صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

رشته طلاق و سر دراز آن در مازندران

در هر صورت رشته طلاق در مازندران سر درازی پیدا کرده است و منابع غیر رسمی از وقوع 90 طلاق در برابر 100 ازدواج خبر می‌دهند.

کد خبر : 41822

تاریخ انتشار : 18/06/1395 - 14:47


رشته طلاق و سر دراز آن در مازندران

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، آمار طلاق در استان مازندران روزبه روز در حال افزایش است و وضعیت نابه‌سامان است، به‌طوری‌که در سال‌های اخیر از روند رشد صعودی برخوردار بوده است.
 
طلاق خاموش و توافقی داستان زندگی زوج‌های است که بیست‌واندی از سن و سال آنها گذشته و به جای حل مسئله و ساختن زندگی در کنار هم به دنبال پاک کردن اسم همدیگر از شناسنامه و انکار این مسئله که ازدواجی بوده و طلاقی صورت گرفته، است.
 
افزایش 28 درصدی طلاق هم طی مردادماه در مازندران نیز نشان داد که آمارهای کاهش طلاق در این استان که پیش‌تر از تیرماه عنوان شده بود بیشتر به حباب شباهت دارد تا انجام کار موثر از سوی متولیان این امر.
 
با اینکه زوجین موظف به طی یک دوره نسبتاً طولانی متارکه و انجام کارهای اداری مربوط به طلاق هستند اما برای جدایی پافشاری کرده و پشیمان نخواهند بود.
 
لازم به ذکراست بگوئیم در قرآن کریم به طلاق اشاره شده و سوره طلاق بر مسلمانان نازل شده ولی نه به آن معنی که امروزه جوانان مسلمان می‌پندارند کافی است فقط در معنی آیات این سوره الهی تأمل کنیم تا دریابیم طلاق مخالف با شرع دین نیست بلکه راهی است برای آنان که در تنگنا و غیرتحمل‌ترین حالت ممکن زندگی روزمره خود را می‌گذرانند؛ نه اینکه با افتادن در کوچک‌ترین چاله زندگی از طنابی به نام طلاق بالا بروند و به طور حتم در چاه دیگر افتاده یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت در همان جا ساکن خواهند ماند.
 
تعداد زوج‌هایی که به دادگاه حل اختلاف و مشاوره مراجعه می‌کنند خیلی کمتر از آنهایی است که طلاق را انتخاب می‌کنند؛ در ساده‌ترین حالت دو طرف مقابل باهم تصمیم به طلاق گرفته و زندگی جداگانه را به زندگی مشترک ترجیح می‌دهند و در حالت بدتر زن و شوهر تنها طرف مقابل هم نیستند بلکه پدر و مادر فرزند، یا فرزندانی هستند که آینده آنها بسته به اتمام یا اتصال رابطه همین پدر و مادر است.
 
در لحظه جاری شدن حکم طلاق، زن و شوهر ها دعا می‌کنند کاش زودتر همه چیز تمام شود و نفسی راحت بکشیم ولی این پایان راه نیست آغاز راهی است بسیار سخت‌تر از راه قبل.
 
کاش در آن لحظه از خود بگذرند و سازش را سرلوحه قرار دهند و چشمان معصوم و نگران فرزند خود را پراز شادی و امید به زندگی کنند.
 
بدیهی است که در ابتدای هر زندگی اختلافات ریز و درشت خودنمایی می‌کند به‌طوری‌که با گذشت زمان زوجین از ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی منحصربه خود و طرف مقابل کاملا آشنا می‌شوند و نقاط ضعف و قدرت خود را در موقعیت‌های مختلف در می‌یابند.
 
گفتنی است برای استحکام و ادامه پیوند زناشویی خانواده نیازمند ازخودگذشتگی و انعطاف‌پذیری نسبت به انتقاد به پایین‌ترین حد خود رسیده است که این یکی از مهم‌ترین دلایل مراجعه فرد به دادگاه‌های طلاق است.
 
از دلایل دیگر می‌توان به افزایش خیانت از طرف زوجین، دخالت شدید خانواده‌های دو طرف در زندگی زناشویی آنها، چشم و هم‌چشمی و تنوع‌طلبی بیش از حد در کانون خانواده، هرج و مرج و بی بندوباری و غیره اشاره کرد.
 
شاید این سطور و بحث‌های گفته شده درباره طلاق تکرار مکررات باشد اما چون هنوز صیغه طلاق در استان در حال جاری شدن است بحث کهنه‌ای نیست و ای کاش هم مسئولانی که اول سال عنوان کردند مازندران پایلوت مبارزه با طلاق از سوی وزارت کشور اعلام شده است در این زمینه راهکارها را درخواست و ارائه می‌دادند و به جای فقط تاخیر انداختن زمانی در طلاق، خوراک فکری و اعتقادی را هم‌پای کانونی به نام ریش‌سفیدان که به عقیده بسیاری از جامعه‌شناسان با وجود رخت بستن از جامعه ایرانی استفاده می‌کردند.
 
در هر صورت فهیمه فرهمندپور هفته جاری به دعوت مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران مهمان مازندران بودند و در چند جلسه و برنامه شرکت کردند و نهایتا روبان افتتاح نمایشگاه شولا در ساری را قیچی زدند.
 
آنچه در خبرها دیده می‌شود مشاور وزیر کشور از صحبت کردن درباره وضعیت طلاق خیلی آرام گذر کرد و بدون پرداختن به این موضوع شاید به دنبال سرپوش گذاشتن به این مسئله بود یا اینکه اطلاع درستی به وی داده نشد.
 
آیا مشاور وزیر کشور در امور بانوان از آمار طلاق در مازندران مطلع بود؟
 
در هر حال مشاور وزیر کشور هم چند روز در مازندران بود و طبق معمول جلسات و نشست‌های با افراد خاص و تکراری مانند فرمانداران و مشاوران امور بانوان برگزار کرد و رفت که عنوان شود کاری در این بخش صورت گرفته است و فقط یک سوال باقی می‌ماند، دستاورد مادی و معنوی سفر مشاور وزیر کشور در امور بانوان برای مازندران چه بوده است؟!

امیدواریم آمارهای اسفناک طلاق و نامناسب بودن اوضاع زندگی جوانان، درگوشی به مشاور وزیر کشور گفته شده باشد و اینکه پایلوت شدن نتایجی داشته یا نه این برآیند سفر سفیر وزیر کشور به مازندران بوده باشد. 

  

دیدگاه شما در مورد : رشته طلاق و سر دراز آن در مازندران

رشته طلاق و سر دراز آن در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر