صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

جوان میاندورودی با وام اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی توانست علاوه بر کسب درآمد و تامین نیاز زندگی خود، نسل جدیدی از بزهای اصلاح نژاد شده را به مردم معرفی کند.

کد خبر : 41797

تاریخ انتشار : 16/06/1395 - 10:31


پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، مقام معظم رهبری سال 95 را به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند و در چند سال گذشته به مسئله اقتصاد و به‌خصوص اقتصاد مقاومتی تاکید زیادی داشتند.

استان مازندران به‌دلیل آب و هوایی معتدل و دارا بودن از جنگل و دشت و دریا، و بارش مناسب باران در طول سال، مردم آن در بخش کشاورزی، پرورش دام و آبزیان و ... فعال بوده و در بسیاری از این بخش‌ها در رده نخست تولیدات کشور قرار دارند.

مازندران در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامی از توانمندی بالایی برخوردار است و می‌طلبد مسئولان با فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری و ورود جوانان و سرمایه گذاران به بخش تولید، سبب تحقق اقتصاد مقاومتی و ایمن شدن کشور در مقابل تهدیدها و تحریم‌ها شوند.

یکی از اقداماتی که در راستای تحقق این شعار در حال اجرا است وام‌های اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی به کسانی است که قصد تولید و ایجاد اشتغال در مشاغل کوچک را دارند.

جوانان زیادی در استان در چند سال گذشته با استفاده از همین تسهیلات توانسته‌اند علاوه بر تولید محصولات کشاورزی و دامی و کمک به اقتصاد کشور، هزینه زندگی خود را تامین و حتی برای چندین نفر ایجاد شغل کنند.

حمید بابایی یکی از این جوانان است که در روستای زیدعلیا شهرستان میاندورود و با استفاده از تسهیلات بسیج سازندگی توانسته برای خود زمینه درآمدی ایجاد و در رونق اقتصاد کشور نقش ایفا کند.

بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره سرمایه‌گذاری خود گفت: با 20 میلیون وامی که از بسیج سازندگی میاندورود گرفتم بز اصلاح نژاد شده را خریداری و وارد کشور کردم و امروز در حال پرورش و تکثیر آنها هستم.

وی بیان کرد: این بز از نژاد سانن و اصلاح نژاد شده بز کوه‌های آلپ در کشور سوئیس هستند و نسبت به بزهای معمول در کشور ما بازدهی بیشتری دارند.

 

این جوان پرورش دهنده بز، اظهار کرد: بزهای معمولی در استان روزانه از 50 تا 100 گرم شیر می‌دهند اما این بز روزانه از چهار تا پنج کیلو شیر می‌دهد.

بابایی افزود: این بز علاوه بر شیردهی، در چند قلوزایی نیز به مراتب بهتر از بزهای معمولی است و در هر دوره چهار بز به دنیا می‌آورد و زود رشد می‌کند.

این جوان بسیجی با تاکید بر اینکه در انجام کار و ایجاد درآمد برای خود از کسی طلب‌کار نبودم، اضافه کرد: با تلاش خود در یک فضای ساده کار را شروع کردم و امید دارم در سال‌های آینده این نژاد را زیاد و صنایع تبدیلی آن را بیشتر وارد استان کنم.
 

بابایی افزود: چند سال دام‌دار سنتی بودم که توجیه اقتصادی چندانی نداشت و با مطالعاتی که داشتیم دو جفت از این مدل را وارد کردم.

وی ادامه داد: از این بز می‌توانیم برای توانمندسازی بزهای بومی منطقه و اصلاح آنها کمک بگیریم و به کسانی که قصد شروع دامداری را دارند استفاده از این نژاد را توصیه می‌کنم.

بابایی مدرک تحصیلی خود را دیپلم عنوان کرد و گفت: اگر انسان به‌دنبال این باشد که روزی از آسمان بیاید، نمی‌شود به همین دلیل فرق افراد در کار و تلاش است و نه مدرک تحصیلی.

وی از ادغام این بز با بز محلی و تولد بزهایی با خلوص بین 40 تا 70 درصدی خبر داد و افزود: بزهایی با خلوص بالای 60 درصد به همان اندازه شیر می‌دهند و فرقشان تنها در رنگ، پشم و زایش است و تا امروز توانستم 11 بزغاله بفروشم.
 

این تولیدکننده موفق میاندورودی درباره قیمت این بز اظهار کرد: بره این بز 1.5 میلیون تومان قیمت دارد و همچنین قیمت بز نر 6 میلیون و ماده 3.5 میلیون تومان است.

بابایی تاکید کرد: در آینده با افزایش این نژاد، ایجاد صنایع تبدیلی و آموزش به علاقه‌مندان را در برنامه‌های خود دارم.

وی شیر این بزها را متفاوت دانست و گفت: شیر این بز را در کشورهای اروپایی خشک می‌کنند و هر 25 کیلو شیر تبدیل به یک کیلو شیر خشک می‌شود که هر کیلو از آن 210 دلار در بازارهای اروپا به فروش می‌رسد.

بابایی تصریح کرد: یک کپسول یک یا دو گرمی شیر این بز بین دو تا سه دلار قیمت دارد.

وی درباره فروش شیر این بزها بیان کرد: شیر این بز را مراکز خرید و بیشتر از آمل می‌آیند از ما کیلویی چهار هزار تومان می‌خرند.

بابایی با اشاره به اینکه در استان مازندران نژاد خالص این بز وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در ایران موسسه آستان قدس اسفراین، شرکت آنتی نگر مهر، اردکان، شاهسون و البرز بز اصلاح شده دارند که خلوص آنها 70 دردصد است.

وی یادآور شد: این بز نسبت به بزهای معمولی غذای کمتری مصرف می‌کند و به راحتی می‌توان به شکل صنعتی آن را پرورش داد و همچنین در برابر بیماری‌ها از ایمنی بیشتری برخوردار هستند.

بابایی در پایان بیان کرد: با تلفیق بز سانن و بز محلی مازندران یک نسل جدیدی با نام زیدا به‌وجود آوردم که در شیردهی به سه کیلو در روز و در چند قلوزایی به سه قلوزایی در هر دوره رسیده است که مرکز خصوصی ژنتیک بهشهر این نژاد را مورد تایید قرار داده و اگر مرکز ژنتیک امیرکبیر تهران آن را تایید کند به‌عنوان یک نژاد مورد تایید شده به مردم استان مازندران و کشور معرفی می‌شود. 

  

دیدگاه شما در مورد : پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر