم و آب سرد کنی در کنار نیروهای سعودی پیدا کردم و با زور آن را از محاصره سعودی‌ها درآوردم و خودم کمی آب خوردم به دامادم آب دادم و بعد شروع کردم به آب دادن زائرانی که در اطرافم بودند، حتی به زائران کشورهای دیگر هم که اطراف ما بودند آب دادم.

نقیبی با بیان اینکه نیروهای سعودی هیچ اقدامی برای نجات حجاج نکردند اظهار‌ کرد: ما از ساعت 9 صبح تا یک بعداظهر آنجا گیر کرده بودیم، یعنی چهار ساعت و دراین مدت خیلی‌ها جان خود را از دست دادند و در این مدت سعودی‌ها هیچ کاری برای نجات حجاج نکردند و بعد از این‌که همه مردند و جنازه‌ها روی هم افتادند سعودی‌ها با باران مصنوعی آب بر سر سربازان می پاشیدند، تا آن‌ها نمی‌رند تا بتوانند جنازه‌ها را به داخل کانتینر انتقال دهند.

وی گفت: آن‌قدر آب ریختند که روی آسفالت ۳۰ سانتیمتر آب ایستاد طوری که جنازه‌هایی که پایین بودند و دهانشان باز بود، آب از روی دهان آن‌ها لبریز می‌شد و حتی افراد نیمه جانی که در زیر بودند به واسطه این حجم از آب خفه شدند.

نقیبی به جلوگیری ورود امدادگران ایرانی از سوی سعودی‌ها اشاره و عنوان‌ کرد: سعودی‌ها نه تنها خودشان کاری نمی‌کردند حتی از ورود امدادگران ایرانی هم جلوگیری می‌کردند و مانع کمک‌رسانی آنها شدند که اگر امدادگران ایرانی وارد می‌شدند خیلی‌ها نجات پیدا می‌کردند، تنها کاری که سعودی‌ها انجام می‌دادند فیلمبرداری از مردم بود.

وی تصریح کرد: تاجایی که 2.5 متر جنازه روی هم انباشته شد بعد هم که همه را مرده و زنده و نیمه جان بودند با تریلی کانتینر‌دار بردند؛ شاید اگر کمی دقت می‌کردند می‌توانستند حداقل 500 نفر را زنده بیرون آوردند.

شاهد عینی فاجعه منا به انفعال نیروهای سعودی در برابر این فاجعه اشاره کرد و گفت: اگر درب جلو را که بسته بود باز می‌کردند مردم وارد جمرات می‌شدند دیگر این فاجعه رخ نمی‌داد ولی آن‌ها هم درب جلو و درب پشت را بسته بودند.

نقیبی با بیان اینکه مرگ را جلوی چشمان دیدم، افزود: من یک لحظه با خودم گفتم ای خدا من که حداقل 500 بار کشتی گرفتم با این هیکل بگویند رفت مکه، شیطان را سنگ بزند و مرد! اصلا نمی‌توانستم به این لحظه فکر کنم اما به هرحال عمر ما در این دنیا بود والا فردا سالگرد ما بود.

وی ادامه داد: می‌توانستم در همان ساعت اولیه از محل خارج شوم ولی نتوانستم خودم را قانع کنم و در نهایت ماندم و به کمک خداوند توانستم به خیلی‌ها کمک کنم و چندین نفر را نجات دهم و خدارا شکر کمترین تلفات را کاروان ما داد.

نقیبی در پاسخ به این سوال که آیا دوباره هم به مکه خواهد رفت؟، گفت: بله حتما من عاشق مکه هستم؛ الان خیلی‌ها از رفتن به مکه انصراف دادند ولی من دوست دارم دوباره بروم، از عرب‌ها هم نمی‌ترسیم! درست است که آنها اصلا با ایرانی‌ها خوب نیستند و مدیریتشان صفر است ولی عاشق خدا هستم و دوباره می‌روم.

وی حادثه منا را بدترین روز زندگی خود دانست و بیان کرد: فاجعه منا بدترین حادثه زندگی من بود چون جنازه‌ها را روی هم دیدم، یکی دراز کشیده، یکی نشسته که مرده بودند، حتی خود سعودی‌ها روی جنازه راه می رفتند( خدا لعنتشان کند).

نقیبی در پایان خاطرنشان کرد: همان‌طور که خداوند صدام را از بین برد، آل‌سعود را هم از بین خواهد برد، خداوند دیرگیر ولی سخت گیر است. 

  

دیدگاه شما در مورد : روح پهلوانی از جویبار تا منا

روح پهلوانی از جویبار تا منا

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر